fbpx

Termomodernizacja starego budynku – od czego zacząć?

4 listopada 2024

Standardy energetyczne zmieniają się na przestrzeni lat. Termomodernizacja starego budynku może poprawić jego efektywność oraz ekonomiczność. 

W Polsce wiele budynków powstało jeszcze w czasach, gdy normy budowlane i standardy energetyczne zdecydowanie różniły się od tych dzisiejszych. Starsze domu mają słabszą izolację termiczną, nieszczelne drzwi i okna, przestarzałe i nieefektywne kotły grzewcze, a rachunki za prąd przekraczają normy. Dlatego to termomodernizacja, czyli poprawa efektywności energetycznej budynku, staje się kluczowym krokiem nie tylko w kontekście naszego portfela, ale również ekologicznym.

Program Czyste Powietrze na pomoc w termomodernizacji

Jeśli chcemy przeprowadzić termomodernizację i uzyskać na nią środki finansowe, możemy skorzystać z programu Czyste Powietrze. To projekt rządowy, który ma na celu walkę ze smogiem poprzez dofinansowanie wymiany źródeł ciepła, wymiany okien czy drzwi, a nawet montażu instalacji fotowoltaicznych.

Program skierowany jest dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych domów mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. W programie możemy uzyskać nawet do 136 200 zł. Im więcej inwestycji popełnimy i im niższy dochód posiadamy, tym większe otrzymamy dofinansowanie z programu. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o programie, sprawdź nasz przewodnik

Od czego zacząć?

Woman in Black Top Holding Papers Termomodernizacja starego budynku

Audyt energetyczny

Pierwszym i najistotniejszym krokiem do przeprowadzenie efektywnej, a czasami kompleksowej termomodernizacji jest audyt energetyczny budynku. Jest to w skrócie analiza stanu technicznego budynku, która pozwala ocenić, w jakich miejscach dochodzi do największych strat ciepła. To opracowanie, które stanowi zalecenia, w jakich sposób przeprowadzić termomodernizację.

Audyt energetyczny określa jakie elementy należy zmodernizować, pokazuje także szacunkowe koszty, ale także oszczędność energii, rozwiązania techniczne i materiały budowlane. 

Energetyczny Projekt ma w swoich szeregach doświadczonych audytorów, którzy sprawdzą i pomogą dobrać odpowiednie technologie dla naszego domu.

Ocieplenie domu

Jeśli audyt energetyczny wykazał znaczne straty ciepła, izolacja ścian zewnętrznych czy wewnętrznych będzie dobrym pomysłem na początek prac fizycznych. W starych budynkach stosowano materiały o niskiej izolacyjności, przez co ciepło miało mnóstwo miejsca na ucieczkę. 

Współczesne technologie umożliwiają stosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych, takich jak styropian, wełna mineralna czy piany PUR. Izolując ściany zwróćmy uwagę na grubość materiału izolacyjnego, współczynnik przewodzenia ciepła oraz na miejsca, gdzie może dochodzić do ucieczki ciepła, tak zwane mostki termiczne. 

Odpowiednia izolacja może zmniejszyć straty energii nawet o 30-40%!

Izolacja dachu i stropu

Pozostając w temacie ocieplenia, dach i strop to także miejsca, którymi nasze ciepło może znaleźć ujście. Wełna mineralna czy pianka poliuretanowa pomoże nam zatrzymać je w domu, dzięki czemu zaoszczędzimy ok 20-25% ciepła.

Dzięki poprawnej izolacji można zmniejszyć koszty ogrzewania i zwiększyć komfort cieplny w pomieszczeniach położonych w wyższych kondygnacjach.

Wymiana źródła ciepła

Jednym z ważniejszych kroków w procesie termomodernizacji naszego budynku jest wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła. Pozbycie się kopciucha przyniesie nam niższe rachunki za ogrzewanie, ale także pozbędziemy się kłopotu z gromadzeniem węgla czy drewna. Nowoczesne kotły sprawią, że ogrzewanie będzie bezobsługowe, a temperatura w domu kontrolowana przez sterowniki – komfortowa.

Zadbamy także w ten sposób o środowisko naturalne – szkodliwe substancje wytwarzane podczas spalania węgla nie będą unosiły się do atmosfery, tworząc nieprzyjemny i niezdrowy smog.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Energooszczędne okna i drzwi, które mają wyższy poziom izolacyjności, zabezpieczą nasz dom przed dużymi stratami ciepła. Nowoczesna stolarka zapewnia znacznie lepszą szczelność dzięki zastosowaniu szyb zespolonych o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz ram o odpowiedniej konstrukcji. 

Drzwi zewnętrzne również warto wymienić na lepszy model o lepszej izolacyjności, szczególnie wtedy, gdy prowadzą one bezpośrednio do wnętrza budynku. 

Zabezpiecz swoje rachunki za prąd

Dobrą metodą na zmniejszenie rachunków za prąd i zabezpieczenie się przed podwyżkami jest zamontowania instalacji fotowoltaicznej.

Dzięki programowi Mój Prąd 6.0 możemy uzyskać na to wysokie dofinansowanie. Należy jednak pamiętać, że w tym roku obowiązkowymi stały się magazyny energii bądź ciepła, które zatrzymują naszą energię w domu. 

Termomodernizacja starego budynku kluczem do oszczędności

Przed Po

Termomodernizacja starego budynku to inwestycja, która dzięki dofinansowaniu z programu Czyste Powietrze zwraca się na wielu poziomach. Przeprowadzając modernizację, możemy znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania, poprawić komfort cieplny i uczynić nasz dom bardziej przyjaznym dla środowiska. 

Dodatkowo, dzięki programom rządowym, zyskujemy możliwość finansowania, co obniży koszty początkowe całej inwestycji jak i zapewni szybszy jej zwrot.

Warto jednak pamiętać, że za dobrą termomodernizacją musi stać także doświadczona ekipa. Energetyczny Projekt, który od lat zajmuje się tego typu działaniami, stoi na czele w walce o listę certyfikowanych wykonawców. W ten sposób rynek będzie zabezpieczony przed działaniami nieuczciwych przedsiębiorców. 

Energetyczny Projekt zajmie się wszystkim od A do Z – od pierwszego telefonu, przez audyt, po realizację i dokumenty, aż po rozliczenie dofinansowania. 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ