Kocioł elektryczny i fotowoltaika – realizacja w miejscowości Kochanowice

Na każdym kroku podkreślamy jak ważne są dla nas kompleksowe termomodernizacje. Lubimy je realizować ze względu na ogromne zyski jakie są w stanie wygenerować. W kwietniu 2021 r. mieliśmy okazję współpracować z Panem Piotrem.
Pan Piotr posiada dom jednorodzinny w miejscowości Kochanowice. Zamieszkuje go wraz ze swoimi najbliższymi. Posiadłość jest zadbana: widać, że właściciel stara się, aby była w jak najlepszym stanie. 
Nasz klient, zachęcony pozytywnymi opiniami o rozwiązaniu jakim jest instalacja fotowoltaiczna, zdecydował się na inwestycję w nie. Pan Piotr jest bardzo przedsiębiorczą osobą, dlatego chciał kompleksowo zapewnić sobie spokojną głowę i niskie rachunki, dlatego wyraził także chęć inwestycji w kocioł elektryczny. Takie połączenie gwarantuje nie tylko niskie ceny prądu, a także ogrzewania. Z przyjemnością podjęliśmy się tego zadania. 
Współpraca z panem Piotrem rozpoczęła się od przeprowadzenia w jego domu audytu energetycznego. Podczas audytu sprawdziliśmy zapotrzebowanie na ciepło w budynku i zweryfikowaliśmy, czy budynek nie potrzebuje dodatkowych prac termomodernizacyjnych w postaci wymiany przegród budowlanych lub jego docieplenia. Tak jak wspominaliśmy już wcześniej – pan Piotr bardzo dba o swoją nieruchomość, dlatego nie stwierdziliśmy konieczności wykonywania dodatkowych prac. Audyt Energetyczny pozwolił także zebrać informacje do przygotowania projektu instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji fotowoltaicznej. Nasz doradca zweryfikował dodatkowo stan sieci elektrycznej w budynku.
Na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego, nasz doradca zaproponował następujące rozwiązanie:
  • Instalacja kotła elektrycznego Viessmann Vitatron o mocy 8 kW z podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej o pojemności 300 litrów. Urządzenie posiada dwuletnią gwarancję producenta.
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8,25 kWp składająca się 22 sztuk paneli fotowoltaicznych PhonoSolar 375 oraz jednego falownika (inwertera) SOFAR 8,8 KTL-X. Moduły fotowoltaiczne posiadają piętnastoletnią gwarancję producenta, w przypadku falownika jest to dziesięć lat.
Wygląd zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej w nieruchomości naszego klienta
Nieruchomość naszego klienta posiada wystarczająco duży dach na to, aby pomieścić na nim zaprojektowane rozwiązanie. Instalacja fotowoltaiczna liczy 22 moduły. Część z nich została zamontowana frontalnej części domu, część z jego tyłu. Dom usytuowany jest w takim miejscu, które przez większość dnia jest dość mocno nasłonecznione, dlatego mamy pewność, że system będzie pracował z pełną wydajnością i produkował duże ilości energii elektrycznej. Roślinność wokół posesji nie jest na tyle wysoka, aby mogła zagrażać działaniu instalacji i powodować zbędne zacienienie. Falownik, czyli serce instalacji, znalazł swoje miejsce w kotłowni, tuż obok kotła elektrycznego. Podczas montażu zagwarantowaliśmy jak najbardziej komfortowy dostęp do urządzenia.
Kocioł elektryczny
Kocioł elektryczny w zaprojektowanym przez nas rozwiązaniu ma moc 8 kW. Urządzenie zostało wpięte szeregowo. Nasz klient dodatkowo zamówił podgrzewacz ciepłej wody użytkowej o pojemności 300 l. Rozwiązanie znalazła swoje miejsce w kotłowni, czyli tam gdzie większość tego typu rozwiązań. Kocioł znajduje się tuż obok falownika instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu, jeżeli nasz klient będzie chciał skontrolować działanie obu systemów, może to zrobić w jednym miejscu.
Jaki był koszt montażu paneli fotowoltaicznych?
Kompleksowa modernizacja kosztowała Pana Piotra łącznie 52 801 złotych, na co składa się:
  • Inwestycja w moduły fotowoltaiczne – 35 383 złotych. 
  • Inwestycja w kocioł elektryczny – 17 418 złotych.
Na kwotę składały się następujące czynności:
– audyt energetyczny weryfikujący stan obecnej instalacji energetycznej w nieruchomości,
– dobranie i projekt odpowiedniego rozwiązania,
– zamówienie wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji,
– montaż rozwiązania (instalacja PV i kotła elektrycznego),
– montaż zabezpieczeń ze strony AC i DC dobranych odpowiednio do instalacji,
– okablowanie instalacji wykonane natynkowo najkrótszą możliwą trasą,
– przyłączenie instalacji do istniejącej sieci budynku,
– pierwsze uruchomienie instalacji wraz z krótkim szkoleniem naszego klienta z zakresu obsługi instalacji. 
Przeprowadzenie takiej inwestycji pozwoliło naszemu klientowi obniżyć swoje rachunki do minimum. Rozwiązywanie zwróci się w ciągu najbliższych kilku lat, gwarantując tym samym spokój naszemu klientowi i jako rodzinie. Rozwiązanie jest w pełni bezobsługowe i nie wymaga poświęcenia mu czasu, dzięki czemu domownicy mogą poświęcić go na cokolwiek innego. 
Pan Piotr miał kontakt z naszym doradcą od samego początku współpracy. Teraz, po zakończonych pracach montażowych, również może się z nim kontaktować na wypadek jakichkolwiek pytań. Nasz doradca stał się jednocześnie opiekunem zamontowanego rozwiązania, więc służy pomocą gdy tylko zajdzie taka potrzeba. 
Nasza firma świadczy kompleksowe usługi. Nie tylko oferujemy wydajne połączenia, które pozwalają wykorzystywać odnawialne źródła energii w pełni. Zajmujemy się także ich realizacją od początku do samego końca. Posiadamy swój zespół projektantów, który przygotowuje indywidualne rozwiązania dla każdego naszego klienta, sami zaopatrujemy się w niezbędny sprzęt i urządzenia oraz sami wykonujemy montażu rozwiązania. Dzięki temu, zaangażowanie naszych klientów ogranicza się jedynie do podpisania umowy z naszym przedstawicielem. 
#fotowoltaika #oszczędność #PV #EnergetycznyProjekt #OZE
Specyfikacja kompleksowej modernizacji
Inwestycja i stan po inwestycji
Nazwa
Jednostka
Wartość
Rozprowadzenie CO
rodzaj
Kaloryferowe lub mieszane
Źródło CO
rodzaj
Kocioł elektryczny Viessmann Vitatron o mocy 8 kW + podgrzewacz CWU o pojemności 300l. 
Instalacja fotowoltaiczna
rodzaj
8,25 kWp PhonoSolar 375  + inwerter SOFAR 8,8 KTL-X. 
Miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej
Dach budynku
Miejsce wpięcia
Rozdzielnica główna
Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych
 
30
Czas realizacji
dzień roboczy
2
Wartość inwestycji brutto
52 801
Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne
35 583
Koszt inwestycji w pompę ciepła
17 418