fbpx

Ranking magazynów energii 2025 – jakie są najlepsze magazyny energii?

13 stycznia 2025

Poznaj najlepsze magazyny energii. Ranking magazynów energii 2025 pomoże Ci wybrać efektywne i optymalne rozwiązanie dla Twojej fotowoltaiki.

Energia odnawialna zyskuje coraz większą popularność, a jednym z ich flagowych elementów są instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii. Zeszły rok pokazał, że w tym drugim produkcie jest spory potencjał, a programy dotacyjne to dobitnie przedstawiły. Pojawiło się także sporo nowych modeli, które wyróżniają się pod względem wydajności, pojemności i funkcjonalności, a także rozwinięciem zaawansowanych technologii.

Czym jest magazyn energii?

Jak sama nazwa wskazuje, magazyn energii to urządzenie służące do przechowywania energii elektrycznej w celu późniejszego wykorzystania. W dobie net-billingu stał się on niezbędnym elementem, który sprawia, że wykorzystujemy nasze odnawialne źródła energii, takie jak instalacje PV, w stu procentach. Magazyn pozwala na magazynowanie nadwyżek produkcji, by móc jej użyć, gdy produkcja energii jest niewystarczająca.

Same magazyny różnią się pod względem technologii, pojemności oraz zastosowania o umożliwia dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Dlaczego warto inwestować w magazyn energii?

Magazyny energii pozwalają na gromadzenie nadwyżek z produkcji paneli słonecznych. Mają jednak sporo innych korzyści:

  • oszczędność na rachunkach: stawiając na magazyn, zmniejszamy koszty zużycia energii z sieci energetycznej, jednak pamiętajmy, że sam magazyn nie produkuje prądu;

  • niezależność energetyczna: własny magazyn energii umożliwia nam korzystania z prądu nawet podczas przerw w jego dostawie. Decydując się na instalacje off-gridową, możemy całkowicie odciąć się od zewnętrznego dystrybutora i nie obawiać się o przerwy w dostawie prądu lub w przypadku sytuacji awaryjnych;

  • ochrona środowiska: odnawialne źródła energii redukują emisję CO2;

  • lepsze zarządzenie energią: dzięki magazynowi energii optymalizujemy wykorzystanie jej w gospodarstwie domowym lub w firmie;

  • dofinansowanie: dzięki programom rządowym, możemy zamontować instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii wraz z wsparciem finansowym.

Program Mój Prąd 6.0 - dofinansowanie do magazynu energii

Program Mój Prąd to projekt rządowy, który wspiera inwestycję w odnawialne źródła energii takie jak domowe instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i ciepła. Szósta już edycja tego programu wystartowała 2 września 2024 roku i ma trwać do 6 marca 2025 roku lub do wyczerpania środków. Już teraz wiadomo, że szósta nabór nie będzie ostatnim – ogromne zainteresowanie oraz wykluczenie fotowoltaiki z programu Czyste Powietrze daje nam niemal pewność, że Mój Prąd zostanie przedłużony na kolejne lata.

W nowym naborze po raz pierwszy obligatoryjne stały się magazyny energii. Oznacza to, że jeśli chcemy zamontować panele fotowoltaiczne i pozyskać dofinansowanie z tego programu, musimy także zdecydować się na nowoczesny magazyn energii lub/i magazyn ciepła. Moc instalacji fotowoltaicznej może wynieść od 2 kW do 2kW.

Dotacja do mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii lub ciepła wynosi 7 tys. złotych. Do samego magazynu energii możemy otrzymać wsparcie w wysokości 16 tys. złotych, a magazynu ciepła – 5 tys. złotych. Oznacza to, że decydując się na komplet (PV, magazyn energii i magazyn ciepła) możemy otrzymać aż do 28 tys. złotych dofinansowania dla domu jednorodzinnego.

Mój Prąd 6.0 a magazyny energii – warunki

Wiemy już, że magazyny energii elektrycznej z równocześnie pracującą fotowoltaiką pomagają zwiększyć autokonsumpcję właścicielom budynków i odciążają sieć energetyczną. Warunkiem pozyskania dotacji jest minimalna pojemność magazynu energii – ta wynosi 2 kWh. Ważne, by pojemność magazynu była co najmniej 1,5 razy większa od mocy szczytowej instalacji fotowoltaicznej. Więcej o samym programie i warunkach przeczytacie w naszej zakładce “Mój Prąd“.

źródło: gov.pl
źródło: gov.pl

Budowa i działanie magazynu energii

Magazyn energii jest bardzo prosto zbudowany, a samo działanie nie jest skomplikowane. Magazyny najczęściej powstają na bazie ogniw litowo-jonowych, które są najbardziej wydajne. Pojemność baterii dla zwykłego gospodarstwa domowego zaczyna się od 1 kW do 10kW. Ich wielkość uzależniona jest od naszych potrzeb.

Działanie jest proste – wyprodukowana energia z naszych paneli trafia najpierw na nasze bieżące zużycia, a nadwyżka energii ląduje w magazynie. Jeśli magazyn jest pełny – nadwyżka energii wysyłana jest do sieci energetycznej. W momencie, gdy panele prądu produkują mniej lub w ogóle, nasz magazyn oddaje swoją energię na nasze zużycie aż do całkowitego rozładowania akumulatora. I znów, gdy nasza bateria się rozładuje, pobieramy energię z paneli lub z sieci.

Substancja chemiczna na anodzie, a więc biegunie ujemnym, uwalnia elektrony do katody (bieguna dodatniego) i jonów w elektrolicie. Zachodzi reakcja utleniania, a na katoda przyjmuje przepływ elektronów, dzięki czemu zamykamy obwód. Gdy dwie reakcje zachodzą równocześnie – generują nam prąd elektryczny.

Na co zwracać uwagę wybierając magazyn energii?

Posiadanie magazynu energii staje się coraz bardziej powszechne. Na rynku magazynów energii znajdziemy ich ogromną ilość. Jednak dobranie odpowiedniego magazynu energii może stanowić wyzwanie dla tych mniej wtajemniczonych. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze tych urządzeń dla naszych domowych modułów fotowoltaicznych i jak wybrać odpowiedni magazyn energii?

Rozmiar określany jest za pomocą pojemności. Bateria litowo-jonowa ma rozróżnienie między pojemnością netto a brutto. Pojemność to nie zawsze to samo co moc – pojemność można nazwać głębokością rozładowania – w większości wynosi ona od 90% do 95%. Określa on ilość energii, którą system może zgromadzić. Ważne, by zwracać uwagę na zalecany maksymalny poziom rozładowania. Jeśli producent zaleca 80% w baterii o pojemności 10 kWh, wykorzystajmy 8 kWh i ponownie naładujmy akumulator.

Czym większa moc naszego magazynu energii, tym szybciej go naładujemy i będziemy mogli obsługiwać z jego pomocą więcej urządzeń. Niektóre magazyny mają taką samą moc co pojemność, jednak wartość mocy na ogół ma połowę lub nieco więcej wartości pojemności. Szybkość ładowania akumulatora ma więc spore znaczenie.

Przy doborze dobrego magazynu energii zwróćmy uwagę na jego zakładaną trwałość oraz gwarancję. Dobrze, by serwis był na miejscu, a więc w Polsce. Zazwyczaj gwarancja wynosi 10 lat, ale zdarzają się także magazyny nawet z 15-letnią gwarancją. Patrzmy także na ilość cykli ładowania – im więcej, tym dłużej nasza bateria będzie pracowała.

Ocena magazynów energii nie powinna opierać się tylko na wyżej wymienionych składowych. Dobór magazynu energii nie jest jednak prosty i warto pozostawić go w gestii wykwalifikowanej osoby. Energetyczny Projekt, który od lat działa w branży fotowoltaicznej z pewnością dobierze baterię do naszych potrzeb oraz zrealizuje instalację magazynu energii wraz z panelami fotowoltaicznymi.

Ranking magazynów energii 2025

Miejsce 5 AlphaESS SMILE-BAT

AlphaEss serii Smile to magazyny energii oferowane przez chińskiego potentata i spory faworyt rankingów magazynów energii 2024 roku. Produkuje on wszystkie elementy magazynu energii, od ogniw, falowników po elektronikę. Producent ogranicza jednak pojemności akumulatorów, dostępne są 8,2 kWh, 16 kWh i 24,6 kWh. Posiada ochronę IP65, może zostać podłączony do 4 stringów PV. W magazynach tej serii zastosowano akumulatory LiFePO4 które są najdłużej działającymi bateriami. Wyposażony jest w dedykowaną aplikację AplhaCloud. Ma także możliwość podpięcia falownika hybrydowego. Producent daje nam gwarancję na 5 lat. Ze względu na mały wybór pojemności, cena najmniejszego magazynu tego producenta może odstraszać.

Cena brutto: od 25 000 zł

Miejsce 4 Sofar AMASS GTX3000

sofar solar ranking magazynów energii 2025

Ten magazyn energii wyróżnia się korzystnym stosunkiem ceny do wydajności. Posiada certyfikaty m.in. UN38.3, IEC62040-1, SAA, wspiera funkcję miękkiego startu oraz aktywacji ładowania. Współpracuje także z inwerterami innych firm, co otwiera nam furtkę na ciekawe kombinacje. Posiada możliwość połączenia równoległego do 4 urządzeń. Długi cykl życia baterii (6000 - liczba cykli ładowania), zdalna diagnoza i monitoring. Dostępny jest w nominalnej energii systemu od 2 kWh do 25 kWh. Klasa ochrony to IP66 z naturalnym chłodzeniem. Ma możliwość podpięcia falownika hybrydowego. SofarSolar to 10 lat doświadczenia i mała awaryjność urządzeń. AMASS posiada 10-letnią gwarancję.

Cena brutto: od 5200 zł

Miejsce 3 Miellec Tower

Kolejne miejsce w naszym rankingu zajmuje producent magazynu energii Miellec Tower. Polska firma należąca do Mieleckiego Instytutu Naukowego w sposób błyskawiczny rozwija swoje urządzenia, co przekłada się na wysokiej jakości sprzęt. Miellec Tower posiada funkcję zasilania awaryjnego, a moduły o pojemności 2,76 kWh pozwalają na elastyczną konfigurację pojemności (od 2 kWh do 20 kWh). Dedykowana aplikacja ułatwia dostęp do serwisu. Magazyn jest kompatybilny z wieloma inwerterami, a długa żywotność i sprawność cyklu (powyżej 6000 cykli ładowania) sprawia, że jest to magazyn na lata. Posiada stopień ochrony IP65, a gwarancja może sięgnąć nawet 15 lat.

Cena brutto: od 5500 zł

Miejsce 2 BYD HVS

BYD HVS

HVS to system magazynowania energii dzięki akumulatorom litowo-jonowym wysokiego napięcia z modułem sterującym o doskonałej jakości wykonania. Ma bardzo wysoką wydajność (96%), a bezkobaltowy akumulator stanowi maksymalne bezpieczeństwo, cykl życia i moc. Dzięki tym modułom możemy stworzyć magazyn energii składający się z 2 do 5 modułów, co da nam od 5,1 do 12,8 kWh. Bezpośrednie połączenie równoległe do 3 identycznych Battery-Box Premium HVS pozwala uzyskać maksymalnie 38,4 kWh. System HVM otwiera nam drzwi na jeszcze większe możliwości rozbudowy. Wewnętrzne połączenie wtyczki nie wymusza dodatkowego okablowania, a rozszerzyć nasz akumulator możemy w dowolnym momencie. Możliwość podpięcia falownika hybrydowego. Posiada on zintegrowaną aplikację, stopień ochrony obudowy IP55 oraz komplet certyfikatów VDE2510-50 / IEC62619 / CEC / CE / UN38.3. Gwarancja producenta to 10 lat.

Cena brutto: od 5500 zł

Miejsce 1 Miellec Wall

To drugi magazyn energii tego producenta, ale nie będziemy ukrywać, podbija nie tylko nasze serca, ale także serca użytkowników. Seria Wall to wysokonapięciowe magazyny energii wieszane na ścianę. Jedna bateria może być o pojemności 5 i 11 kWh. W przypadku magazynów o pojemności 15 kWh zamontowane zostają 3 magazyny o pojemności 5 kWh. Magazyny te można rozbudować do maksymalnej pojemności 44 kWh (4x11 kWh). Ogniwa LiFoPo4 to ogniwa żelazowo-fosforanowe, które poprawiają żywotność i bezpieczeństwo. Atrakcyjne wzornictwo pozwala na montaż w dowolnym miejscu. Posiada IP65, gwarancja znów najdłuższa - 15 lat.

Cena brutto: od 8300 zł

wyślij nam wiadomość

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne 🙂
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

FAQ

Czy magazyn energii możemy podpiąć do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Tak, magazyn energii możemy podpiąć do już pracującej instalacji, jednak pamiętajmy, że musi ona posiadać co najmniej falownik hybrydowy.

Ile kosztuje magazyn energii?

W zależności od mocy cena jest zróżnicowana. Najtańsze a zarazem najmniejsze baterie kosztują już od 5000 zł. Ceny magazynów energii o pojemności 10 kWh kosztują do 20 000 zł do nawet 50 000 zł.

Ile lat wytrzyma magazyn energii?

Zazwyczaj jest to 6000 cykli ładowania, co przekłada się na mniej więcej 15 lat użytkowania.

Jaki jest na najlepszy magazyn energii?

Według naszego rankingu magazynów energii, najlepszym magazynem w 2025 roku jest magazyn energii Miellec Wall. 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ