Instalacja fotowoltaiczna – realizacja

Z Panem Robertem mieliśmy przyjemność współpracować początkiem maja 2021 r. Nasz klient posiada dom jednorodzinny, który zamieszkuje wraz ze swoją rodziną. Budynek naszego klienta zachowany jest w bardzo dobrym stanie: posiada dwuszybowe okna PCV oraz jest ocieplony. Podczas przeprowadzonego audytu energetycznego nie stwierdziliśmy zatem konieczności wykonania dodatkowych prac termomodernizacyjnych.
Pan Robert, jako świadomy człowiek wie, że na obniżki cen prądu nie ma co liczyć. Prędzej każdy powinien spodziewać się tendencji w drugą stronę, czyli podwyżek. Nasz klient słusznie zaczął się obawiać, że w pewnym momencie podstawowe rachunki mogą zacząć pochłaniać znaczną część tego budżetu. Chcąc coś z tym zrobić, postanowił skontaktować się z naszym zespołem. 
Nasz doradca ustalił z Panem Robertem termin audytu energetycznego. Podczas niego sprawdziliśmy zapotrzebowanie na ciepło budynku oraz jego zapotrzebowanie energetyczne. Zweryfikowaliśmy czy budynek nie potrzebuje żadnych dodatkowych prac oraz sprawdziliśmy stan istniejącej instalacji elektrycznej. Nic nas nie zaniepokoiło, dlatego mogliśmy przystąpić do przygotowania propozycji z naszej strony. 
Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, nasz doradca zaproponował następujące rozwiązanie:
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,8 kWp składająca się 10 sztuk paneli fotowoltaicznych JaSolar 380W oraz jednego falownika (inwertera) GROWATT 3000 TL3-X. Moduły fotowoltaiczne posiadają dwudziestopięcioletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej w nieruchomości naszego klienta
Zaprojektowany przez nas rozwiązanie liczyło 10 sztuk paneli fotowoltaicznych. Z uwagi na to, że nie mieliśmy możliwości montażu rozwiązania na dachu nieruchomości, musieliśmy wykorzystać budynek przynależny. Posiadał on blaszany dach o dość niskim stopniu nachylenia. By móc zapewnić prawidłowe działanie instalacji, byliśmy zmuszeni do skonstruowania konstrukcji wsporczej, na której położyliśmy panele. Pozwoliło to ustawić je pod kątem około 30°. Podczas montażu dołożyliśmy szczególnych starań, aby żaden z okolicznych budynków oraz żadne z okolicznych drzew nie zacieniało dodatkowo całego systemu. Inwerter znalazł swoje miejsce pod zadaszeniem, gdzie chroniony jest przed działaniem czynników atmosferycznych.
Instalacja fotowoltaiczna składająca się z 10 sztuk modułów fotowoltaicznych zrealizowana przez nasz zespół na zlecenie naszego klienta.
Jaki był koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Inwestycja w moduły fotowoltaiczne wyniosła naszego klienta 18 715 złotych. Na kwotę składały się następujące czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (moduły fotowoltaiczne i inwerter),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszego klienta z zakresu obsługi instalacji. 
A Pan Robert słyszał już o rozwiązaniu jakim jest Fotowoltaika od swoich sąsiadów, którzy wykorzystują ten właśnie system do produkcji energii elektrycznej. Nasz klient chciał przekonać się na własnej skórze co taki system może dać. Realizacja rozwiązania pozwoliła mu obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną do minimum. Jedyny koszt jaki będzie teraz ponosił to opłata stała, które często nie przekracza kwoty 150 zł rocznie. Inwestycja zwróci się w ciągu najbliższych kilku lat. 
Pan Robert otrzymał kontakt do naszego opiekuna instalacji, do którego może zwrócić się zawsze w przypadku jakichkolwiek pytań. Realizacja inwestycji zajęła naszemu zespołowi zaledwie jeden dzień roboczy. Dzięki temu, że świadczymy kompleksowe usługi, nasz klient nie musiał mocno angażować się w całą sprawę. Tak naprawdę jego udział w całej inwestycji ograniczył się jedynie do podpisania umowy z naszym przedstawicielem. 
#fotowoltaika #oszczędność #PV #EnergetycznyProjekt #OZE
Specyfikacja kompleksowej modernizacji
Inwestycja i stan po inwestycji
Nazwa
Jednostka
Wartość
Miejsce montażu instalacji 
Dach budynku przynależnego
Dach 
Jednospadowy
Miejsce wpięcia
Rozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych
˚ 
30
Instalacja fotowoltaiczna
3,8 kW JaSolar 380W + inwerter GROWATT 3000 TL3-X
Ilość paneli fotowoltaicznych
szt.
10
Ilość falowników (inwerterów)
szt.
1
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne
18 715
Czas realizacji inwestycji
dzień roboczy
1