fbpx

Strefy klimatyczne w Polsce oraz stopień naświetlenia

9 listopada 2021

Strefy klimatyczne w Polsce oraz stopień naświetlenia

Zajmujemy się projektowaniem instalacji fotowoltaicznych od lat. Świadczymy również usługi kompleksowej termomodernizacji. Regularnie wykonujemy projekty poszczególnych instalacji. Do ich przygotowania potrzebujemy wielu danych. Są nimi między innymi stopień naświetlenia i strefa klimatyczna. Chcemy teraz przybliżyć Wam nieco powód, dla którego te parametry są tak istotne. 

Strefy klimatyczne w Polsce

Przydają się szczególnie podczas projektowania instalacji klimatyzacji i wentylacji. Są przydatne również w momencie obliczania zapotrzebowania na ciepło budynku lub podczas planowania prac dociepleniowych. Strefy oznaczane są rzymskimi liczbami (I, II, III, IV i V). Każda ze stref określa średnią temperaturę zewnętrzną, jaką należy przyjąć w trakcie obliczeń. Latem wyróżniamy dwie strefy klimatyczne: strefę I (nadmorską) – jej temperatura zewnętrzna wynosi 28˚C, a wilgotność ustalona jest na poziomie 52%. Pozostała część Polski jest strefą II, w której zewnętrzna temperatura wynosi 30˚C, a wartość wilgotności to 45%.

Strefy klimatyczne w okresie letnim. Źródło grafiki: https://strefaklimatyzacji.pl

Kluczową rolę w obliczeniach projektowych grają jednak strefy, które określane są jako zimowe. Jest ich pięć i każda z nich charakteryzuje się inną wartością temperatury zewnętrznej, natomiast wilgotność przyjęto tu na 100%. 

Strefy klimatyczne w okresie zimowym. Źródło grafiki: https://strefaklimatyzacji.pl

Poniżej przedstawiamy wartości temperatur zewnętrznych dla każdej ze stref:

Strefa klimatycznaProjektowa temperatura zewnętrzna [°C]Średnia roczna temperatura zewnętrzna [°C]
I-167,7
II-187,9
III-207,6
IV-226,9
V-245,5

 

 

Tabela Projektowana temperatura średnia roczna zewnętrzna i  temperatura zewnętrzna.

Wszystkie wymienione wyżej wartości i strefy zostały określone przez Polską normę PN-EN 12831:2006. Została ona powołana do życia 5 czerwca 2006 roku i jest tłumaczeniem europejskiej normy EN 12831:2003. 

Podczas projektowania istotną rolę gra również wymagana temperatura wewnętrzna. Jej wysokość określa wspomniana wcześniej norma PN-EN 12831:2006 oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przeznaczenie lub sposób wykorzystania pomieszczeniaPrzykład pomieszczeniaTemperatura [°C]
∙ nieprzeznaczone na pobyt ludzi, przemysłoweMagazyny, garaże, hale, maszynownie5
∙ pobyt ludzi w okryciu zewnętrznym nie większy niż 1hKlatki schodowe, pompownie, kuźnie8
∙ przeznaczone do pobytu ludzi, którzy ubrani są w odzież zewnętrzną lub którzy wykonują pracę fizyczną o wysokim wydatku energetycznym (Powyżej 300 W)Magazyny i składy, które wymagają stałej obsługi, kościoły, hale pracy fizycznej, hale targowe, sklepy mięsne, sklepy rybne12
∙ przeznaczone do pobytu ludzi w okryciach zewnętrznych (siedzących lub stojących) lub bez okryć (jeżeli wykonują pracę fizyczną)
∙ w których ciepło pozyskiwane jest od urządzeń, które w nim pracują
Sale widowiskowe, hale produkcyjne, sale gimnastyczne, kuchnie wyposażone w paleniska węglowe16

przeznaczone na stały pobyt ludzi bez okrycia zewnętrznego

∙ kotłownie i węzły cieplne

Pokoje mieszkalne, pokoje biurowe, muzea, audytoria, sale posiedzeń20
∙ przeznaczone do rozbierania i na pobyt ludzi bez odzieżyŁazienki, szatnie, umywalnie, część gabinetów lekarskich, sale niemowląt, sale operacyjne24

Tabela  Projektowana temperatura wewnętrzna

Stopień naświetlenia

Ten parametr jest kluczowy przy inwestycji w panele fotowoltaiczne, wyrażany jest w W/m² lub  kWh/m2, czyli ilości energii przypadającej na daną powierzchnię. Stopień naświetlenia w sposób bezpośredni oddziałuje na wydajność paneli. W Polsce rozkłada się on dość równomiernie i mieści się w przedziale od 1050 do 1160  kWh/m²/rok. Największą wydajność mają panele fotowoltaiczne w północnej i północno – wschodniej części kraju. Miejscowości, w których najwydajniej działają panele fotowoltaiczne: Kraków, Tarnów, Rzeszów, Lublin i okolice. Oczywiście nie oznacza to, że w miejscowościach nadmorskich nie opłaca się inwestować w moduły fotowoltaiczne. Wszędzie, niezależnie od lokalizacji będzie to opłacalna decyzja, ponieważ fotowoltaika obniża rachunki za prąd.

Globalne nasłonecznienie na płaszczyźnie poziomej. Źródło: https://solargis.com

 

W naszym artykule skupiliśmy się na czynnikach wpływających na działanie danych technologii. Aby zdobyć wiedzę na temat programu Czyste Powietrze, w którym możemy otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę, pompy ciepła, ocieplenie domu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej i wiele więcej, wystarczy, że zerkniecie na nasz obszerny poradnik, który znajdziecie tutaj

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ