Fotowoltaika – realizacja w Katowicach

Z panem Jackiem mieliśmy przyjemność współpracować w połowie 2021 roku. Nieruchomość naszego klienta zlokalizowana jest w Katowicach, dlatego całą realizacją zajmował się nasz zespół ze Śląska.
Nasz klient, podobnie jak pozostali nasi klienci, chciał obniżyć swoje rachunki za prąd. Pan Jacek zdawał sobie sprawę z problemu kończących się paliw stałych. Im mniej ich jest, tym trudniejsze jest ich wydobycie, co bezpośrednio wpływa na cenę energii elektrycznej. 
Nasz Doradca ustalił z panem Jackiem termin audytu energetycznego. Audyt pozwolił zebrać wszystkie dane potrzebne do przeprowadzenia inwestycji oraz pozwolił zweryfikować stan istniejącej sieci elektrycznej w budynku. Audyt był także okazją do rozmowy o oczekiwaniach naszego klienta wobec rozwiązania.
Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, nasz doradca zaproponował następujące rozwiązanie:
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,75 kWp składająca się 18 sztuk paneli fotowoltaicznych PhonoSolar PS375 oraz jednego falownika (inwertera) SOFAR KTL-X. Moduły fotowoltaiczne posiadają dwudziestopięcioletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej 
Nasz zespół projektowy przygotował rozwiązanie składające się z 18 sztuk modułów fotowoltaicznych. Urządzenia znalazły swoje miejsce na dachu nieruchomości. Podczas montażu zapewniliśmy jak najbardziej ergonomiczne ułożenie paneli, co gwarantuje jednocześnie ich wydajną pracę. Jak wiadomo wydajna praca to duża produkcja energii elektrycznej, a dokładnie taki cel nam przyświecał. Falownik, podobnie jak w większości rozwiązań, znalazł swoje miejsce w środku budynku. Jest on tam chroniony przed działaniem czynników atmosferycznych. Podczas montażu urządzenia zadbaliśmy o to, aby dostęp do niego był jak najwygodniejszy.
Jaki był koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Inwestycja w moduły fotowoltaiczne wyniosła naszego klienta 30 650 złotych. Na kwotę składały się następujące czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (moduły fotowoltaiczne i inwerter),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszego klienta z zakresu obsługi instalacji. 
Realizacja inwestycji zajęła naszej ekipie montażowej zaledwie jeden dzień roboczy. Pan Jacek może cieszyć się od tej pory rozwiązaniem, które będzie pracowało dla niego przez najbliższe dziesięciolecia. Instalacja fotowoltaiczna pozwoliła zaoszczędzić naszemu klientowi nawet do kilku tysięcy złotych w skali roku. Nasz klient stał się także bardziej przyjazny dla środowiska. Dzięki temu, że świadczymy kompleksowe usługi, zaangażowanie pana Jacka ograniczyło się jedynie do podpisania umowy z naszym przedstawicielem. Po naszej stronie został projekt rozwiązania, zakup odpowiednich narzędzi oraz montaż. Po zakończonych pracach upewniliśmy się, że nasz klient otrzymał dane do indywidualnego opiekuna jego instalacji. 
#fotowoltaika #oszczędność #PV #EnergetycznyProjekt #OZE

Specyfikacja kompleksowej modernizacji

Inwestycja i stan po inwestycji

NazwaJednostkaWartość
Miejsce montażu instalacji Dach nieruchomości
Dach Dwuspadowy
Miejsce wpięciaRozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych˚ 40
Instalacja fotowoltaiczna6,75 kW PhonoSolar PS375 + inwerter SOFAR KTL-X. 
Ilość paneli fotowoltaicznychszt.18
Ilość falowników (inwerterów)szt.1
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne30 650
Czas realizacji inwestycjidzień roboczy1