Strefy klimatyczne w Polsce oraz stopień naświetlenia

Strefy klimatyczne w Polsce oraz stopień naświetlenia

Zajmujemy się projektowaniem instalacji fotowoltaicznych od lat. Świadczymy również usługi kompleksowej termomodernizacji. Regularnie wykonujemy projekty poszczególnych instalacji. Do ich przygotowania potrzebujemy wielu danych. Są nimi między innymi stopień naświetlenia i strefa klimatyczna. Chcemy teraz przybliżyć Wam nieco powód, dla którego te parametry są tak istotne. 

Strefy klimatyczne w Polsce

Przydają się szczególnie podczas projektowania instalacji klimatyzacji i wentylacji. Są przydatne również w momencie obliczania zapotrzebowania na ciepło budynku lub podczas planowania prac dociepleniowych. Strefy oznaczane są rzymskimi liczbami (I, II, III, IV i V). Każda ze stref określa średnią temperaturę zewnętrzną, jaką należy przyjąć w trakcie obliczeń. Latem wyróżniamy dwie strefy klimatyczne: strefę I (nadmorską) – jej temperatura zewnętrzna wynosi 28˚C, a wilgotność ustalona jest na poziomie 52%. Pozostała część Polski jest strefą II, w której zewnętrzna temperatura wynosi 30˚C, a wartość wilgotności to 45%.

Strefy klimatyczne w okresie letnim. Źródło grafiki: https://strefaklimatyzacji.pl

Kluczową rolę w obliczeniach projektowych grają jednak strefy, które określane są jako zimowe. Jest ich pięć i każda z nich charakteryzuje się inną wartością temperatury zewnętrznej, natomiast wilgotność przyjęto tu na 100%. 

Strefy klimatyczne w okresie zimowym. Źródło grafiki: https://strefaklimatyzacji.pl

Poniżej przedstawiamy wartości temperatur zewnętrznych dla każdej ze stref:

Strefa klimatycznaProjektowa temperatura zewnętrzna [°C]Średnia roczna temperatura zewnętrzna [°C]
I-167,7
II-187,9
III-207,6
IV-226,9
V-245,5

Tabela Projektowana temperatura średnia roczna zewnętrzna i  temperatura zewnętrzna.

Wszystkie wymienione wyżej wartości i strefy zostały określone przez Polską normę PN-EN 12831:2006. Została ona powołana do życia 5 czerwca 2006 roku i jest tłumaczeniem europejskiej normy EN 12831:2003. 

Podczas projektowania istotną rolę gra również wymagana temperatura wewnętrzna. Jej wysokość określa wspomniana wcześniej norma PN-EN 12831:2006 oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przeznaczenie lub sposób wykorzystania pomieszczeniaPrzykład pomieszczeniaTemperatura [°C]
∙ nieprzeznaczone na pobyt ludzi, przemysłoweMagazyny, garaże, hale, maszynownie5
∙ pobyt ludzi w okryciu zewnętrznym nie większy niż 1hKlatki schodowe, pompownie, kuźnie8
∙ przeznaczone do pobytu ludzi, którzy ubrani są w odzież zewnętrzną lub którzy wykonują pracę fizyczną o wysokim wydatku energetycznym (Powyżej 300 W)Magazyny i składy, które wymagają stałej obsługi, kościoły, hale pracy fizycznej, hale targowe, sklepy mięsne, sklepy rybne12
∙ przeznaczone do pobytu ludzi w okryciach zewnętrznych (siedzących lub stojących) lub bez okryć (jeżeli wykonują pracę fizyczną)
∙ w których ciepło pozyskiwane jest od urządzeń, które w nim pracują
Sale widowiskowe, hale produkcyjne, sale gimnastyczne, kuchnie wyposażone w paleniska węglowe16

przeznaczone na stały pobyt ludzi bez okrycia zewnętrznego

∙ kotłownie i węzły cieplne

Pokoje mieszkalne, pokoje biurowe, muzea, audytoria, sale posiedzeń20
∙ przeznaczone do rozbierania i na pobyt ludzi bez odzieżyŁazienki, szatnie, umywalnie, część gabinetów lekarskich, sale niemowląt, sale operacyjne24

Tabela  Projektowana temperatura wewnętrzna

Stopień naświetlenia

Ten parametr jest kluczowy przy inwestycji w panele fotowoltaiczne, wyrażany jest w W/m² lub  kWh/m2, czyli ilości energii przypadającej na daną powierzchnię. Stopień naświetlenia w sposób bezpośredni oddziałuje na wydajność paneli. W Polsce rozkłada się on dość równomiernie i mieści się w przedziale od 1050 do 1160  kWh/m²/rok. Największą wydajność mają panele fotowoltaiczne w północnej i północno – wschodniej części kraju. Miejscowości, w których najwydajniej działają panele fotowoltaiczne: Kraków, Tarnów, Rzeszów, Lublin i okolice. Oczywiście nie oznacza to, że w miejscowościach nadmorskich nie opłaca się inwestować w moduły fotowoltaiczne. Wszędzie, niezależnie od lokalizacji będzie to opłacalna decyzja, ponieważ fotowoltaika obniża rachunki za prąd.

Globalne nasłonecznienie na płaszczyźnie poziomej. Źródło: https://solargis.com

W naszym artykule skupiliśmy się na czynnikach wpływających na działanie danych technologii. Aby zdobyć wiedzę w zakresie technicznym w zakresie fotowoltaiki, pomp ciepła lub innego rozwiązania, zachęcamy do odwiedzenia naszej zakładki TECHNOLOGIE

Potrzebujesz pomocy w realizacji termomodernizacji? Chcesz zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii? Zostaw nam swoje dane, oddzwonimy i przekujemy plany na rzeczywistość!

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »
Mój Prąd 4.0

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

Coraz częściej mówi się o tym, że magazyn energii jest nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej. Największym wyzwaniem w dzisiejszych czasach nie jest bowiem wytwarzanie energii, a jej przechowywanie. Wydajność instalacji jest w dużej mierze zależna od warunków atmosferycznych i nasłonecznienia. W konsekwencji produkcja energii często nie pokrywa rzeczywistego…

Czytaj więcej »