Coraz większą popularnością cieszą się kotły zgazowujące drewno. Przedstawiamy Ranking kotłów zgazowujących drewno 2024 roku.
Kotły zgazowujące drewno to rozwiązanie, po które coraz częściej sięgamy. Dzięki swoim możliwością przekształcania drewna w gaz, te urządzenia oferują wyższą efektywność spalania, przy jednoczesnym ekologicznym działaniu. Program Czyste Powietrze, który dotuje zakup takiego kotła, wyraźnie zaliczył wzrost przyjmowanych wniosków i udzielanych dofinansowań. Statystyki, które prowadzi NFOŚiGW “wrzuca” kocioł zgazowujący drewno w kategorie kotłów na biomasę. Te, jak widać na poniższym diagramie, przodują. Ponad połowa wniosków skierowana jest właśnie w stronę kotłów na biomasę.
Jak działa kocioł zgazowujący drewno?
Kocioł zgazowujący drewno wykorzystuję zjawisko pirolizy, czyli spala gazy, które powstały w trakcie całego procesu. Na samym początku drewno suszone jest w komorze kotła. Należy pamiętać, że drewno, które mamy spalać, musi posiadać wilgotność poniżej 20%. Najlepiej nadają się na to drzewa liściaste np. jesion, dąb czy buk. Ciepło generowane podczas spalania odparowuje nadmiar tej wilgoci, przygotowując je do dalszego procesu.
W kolejnym etapie drewno jest poddawane wysokiej temperaturze, ok 200 stopni Celsjusza, przy jednocześnie minimalnym dostępie powietrza. Nazywanym to pirolizą. Pod wpływem ciepła drewno rozkłada się na gaz drzewny, smołę oraz węgiel.
Powstały w procesie pirolizy gaz drzewny jest mieszany z powietrzem w komorze spalania (komora wtórna). W tej komorze gaz ulega spaleniu w bardzo wysokiej temperaturze (ok. 1200 stopni Celsjusza) i wytwarza on dużą ilość ciepła.
Następnie ciepło przekazywane jest do wody w wymienniku ciepła, która już ogrzewa nasz dom i podgrzewa naszą wodę użytkową. Po zakończeniu procesu spalania, popiół zbiera się w dolnej części kotła. Proces aplikowania drewna jak i czyszczenia kotła pozostaje w naszej gestii.
Jak dobrać kocioł zgazowujący drewno?
Skoro tutaj jesteś, to znaczy, że szukasz kotła zgazowującego drewno. Aby jednak dobrać odpowiedni, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, jeszcze przed przejrzeniem tego, co przygotował ranking kotłów zgazowujących drewno 2024.
Dobierz moc kotła do powierzchni, którą chcesz ogrzać. Zbyt mały kocioł może nam nie wystarczyć lub znacznie dłużej ogrzewać nasz dom, przez co będzie mniej efektywny. Zbyt duża naraża nas na większa koszta eksploatacyjne jak i początkowe.
Warto zwrócić uwagę na to, gdzie produkowany jest dany kocioł. Będzie to wiązało się z ewentualnym serwisem i opieką gwarancyjną. Czasami nie warto kierować się próbą zaoszczędzenia, bo może się okazać, że to co tańsze, na końcu stanie się dwa razy droższe, o czym piszemy w punkcie poniżej.
Kocioł zgazowujący drewno od 14 czerwca 2024 roku wszedł na listę ZUM. Lista zielonych urządzeń i materiałów to lista, która ma zapobiec montowaniu wątpliwej jakości źródeł ciepła. Aby otrzymać dofinansowania z programu Czyste Powietrze na kocioł zgazowujący drewno – musi on znajdować się na tej liście. Podobnie jak kotły w naszym rankingu – wszystkie znajdują się na liście ZUM. Lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/)
Im większa komora, tym rzadziej trzeba doładowywać kocioł, co zwiększa nasz komfort użytkowania.
Ranking kotłów zgazowujących drewno 2024
miejsce 5 MPM Wood Plus 18
Czteroletnia gwarancja na szczelność oraz dwuletnia na sprawne działanie innych części. MPM to polski producent kotłów ekologicznych, który ma serwis w całej Polsce. Ten konkretny model został wyposażony w automatyczny system oddymiania komory załadowczej oraz układ doprowadzenia powietrza wtórnego, dzięki czemu spalanie drewna jest efektywniejsze. Posiada także ceramiczny palnik wirowy. Pojemność komory załadowczej to 80 dm3 o wymiarach 370x260x710 mm.
Cena: od 7800 zł
miejsce 4 Lazar Holz Master 20 kW
Wymiennik stalowy, prosta obsługa i wysoka sprawność. Stalowy wymiennik połączono z nowoczesnym palnikiem ceramicznym, dzięki czemu łączy to zalety kotła z ręcznym załadunkiem z kotłami opalanych biomasą. Komora załadunkowa o pojemności 120 litrów zapewnia rzadszą potrzebę załadunku. Lazar posiada serwis fabryczny w całym kraju z pięcioletnią gwarancją na szczelność kotła. Cena na pewno odstrasza, ale w zamian mamy wysoką jakość wykonania i pewność działania przez długie lata.
Cena: od 22 000 zł
miejsce 3 Defro Optima HG 25 kW
3 lata gwarancji na szczelność wymiennika ciepła, 2 lata na pozostałe elementy. Do tego wysoka sprawność cieplna, sterownik Optima HG, mechaniczne czyszczenie wymiennika oraz pojemna komora spalania. To zbiór zalet kotła Defro. Wadą może się okazać stosunkowo wysoka cena. Świetną informacją jest to, że Defro to polskie przedsiębiorstwo działające na rynku od ponad 50 lat. Posiada szeroki asortyment, który cieszą się dużą popularnością.
Cena: od 16 000 zł
miejsce 2 PellPal D 20 kW
Czeski producent, ale Polska myśl techniczna. Kocioł PellPal D o mocy 20 kW ma wysoki poziom sprawności oraz cechuje się dużą uniwersalność, która pozwala pracować urządzeniu w dwóch systemach - otwartym i zamkniętym. Długość kłód to maks 280 mm, a pojemność zbiornika akumulacyjnego to 840 litrów. Kocioł oczywiście podlega dofinansowaniu w podwyższonym standarcie - to 5 klasa kotła i standard EcoDesing.
Cena: od 9000 zł
miejsce 1 Seria kotłów ATMOS DC
Ranking kotłów zgazowujących drewno 2024 zamyka i jednocześnie otwiera czeska firma rodzinna, której początki sięgają 1935 roku jest obecnie jednym z największych producentów kotłów zgazowujących paliwa i uznawany za ten najlepszy. Produkowane są w Czechach, ale u nas dostaniemy polski serwis. Na miejscu pierwszym wylądowała cała seria DC, które oznaczają modele. W tej serii otrzymamy kilka mocy do wyboru - najpopularniejsze to 20 oraz 27 kW. W serii DC GS i mocy kotła 15 kW mamy do dyspozycji ceramiczną komorę spalania. Kotły Atmos wyróżniają się wysoką wydajnością (90%), zaawansowanym systemem sterowania oraz niskim poziomem emisji spalania.
Cena: od 10 000 do 13 000 zł