Jak działa pompa ciepła? Wszystko co należy wiedzieć na temat pomp ciepła

29 czerwca 2021

Pompy ciepła – ekologiczne, wydajne i oszczędne rozwiązanie do ogrzewania domu. Dowiedz się, jak działa pompa ciepła, ile kosztuje i jakie ma zalety!

Nikomu nie trzeba uświadamiać, że największymi kosztami w utrzymaniu domu jest jego ogrzewanie. Każdy obecny lub przyszły właściciel domu szuka oszczędności wszędzie gdzie się da. Stąd w ostatnich latach odnotowano znaczny wzrost zainteresowania tematyką pomp ciepła. Nic dziwnego, ponieważ dają one realną możliwość zredukowania kosztów ponoszonych tytułem ogrzewania domu.

Montaż pompy ciepła często idzie w parze z ogrzewaniem podłogowym, ale także zaawansowanym technologicznie domu, który ma wysoką wartość energetyczną. W tym artykule postaramy się przybliżyć bliżej temat jakim są pompy ciepła. Powiemy czym dokładnie one są, w jaki sposób działają oraz przedstawimy korzyści płynące z ogrzewania pompą ciepła naszego domu.

Pompy ciepła – czym są?

Pompa ciepła to w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe urządzenie, które służy do  dostarczania energii cieplnej na potrzeby eksploatacji budynków, często wykorzystywana jest również do przygotowania ciepłej wody użytkowej (cwu), a także do chłodzenia budynków latem. Oparcie instalacji grzewczej na pompie ciepła może być dobrym rozwiązaniem. Istnieje jednak możliwość, że nasza pompa ciepła będzie służyła tylko do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W takim wypadku musimy zaopatrzyć się także w zbiornik ciepłej wody użytkowej. Działają z wykorzystaniem OZE (Odnawialnych Źródeł Energii), korzystając z nagromadzonej energii w gruncie, wodzie czy powietrzu. Na tej podstawie wyróżnia trzy rodzaje pompy ciepła:

  • gruntowe pompy ciepła,

  • powietrzne pompy ciepła,

  • wodne pompy ciepła.

Przeważającym plusem pompy ciepła jest fakt, że w przeciwieństwie do alternatywnych możliwości ogrzewania pomieszczeń, nie spala ona paliwa stałego lub ciekłego. Jest więc zdecydowanie bardziej przyjazna środowisku niż kotły i piece. Kolejny podział pomp ciepła opiera się na informacji co jest nośnikiem ciepła. Tutaj z kolei wyróżniamy:

  • pompy ciepła powietrze woda,

  • pompy ciepła powietrzne (pompy ciepła powietrze powietrze),

  • pompy ciepła woda woda,

  • pompy ciepła grunt woda (z wykorzystaniem wód gruntowych).

Drugi człon nazwy ma związek z typem instalacji, która stanowi górne źródło ciepła. W tym systemie wyróżniamy dwa źródła ciepła: górny i dolny. Górnym źródłem ciepła jest instalacja centralnego ogrzewania, pozwalająca wykorzystać wyprodukowaną energię cieplną. Dolnym źródłem ciepła natomiast określa się otoczenie, z którego pobierana jest energia do wyprodukowania ciepła.

Jak działają pompy ciepła?

Działanie pomp ciepła można porównać do działania lodówki. Odbywa się to na nieco odwrotnych zasadach, bowiem pompa ciepła usuwa ciepło z zewnątrz, pobiera je i przekazuje je do środka budynku. Dobór odpowiedniego typu pompy ciepła do ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej zależy m in od predyspozycji otoczenia do montażu odpowiedniej technologii oraz od zapotrzebowania energetycznego budynku, jaki jest wymagany, aby zapewnić użytkownikom budynku odpowiedni komfort cieplny. Działanie pompy ciepła jest oparte na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Instalacja zawierająca pompę ciepła jest w stanie zagwarantować niskie koszty ogrzewania, jeżeli posiada wysoki współczynnik COP. Współczynnik ten określa ile ciepła pozwala dostarczyć pompa w stosunku do zużytej energii. Przykład: jeżeli dana pompa jest w stanie z jednej pobranej jednostki prądu, wyprodukować od trzech do czterech jednostek ciepła, to jej współczynnik COP wynosi 3-4.

Budowa pompy ciepła jest stosunkowa prosta. W skład pompy ciepła wchodzą: parownik, sprężarka, skraplacz, zawór trójdrogowy, pompa obiegowa i zawór rozprężny.

zasada działania pompy ciepła jak działa pompa ciepła
źródło: PGNIG

Ile kosztują pompy ciepła?

Podczas poszukiwań urządzeń grzewczych do naszego domu zależy nam oczywiście nie tylko na najniższych kosztach instalacji i zakupu, a także na możliwości długofalowej oszczędności. Pompy ciepła dają gwarancję obniżenia kosztów ogrzewania w szerszej perspektywie, jednak wiąże się to z podwyższonym jednorazowym wydatkiem.

Bardzo trudno jest określić jednoznacznie koszt pompy ciepła. Składa się na to zbyt wiele czynników: rodzaj źródła ciepła, sposób montażu, a także marka urządzeń, a w zasadzie ich moc. Jednym z najtańszych rozwiązań są pompy ciepła powietrze woda lub powietrze powietrze. Dzieje się tak za sprawą tego, iż samo urządzenie to koszt w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Gruntowa pompa ciepła należy do najdroższego typu pompy ciepła. Cena gruntowej pompy ciepła waha się w przedziale od 13 000 do 30 000 złotych. Powietrzna pompa ciepła natomiast to koszt w granicach 15 000 – 35 000 złotych. Wodna pompa ciepła jest rozwiązaniem kosztującym około 33 000 złotych.

Do podanych kwot należy doliczyć jeszcze koszt montażu instalacji, który bywa różny, bowiem do niektórych rozwiązań istnieje konieczność inwestycji w akcesoria lub w realizację dolnego źródła ciepła czy pompy głębinowej.

Korzyści stosowania pompy ciepła w Twoim domu

Pompa ciepła swoją złą prasę „zawdzięcza” przede wszystkim nieuczciwym instalatorom, którzy dobierali to źródło ciepła do nieodpowiedniego budynku. Pompa ciepła działa najlepiej, gdy budynek jest prawidłowo ocieplony, bez mostków termicznych oraz z energooszczędnym oknami. Świetnie sprawdza się w nowym budownictwie, w którym działa już rekuperacja, a więc wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Jak działa pompa ciepła już wiemy. Koszt także poznaliśmy. Warto więc przyjrzeć się, dlaczego pompa ciepła może być dobrym rozwiązaniem. Przedstawiamy główne zalety jakie niosą ze sobą urządzenia jakimi są pompy ciepła:

  1. Ogrzewanie w domu z użyciem pompy ciepła pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu – dzięki tej technologii koszty ogrzewania znacznie się zmniejszą, a sama inwestycja szybko się zwróci (zazwyczaj dzieje się to od 5 do 7 lat).

  2. Pompy ciepła do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej działają cały rok i są właściwe dla systemów grzewczych działających na niskich temperaturach, takich jak np. ogrzewanie podłogowe.

  3. Dzięki możliwości połączenia rozwiązania jakim jest pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną powstała możliwość produkowania ciepła za pomocą energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. Sprawia to, że koszty ogrzewania są niemal zerowe.

  4. Pompy ciepła mają bardzo wysoką wydajność. Przy odpowiednim montażu ich czas pracy wynosi około 50 lat.

  5. Przy okazji zaspokajania naszych potrzeb cieplnych nie przyprawiają nas o ból głowy – niezależnie od tego czy to powietrzna pompa ciepła czy pompa ciepła powietrze woda, a może pompa pobierająca ciepło z gruntu – są one nienachalne i ciche.

  6. Pompę ciepła możemy zamontować nie tylko w przypadku nowych budynków, a także tych modernizowanych.

  7. Niezależnie od tego jakie jest źródło ciepła w pompie: z wody, gruntu czy powietrza, nie zabierają one dużo miejsca.

  8. Pompy ciepła, pomimo swojej ciągłej pracy nie wymagają częstych przeglądów okresowych sprawdzających ich stan techniczny.

  9. Pompy ciepła latem zapewniają przyjemny efekt chłodzenia budynku.

jak działa pompa ciepła pompa ciepła przykładowa

Nasze propozycje

Dzięki pomocy naszych ekspertów dobranie odpowiedniego rozwiązania będzie bardzo proste. Sprawnie sprawdzimy jakiego systemu potrzebuje Twój dom. Oferta Energetycznego Projektu opiera się na szeregu urządzeń posiadających odpowiednią wydajność i efektywność pompy ciepła. Współpracujemy z wiodącymi markami, które większości są doskonale rozpoznaje: Hewalex, Viessmann bądź De Dietrich. Pompy ciepła oferowane przez te sprawdzone firmy cenione są ze względu na swoją długą gwarancję, markę oraz działanie.

Nasi specjaliści dobiorą wszystko pod Twoje indywidualne potrzeby. Specjalistyczny audyt wskaże, czy lepszym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła czy może lepiej sprawdzi się pompa ciepła gruntowa. Dzięki nam efektywność ogrzewania Twojego domu znacznie wzrośnie, a my możemy zagwarantować Ci późniejsze niskie koszty za ogrzewanie i energię. Zajmujemy się kompleksową termomodernizacją budynków, dlatego z nami będziesz mógł połączyć pompę ciepła z własną produkcją energii elektrycznej – fotowoltaiką. Dzięki nam w Twoim domu zapanuje odpowiednia temperatura powietrza, a Ty nie odczujesz przy tym znacznych kosztów.

Dotacje i dofinansowania na pompy ciepła

Wiemy już jak działa pompa ciepła, ile kosztuje oraz jakie są jej zalety i wady. Warto w takim razie wspomnieć jeszcze o wsparciu finansowym, jakie czeka na nas na rynku. Inwestycja związana z pompą ciepła wcale nie musi dać się we znaki naszemu portfelowi. W ostatnich latach w Polsce przywiązuje się coraz większą wagę do jakości powietrza. Coraz chętniej wykorzystuje się naturalną energię z odnawialnych źródeł. Zachętą do stosowania odnawialnych źródeł energii miały być rządowe programy, w których istnieje możliwość otrzymania dotacji na określone przedsięwzięcie.

Programy odniosły niemały sukces – wystarczy spojrzeć na ilość modernizowanych domów. Można to również dostrzec w budynkach dopiero budowanych. Dzięki systemie łączącym pompy ciepła i fotowoltaikę możemy zacząć produkować energię dla własnych potrzeb i wykorzystywać ją we własnym zakresie. Programami, w których możemy uzyskać wsparcie finansowe są: Program Czyste Powietrze, Program Mój Prąd lub ulga termomodernizacyjna. W ten sposób możemy mieć ekologiczne źródło ciepła znacznie taniej. Działanie pompy ciepła jest oparte na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Więcej na temat tych programów znajdziesz klikając w interesującą Cię frazę.

Przeczytałeś artykuł o tym jak działa pompa ciepła. To krok, który przybliża Cię do podjęcia świadomej decyzji dotyczącej ogrzewania Twojego domu. Teraz warto zastanowić się nad konkretnym rodzajem pompy ciepła – gruntową, powietrzną czy wodną – i sprawdzić, która pompa ciepła najlepiej odpowiada na potrzeby Twojego budynku. Skonsultuj się ze specjalistą, aby dobrać optymalne rozwiązanie, a także sprawdź dostępne dotacje, które mogą znacznie obniżyć koszt inwestycji. Dzięki temu Twoje ogrzewanie będzie nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Przeczytaj również