Realizacja montażu instalacji PV w Krakowie

Pod koniec lutego mieliśmy przyjemność rozpocząć współpracę z Panią Dorotą. Zleciła nam ona montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu. Z przyjemnością zrealizowaliśmy powierzone nam zadanie. Zapraszamy do przeczytania krótkiego opisu przebiegu tej współpracy!
Tym razem prace miały miejsce w naszym rodzimym Krakowie. Nieruchomość naszej klientki prezentuje się wyjątkowo dobrze. Widać w niej rękę dbającej właścicielki. Dom jest ocieplony i wyposażony w okna dwuszybowe wykonane z PCV. Od strony zapotrzebowania energetycznego i ewentualnych nieszczelności nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń. 
Pani Dorota wraz ze swoją rodziną zaczęła zauważać dynamicznie rosnące ceny za energię elektryczną. W domu pojawiła się obawa, że brak jakichkolwiek działań w tym zakresie poskutkuje wydawaniem znacznej części dochodu na pokrycie rachunków. Nasza klientka już od jakiegoś czasu rozważała inwestycję w panele fotowoltaiczne, jednak cały czas coś ją powstrzymywało. Momentem zapalnym, popychającym do decyzji były zapowiedziane zmiany w sposobie rozliczania prosumentów, które mają nadejść z początkiem 2022 roku. Nie czekając, Pani Dorota skontaktowała się z nami. 
Nasz doradca ustalił z naszą klientką termin wykonania audytu energetycznego. Przeprowadzony audyt umożliwił zweryfikowanie stanu instalacji elektrycznej w budynku. Dodatkowo, podczas prac, nasz doradca zebrał roczne rachunki i ustalił średnie koszty za prąd. Z obliczeń wynikało, że Pani Dorota płaciła około 260 złotych miesięcznie za energię elektryczną. Rocznie dawało to kwotę nawet trzech tysięcy złotych!
Audyt energetyczny pozwolił na zebranie niezbędnych informacji do przygotowania indywidualnego projektu instalacji fotowoltaicznej dla naszej klientki. Oto co zaproponował nasz wykwalifikowany doradca:
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,08 kWp składająca się 16 sztuk paneli fotowoltaicznych Jasolar 380 oraz jednego falownika (inwertera) Growatt. Moduły fotowoltaiczne posiadają dwunastoletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej w nieruchomości naszej klientki
Po dokładnej weryfikacji nieruchomości stwierdziliśmy, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby instalacja fotowoltaiczna została umieszczona na jej dachu. Z żadnej strony nie występowało ryzyko zacienienia, dlatego mamy pewność, że instalacja będzie pracowała z najwyższą wydajnością. Dach nachylony jest pod odpowiednim kątem, dlatego nie musieliśmy stosować stelaża na moduły. Szesnaście sztuk paneli zostało umieszczonych na jednej połaci dachu, pokrywając niemal całkowicie jej powierzchnię. Inwerter został umieszczony w środku budynku. Zapewnia to jego ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. Podczas montażu zadbaliśmy o swobodny dostęp do urządzenia na wypadek konieczności wystąpienia prac konserwatorskich. 
Jaki był koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Inwestycja w moduły fotowoltaiczne wyniosła naszą klientkę 26 178 złotych. Na kwotę składały się następujący czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (moduły fotowoltaiczne i inwerter),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszego klienta z zakresu obsługi instalacji. 
Po zakończeniu prac wręczyliśmy Pani Dorocie kontakt do przydzielonego opiekuna instalacji. W przypadku jakichkolwiek pytań może się do niego zwrócić telefonicznie lub mailowo. Kontakt i obsługa klienta po skończonej realizacji jest tym, co wyróżnia nas na rynku. Zawsze staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, dlatego wprowadzamy wygodne dla nich rozwiązania.
Dzięki przeprowadzeniu tej inwestycji, rachunki naszej klientki zmniejszyły się diametralnie! Z wcześniejszych 3 000 złotych rocznie, kwota miesięcznych zobowiązań może zmaleć do 240 złotych rocznie! Miesięcznie daje to kwotę jedynie 20 złotych. Można rzec, że to niemal niezauważalny wydatek.
Montaż rozwiązania zajął nam zaledwie jeden dzień roboczy. Dzięki temu, że świadczymy kompleksowe usługi, Pani Dorota nie musiała osobno szukać podwykonawcy, projektanta i sklepu z najlepszą ofertą. Wszystkim tym zajęliśmy się sami, dzięki czemu nasza klientka oszczędziła nie tylko pieniądze, ale i swój czas –  jej zaangażowanie ograniczyło się jedynie do podpisania umowy z naszym przedstawicielem. 
#fotowoltaika #oszczędność #PV #EnergetycznyProjekt #OZE
Specyfikacja kompleksowej modernizacji
Inwestycja i stan po inwestycji
Nazwa
Jednostka
Wartość
Miejsce montażu instalacji
Dach nieruchomości
Dach
Dwuspadowy
Pokrycie dachu
Blacha trapezowa
Konstrukcja dachu
Kratownica drewniana – pełne deskowanie/kraty
Miejsce wpięcia
Rozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych
45
Instalacja fotowoltaiczna
6,08 kW Jasolar 380 + inwerter GROWATT
Ilość paneli fotowoltaicznych
szt.
16
Ilość falowników (inwerterów)
szt.
1
Koszt prądu w skali roku PRZED inwestycją
≈3 000
Koszt prądu w skali roku PO inwestycji
260
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne
26 178