Instalacja fotowoltaiczna dla niewielkiego gospodarstwa

Realizacja montażu paneli fotowoltaicznych dla naszego klienta miała miejsce w kwietniu tego roku. Dom jednorodzinny Pana Piotra znajduje się w miejscowości Chrzanów położonej około 35 kilometrów od Katowic. Nieruchomość jest bardzo zadbana: posiada niedawno wymienione okna dwuszybowe oraz jest docieplona. Podczas audytu nie stwierdziliśmy konieczności wykonania żadnych dodatkowych prac termomodernizacyjnych.
Pan Piotr stale obserwował dynamicznie rosnące ceny prądu. Obawiał się, że jeżeli nie podejmie żadnego działania, większość swoich pieniędzy będzie wydawał na rachunki. Ponadto, nasz klient dowiedział się, że bieżący rok to ostatni moment na inwestycję w panele fotowoltaiczne na obecnych warunkach. Z początkiem roku 2022 mają nadejść zmiany w sposobie rozliczania prosumentów, które będą zgoła inne od tego, z czym mamy do czynienia obecnie. W obliczu tej sytuacji Pan Piotr uznał, że najwyższy czas działać. 
Nasz doradca ustalił z Panem Piotrem termin audytu termomodernizacyjnego. Podczas niego zweryfikowano stan instalacji elektrycznej oraz zebrano konieczne dane do zaprojektowania indywidualnego rozwiązania dla naszego klienta i jego rodziny. 
Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, nasz doradca zaproponował następujące rozwiązanie:
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,375 kWp składająca się 9 sztuk paneli fotowoltaicznych PhonoSolar PS375 oraz jednego falownika (inwertera) SOFAR 3,3 KTL-X. Moduły fotowoltaiczne posiadają dwudziestopięcioletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej w nieruchomości naszego klienta
Zaprojektowana instalacja była dość niewielka, dlatego bez żadnego problemu znaleźliśmy jej miejsce na dachu nieruchomości. Panele zostały ułożone pod kątem około 45 stopni, co pozwoliło zagwarantować najwydajniejszą pracę całego systemu. Podczas montażu zwróciliśmy uwagę na to, aby żadne przedmioty ani rośliny nie zacieniały modułów. Serce instalacji, czyli falownik, znalazł swoje miejsce wewnątrz budynku, gdzie chroniony jest przed działaniem czynników atmosferycznych. 
Jaki był koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Inwestycja w moduły fotowoltaiczne wyniosła naszego klienta 14 272 złotych. Na kwotę składały się następujące czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (moduły fotowoltaiczne i inwerter),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszego klienta z zakresu obsługi instalacji. 
Po skończonej instalacji Pan Piotr otrzymał od nas kontakt telefoniczny i mailowy do opiekuna jego instalacji. Współpraca z Energetycznym Projektem nigdy nie kończy się w dniu montażu rozwiązania. Jesteśmy dostępni dla naszych klientów na wypadek jakichkolwiek pytań. Pan Piotr może się z nami skontaktować zawsze, gdy tylko będzie chciał o coś zapytać. 
Montaż rozwiązania pozwolił naszemu klientowi zyskać spokój na nadchodzące dziesięciolecia. Taka ucieczka od ciągłych podwyżek cen prądu z pewnością pozwoli zachować spokojną głowę oraz sprawi, że Pan Piotr nie będzie więcej martwił się o swoje finanse.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu naszego klienta potrwał zaledwie jeden dzień roboczy. Świadczymy kompleksowe usługi, dlatego nasz klient nie musiał osobno szukać podwykonawcy, projektanta i sklepu z najlepszą ofertą. Wszystkim tym zajęliśmy się sami, dzięki czemu nasz klient oszczędził nie tylko pieniądze, ale i swój czas –  jego zaangażowanie ograniczyło się jedynie do podpisania umowy z naszym przedstawicielem.
#fotowoltaika #oszczędność #PV #EnergetycznyProjekt #OZE
Specyfikacja kompleksowej modernizacji
Inwestycja i stan po inwestycji
Nazwa
Jednostka
Wartość
Miejsce montażu instalacji
Dach nieruchomości
Dach
Dwuspadowy
Miejsce wpięcia
Rozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych
45
Instalacja fotowoltaiczna
3,375 kW PhonoSolar PS375 + inwerter SOFAR 3,3 KTL-X.
Ilość paneli fotowoltaicznych
szt.
9
Ilość falowników (inwerterów)
szt.
1
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne
14 242
Czas realizacji inwestycji
dzień roboczy
1