Jesień już na dobre zadomowiła się w naszym kraju, a więc sezon grzewczy także się rozpoczął. Co zrobić, by nie martwić się o czad w domu?
Jesień i zima to okres, w którym wiele osób uruchamia swoje systemy grzewcze, aby zapewnić sobie ciepło w domach. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, wzrasta także zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla, potocznie nazywany czadem. Czad to bezbarwny, bezwonny i wyjątkowo niebezpieczny gaz, który może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci.
Aby zminimalizować ryzyko zatrucia czadem, z pomocą przychodzi modernizacja starych, nieefektywnych systemów grzewczych. Program Czyste Powietrze oferuje wsparcie finansowe dla osób, które chcą wymienić stare źródło ciepła, na nowe technologie grzewcze, jednocześnie dbając o środowisko i swoje zdrowie.
Co to jest czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Czad (CO) powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, takich jak węgiel, drewno, gaz czy olej. Gdy system grzewczy jest stary, uszkodzony, nieserwisowany czy źle wentylowany – może dojść do emisji tego gazu. Łatwo łączy się on z hemoglobiną ludzkiej krwi, co blokuje transport tlenu do tkanek i narządów. Skutki mogą zacząć się od łagodnych objawów, takich jak ból głowy czy zawroty, aż po utratę przytomności, a w najgorszych przypadkach – śmierć.
Każdego roku z powodu zatrucia czadem ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często wynika to z niewłaściwej eksploatacji budynku oraz starych urządzeń i instalacji grzewczych, które są nieszczelne i po czasie wadliwe konstrukcyjnie. Jak można temu zapobiec?
Z pomocą przychodzą czujniki czadu, które poprawnie zamontowanie, ostrzegą nas o niebezpieczeństwie i mogą uratować życie. Ważne jest także regularne czyszczenie przewodu kominowego z tworzącej się tam sadzy. Jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem jest pozbycie się nieefektywnego źródła ciepła na rzecz nowoczesnych kotłów.
Nowoczesne kotły - bezpieczeństwo i ekologia
Co może nam dać wymiana kotła? Na pewno zwiększy to nasze bezpieczeństwo. To także wydajne i ekologiczne rozwiązanie do ogrzewania naszego domu. Nowoczesne kotły kondensacyjne, kotły gazowe, pompy ciepła czy kotły na pellet są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale również bezpieczniejsze w użytkowaniu. W ten sposób zyskamy:
- mniejsze ryzyko emisji czadu – nowoczesne kotły w pełni spalają swoje paliwo, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko emisji czadu. W przeciwieństwie do starych pieców węglowych czy drzewnych, w których dochodzi do niepełnego spalania, nowe kotły kontrolują cały proces, co znacząco poprawia nasze bezpieczeństwo.
- wyższa efektywność energetyczna – kotły kondensacyjne czy pompy ciepła są bardziej wydajne niż stare źródła ciepła. Zużywają mniej paliwa, co skutecznie obniży nasze rachunki za ogrzewanie.
- ochrona środowiska – wymiana starego kotła to nie tylko zmniejszenie ryzyka zatrucia się czadem, ale także krok w kierunku poprawy jakości powietrza. Stare kotły emitują znacznie większe ilości zanieczyszczeń, które przyczyniają się do powstawania szkodliwego smogu.
- dotację – wymiana starego kotła na nowy wspomagana jest finansowo poprzez program Czyste Powietrze. W ramach pełnej termomodernizacji możemy zyskać nawet do 136 200 zł zwrotu poniesionych kosztów.
Program Czyste Powietrze na pomoc
Gdy chcemy wymienić nieefektywne źródło ciepła, a nasze środki finansowe na to nie pozwalają, z pomocą przychodzi program Czyste Powietrze. To projekt rządowy, który ma na celu walkę ze smogiem, poprzez wsparcie finansowe termomodernizacji naszych domów.
W ramach programu możemy uzyskać dotację lub preferencyjne ekopożyczki (Trify) na wymianę starych urządzeń grzewczych na nowoczesne, niskoemisyjne kotły, ale także na ocieplenie domu, wymianę stolarki okiennej czy drzwiowej, montaż instalacji fotowoltaicznej czy wentylację mechaniczną.
Aby skorzystać z projektu, należy spełnić określone warunki, o których można przeczytać w naszym obszernym poradniku o programie Czyste Powietrze.
Nie ryzykuj bezpieczeństwa swojego i bliskich
Sezon grzewczy to okres, który wymaga szczególnej uwagi na kwestie bezpieczeństwa, zwłaszcza w domach ze starymi kotłami. Te narażone są na nieszczelności i wady, które mogą wynikać z eksploatacji, co z kolei wiąże się z ryzykiem zatrucia czadem.
Modernizacja systemu grzewczego nie tylko minimalizuje ryzyko emisji czadu, ale także przynosi oszczędności na ogrzewaniu oraz chroni nasze środowisko. Dzięki programowi Czyste Powietrze każdy może wymienić swój stary kocioł na nowy.