Realizacja instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Pan Ryszard wraz ze swoją rodziną zamieszkuje dom jednorodzinny w miejscowości Lubomierz, około 70 kilometrów od Krakowa. Dom naszego klienta jest ocieplony, z niedawno wymienianymi, dwuszybowymi oknami. Nasza współpraca zaczęła się wraz z początkiem marca 2021 roku.
Nasz klient ze zmartwieniem obserwował ciągłe podwyżki cen prądu. Każda informacja o wyższych cenach wywoływała złość i zmartwienie o domowy budżet. Pan Ryszard, zachęcony głosem naszych konsultantów i swoich znajomych zdecydował się zainwestować w panele fotowoltaiczne, by uciec na dobre ciągłym podwyżkom. 
Nasz doradca ustalił z Panem Ryszardem termin audytu energetycznego. Po przyjeździe, zweryfikowaliśmy dokładnie stan istniejącej instalacji elektrycznej oraz pobraliśmy niezbędne dane do przygotowania projektu. Podczas audytu sprawdzono także ewentualne miejsca, w których instalacja może zostać zamontowana. 
Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, nasz doradca zaproponował następujące rozwiązanie:
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,75 kWp składająca się 26 sztuk paneli fotowoltaicznych Phono Solar 375 oraz jednego falownika (inwertera) SOFAR o mocy 11 kW. Moduły fotowoltaiczne posiadają piętnastoletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej w nieruchomości naszego klienta
Dach nieruchomości naszego klienta okazał się zbyt mały na pomieszczenie tak dużej liczby modułów, dlatego zdecydowaliśmy się na zamontowanie jej na gruncie. Panele stanęły na specjalnie przygotowanym stelażu, ustawiającym je pod kątem 45 stopni. Posesja naszego klienta otoczona jest liczną roślinnością, jednak nie będzie ona powodowała zbędnego zacienienia. Instalacja fotowoltaiczna stanęła bezpośrednio obok budynku. Serce instalacji, czyli inwerter (falownik) został umiejscowiony po zewnętrznej stronie budynku, pod zadaszeniem. Zagwarantowaliśmy łatwy dostęp do urządzenia, w razie konieczności wykonania serwisu lub zweryfikowania pracy całej instalacji. 
Jaki był koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Inwestycja w moduły fotowoltaiczne wyniosła naszego klienta 37 274 złotych. Na kwotę składały się następujący czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (moduły fotowoltaiczne i inwerter),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszego klienta z zakresu obsługi instalacji. 
W Energetycznym Projekcie stawiamy na relacje z naszymi klientami – w końcu bez nich nie byłoby także nas! To właśnie dlatego, do każdej instalacji powołujemy przypisanego jej opiekuna, który jest dostępny zawsze, gdy pojawią się tylko jakiekolwiek pytania. Dzięki temu, Pan Ryszard może być spokojny, ponieważ zawsze wie, do kogo się odezwać na wypadek jakichkolwiek pytań. 
Po tym, jak ustaliliśmy i potwierdziliśmy termin realizacji inwestycji, wzięliśmy się do pracy. Nie zajęła ona dużo czasu – całość zajęła zaledwie jeden dzień roboczy. Za sprawą tego, że świadczymy kompleksowe usługi, nasz klient nie musiał osobno szukać podwykonawcy, projektanta i sklepu z najlepszą ofertą. Wszystkim tym zajęliśmy się sami, dzięki czemu nasz klient oszczędził nie tylko pieniądze, ale i swój czas –  jego zaangażowanie ograniczyło się jedynie do podpisania umowy z naszym przedstawicielem.
#fotowoltaika #oszczędność #PV #EnergetycznyProjekt #OZE
Specyfikacja kompleksowej modernizacji
Inwestycja i stan po inwestycji
Nazwa
Jednostka
Wartość
Miejsce montażu instalacji
Grunt
Miejsce wpięcia
Rozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych
˚
45
Instalacja fotowoltaiczna
9,75 kW Phono Solar 375 + inwerter SOFAR 11 kW
Ilość paneli fotowoltaicznych
szt.
26
Ilość falowników (inwerterów)
szt.
1
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne
37 274
Czas montażu rozwiązania
dzień roboczy
1