Fotowoltaika na płaskim dachu

W 2021 roku mieliśmy okazję współpracować z dziesiątkami klientów. Każdemu z nich przyświecał jeden cel – obniżenie swoich rachunków za energię elektryczną. Wśród tego grona był także Pan Łukasz. Nasz klient zachęcony pozytywnymi opiniami o fotowoltaice zdecydował się na inwestycję to właśnie rozwiązanie. 
Realizacją rozwiązania zajął się nasz zespół ze Śląska. Dom Pana Łukasza znajduje się w miejscowości Orzesze, oddalonej około 30 kilometrów od Katowic. Nieruchomość zachowana jest w bardzo dobrym stanie: jest ocieplona i wyposażona w dwuszybowe okna. Dach budynku jest płaski.
Pan Łukasz jest bardzo młodą i jednocześnie świadomą osobą. Myśli obiektywnie i wie, że na obniżki cen prądu nie ma co liczyć. Ucieczka od podwyżek jest tylko jedna – fotowoltaika. Nasz klient słyszał o zmianach rozliczania prosumentów, która ma wejść w życie wraz z początkiem 2022 roku. Wszystko to ugruntowało jedynie jego decyzję. 
Po ustaleniu oczekiwań Pana Łukasza, ustaliliśmy termin spotkania z naszym doradcą, podczas którego przeprowadzony zostanie audyt energetyczny. Audyt pozwolił ocenić stan sieci energetycznej w budynku oraz zebrać informacje niezbędne do wykonania projektu instalacji PV.
Nasz doradca na podstawie przeprowadzonego audytu zaproponował naszemu klientowi następujące rozwiązanie:
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,88 kWp składająca się 26 sztuk paneli fotowoltaicznych Jasolar 380 oraz jednego falownika (inwertera) GROWATT o mocy 10 kW. Moduły fotowoltaiczne posiadają dwudziestopięcioletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej w nieruchomości naszego klienta
Okoliczne budynki w Orzeszu posiadają dachy całkowicie płaskie lub o niewielkim stopniu nachylenia. Nieruchomość Pana Łukasza ma płaski dach, dlatego konieczne w tym miejscu było zastosowanie stelaży, które pozwoliły na ułożenie paneli pod kątem około 45 stopni. Dzięki temu byliśmy w stanie zagwarantować optymalną pracę całej instalacji. Panele na stelażach umieszczone są w takiej odległości, by nie zacieniały siebie nawzajem. Inwerter znalazł swoje miejsce wewnątrz budynku, co pozwoliło ochronić go przed działaniem czynników atmosferycznych. Urządzenie zostało zamontowane w sposób umożliwiający swobodny do niego dostęp.
Jaki był koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Inwestycja w moduły fotowoltaiczne wyniosła naszego klienta 37 800 złotych. Na kwotę składały się następujący czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (moduły fotowoltaiczne i inwerter),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszego klienta z zakresu obsługi instalacji. 
Dzięki tej realizacji Pan Łukasz może nie martwić się o ciągle podwyżki prądu. Fotowoltaika obniżyła jego rachunki do minimum – nasz klient ponosi teraz jedynie opłaty stałe, które często nie przekraczają kwoty 150 złotych rocznie. 
Montaż rozwiązania zajął naszej ekipie zaledwie jeden dzień roboczy. Dzięki temu, że świadczymy kompleksowe usługi, nasz klient nie musiał osobno szukać podwykonawcy, projektanta i sklepu z najlepszą ofertą. Wszystkim tym zajęliśmy się sami, dzięki czemu nasz klient oszczędził nie tylko pieniądze, ale i swój czas –  jego zaangażowanie ograniczyło się jedynie do podpisania umowy z naszym przedstawicielem. 
Ponadto, Pan Łukasz otrzymał od nas dane do opiekuna jego instalacji. Może się do niego zwrócić zawsze, gdy tylko będzie miał jakiekolwiek pytania. 
#fotowoltaika #oszczędność #PV #EnergetycznyProjekt #OZE
Specyfikacja kompleksowej modernizacji
Inwestycja i stan po inwestycji
Nazwa
Jednostka
Wartość
Miejsce montażu instalacji
Dach nieruchomości
Dach
Płaski
Miejsce wpięcia
Rozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych
˚
45
Instalacja fotowoltaiczna
9,88 kW Jasolar 380 + inwerter GROWATT 10 kW
Ilość paneli fotowoltaicznych
szt.
26
Ilość falowników (inwerterów)
szt.
1
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne
37 800
Czas realizacji inwestycji
dzień roboczy
1