Fotowoltaika i pompa ciepła – realizacja w miejscowości Radzionków

Pani Anna wraz z mężem Zbigniewem zamieszkuje dom jednorodzinny w miejscowości Radzionków. Nieruchomość małżeństwa jest bardzo zadbana, posiada dwuszybowe okna PCV oraz jest odpowiednio docieplona.
Nasi klienci chcieli zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych przed ciągłymi podwyżkami cen prądu i ogrzewania. Wielkimi krokami zbliża się także termin wymiany tradycyjnego pieca węglowego na rozwiązanie, które byłoby bardziej przyjazne środowisku. Jak wspominaliśmy: pani Anna i pan Zbigniew bardzo dbają o swoją posesję, dlatego zapragnęli także podnieść wartość swojej nieruchomości. 
Po przeprowadzeniu kompleksowego audytu termomodernizacyjnego wiedzieliśmy, jakie rozwiązanie sprawdzi się u naszych klientów. Audyt pozwolił nam zweryfikować kwestie zapotrzebowania na ciepło budynku oraz zapotrzebowania energetycznego. Dom jest zachowany w dobrym stanie, dlatego nie stwierdziliśmy konieczności wykonywania żadnych dodatkowych prac termomodernizacyjnych.
Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, nasz doradca zaproponował następujące rozwiązanie:
  • Instalacja pompy ciepła o mocy 9 kW Panasonic T-Cap wraz z zasobnikiem do CWU o pojemności 250 litrów. Pompa ciepła posiada trzyletnią gwarancję producenta.
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,63 kWp składająca się 25 sztuk paneli fotowoltaicznych Viessmann oraz jednego falownika (inwertera) FOX ESS. Moduły fotowoltaiczne posiadają piętnastoletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej 
Propozycją z naszej strony była instalacja fotowoltaiczna składająca się z 25 sztuk modułów. Z uwagi na to, że dach nieruchomości naszych klientów jest całkowicie płaski, rozwiązanie musieliśmy zamontować na specjalnie przygotowanych stelażach. Stelaże pozwoliły ułożyć panele pod kątem 35°. Dzięki nachyleniu moduły samodzielnie mogą oczyszczać się zimą z opadniętego go śniegu. Dodatkowo, wystawione są one w kierunku słońca w sposób, który gwarantuje ich najwydajniejszą pracę. Serce instalacji, czyli falownik, znalazł swoje miejsce wewnątrz budynku. Dostęp do urządzenia jest prosty i wygodny, dlatego nasi klienci w każdej chwili mogą zweryfikować działanie całego systemu bez wychodzenia z domu.
Instalacja fotowoltaiczna składająca się z 25 sztuk modułów fotowoltaicznych zrealizowana przez nasz zespół na zlecenie naszych klientów.
Wygląd zaprojektowanej instalacji pompy ciepła
Instalacja pompy cieplnej zaprojektowana przez nasz zespół składała się z pompy cieplnej marki Panasonic o mocy 9 kW. Pompa posiada zasobnik do ciepłej wody użytkowej o pojemności 250 litrów. Urządzenie znalazło się na zewnątrz budynku, tuż przy zewnętrznej ścianie, natomiast zasobnik na ciepłą wodę użytkową spoczął w kotłowni.
Zasobnikiem do CWU o pojemności 250 litrów, zastosowany w rozwiązaniu dla naszych klientów.
Jaki był koszt kompleksowej termomodernizacji?
Kompleksowa modernizacja kosztowała naszych klientów 76 040 złotych, na co składa się:
  • Inwestycja w moduły fotowoltaiczne – 37 102 złotych. 
  • Inwestycja w pompę ciepła – 38 938 złotych.
Na kwotę składały się następujący czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej oraz obliczenie zapotrzebowania na ciepło w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (instalacja PV i PC),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszych klientów z zakresu obsługi instalacji. 
Przeprowadzenie tej kompleksowej termomodernizacji pomogło naszym klientom oszczędzać nawet do kilku tysięcy złotych w skali roku. Realizacja nie tylko obniżyła ich rachunki, a także pomogła podnieść wartość ich nieruchomości. Rozwiązanie będzie pracowało dla nich przez najbliższe dziesięciolecia, zapewniając spokojne życie także ich najbliższym.
Pani Anna wraz z panem Zbigniewem otrzymali kontakt do naszego doradcy, do którego mogą zadzwonić zawsze, gdy tylko będą mieli jakiekolwiek pytania odnośnie działania instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła. 
Realizacja inwestycji zajęła nam zaledwie dwa dni robocze. W tym czasie zdążyliśmy zamontować panele fotowoltaiczne na dachu budynku oraz instalację pompy ciepła. Zaangażowanie naszych klientów ograniczyło się jedynie do podpisania umowy z naszym przedstawicielem. Całą resztą zajęliśmy się już sami.
#fotowoltaika #PV #OdnawialneŹródłaEnergii #oszczędność #EnergiaZeSłońca
Specyfikacja kompleksowej modernizacji
Inwestycja i stan po inwestycji
Nazwa
Jednostka
Wartość
Rozprowadzenie CO
rodzaj
Kaloryferowe lub mieszane
Źródło CO
rodzaj
Pompa ciepła 9kW Panasonic T-CAP z  zasobnikiem CWU 250l
Instalacja fotowoltaiczna
rodzaj
9,63 kWp Viessmann + inwerter FOX ESS
Miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej
Dach nieruchomości
Dach
Dwuspadowy
Pokrycie dachu
Blacha trapezowa
Konstrukcja dachu
Kratownica drewniana – pełne deskowanie/kraty
Miejsce wpięcia
Rozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych
 ˚
35
Ilość paneli fotowoltaicznych
szt.
25
Czas realizacji
dzień roboczy
2
Wartość inwestycji brutto
76 040
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne
37 102
Koszt inwestycji w pompę ciepła
38 938