fbpx

Wymiana drzwi zewnętrznych w programie Czyste Powietrze

Tak, wymiana drzwi zewnętrznych w naszym domu może odbyć się z dofinansowania programu Czyste Powietrze. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić. 

Drzwi zewnętrzne to wizytówka każdego domu. Drzwi drewniane to klasyczny wybór, drzwi stalowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych, a drzwi aluminiowe są lekkie i nowoczesne.

Drzwi wejściowe możemy wymienić ze wsparciem programu Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to projekt rządowy, który ma na celu wsparcie finansowe przy wymianie źródeł ciepła, ale także ociepleniu domu, montażu instalacji fotowoltaicznej czy właśnie wymianie stolarki okiennej czy drzwiowej. 

W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie na wymianę drzwi zewnętrznych, ale pod warunkiem, że spełnimy konkretne wymagania wyznaczone w regulaminie. Należy także pamiętać o poziomach dofinansowania, które są zależne od tego, na jaki próg dochodowy się dostaniemy. W tym momencie wyróżniamy trzy poziomy dofinansowania:

  • podstawowy, 
  • podwyższony,
  • najwyższy.

Wysokość dofinansowania do drzwi zewnętrznych

Przy wymianie drzwi zewnętrznych możemy liczyć na 100% dofinansowania przy kompleksowej termomodernizacji na najwyższym poziomie, natomiast 70% uzyskamy w podwyższonym, najmniej – bo 40% zwrotu kosztów kwalifikowanych otrzymamy przy podstawowym progu. Dofinansowanie otrzymamy także na zakup i montaż materiałów budowlanych w celu przeprowadzenia niezbędnych prac towarzyszących. Wymiana drzwi zewnętrznych może także wymagać od nas podstawowej wiedzy o ich budowie.

Drzwi wejściowe - budowa

Aby zrozumieć wymagania, które postawił program Czyste Powietrze, należy zapoznać się z budową drzwi zewnętrznych. Te, ogólnie rzecz ujmując, zawierają skrzydło, ościeżnicę, próg, okucia oraz pochwyt. 

Drzwi wypełnione są materiałem, który ma izolować zarówno termicznie jak i akustycznie. Znajdziemy tam takie materiały jak styropian EPS, pianka XPS lub pianka PUR. Z zewnątrz pokryte są stalową blachą ocynkowaną lub blachą aluminiową, zazwyczaj o grubości 0,5-0,7 mm z laminatem PCV. Zawierają oczywiście zamek centralny oraz zamek dodatkowy i pomocniczy systemu centralnego. Komplet zawiera także ramiak usztywniający z drewna klejonego lub płyty wiórowej wilgocioodpornej P3, wypełnionej styropianem EPS. Posiadają także zawiasy, najczęściej regulowane, bolec antywłamaniowy oraz dodatkową uszczelkę wargową na spodzie skrzydła. 

Przy doborze drzwi należy pamiętać o kierunku otwierania drzwi. Mamy drzwi prawe otwierane do zewnątrz i do wewnątrz oraz lewe otwierane do zewnątrz i do wewnątrz. Drzwi lewe to te, które zawiasy posiadają po lewej stronie, gdy otwierają się w naszą stronę. Prawe – po prawej. 

Drzwi wejściowe posiadają odpowiednie parametry, na które warto zwrócić uwagę przy ich zakupie. Głównym oczywiście są wymiary. Poza tym musimy pomyśleć nad odpowiednim zabezpieczeniem antywłamaniowym. Te można podzielić na sześć klas RC. 

  • RC1 (możemy wyłamać poprzez wybicie czy kopnięcie)
  • RC2 (3 min)
  • RC3 (najpopularniejsze, antywłamaniowe, 5 min)
  • RC 4 (10 min)
  • RC5
  • RC6

Przenikalność ciepła określona w programie Czyste Powietrze dla drzwi zewnętrznych nie może przekroczyć 1,3 W (m2K).  

Izolacja akustyczna w normie to 27 db, ale typowe drzwi zawierają 28-30 db. Te najbardziej wyciszone to te, oznaczone w decybelach 44-46. 

Wyróżniamy także ochronę przeciwpożarową. Jeśli znajdziemy oznaczenie E – oznacza to szczelność ogniową. I – izolacyjność ogniową, EI45 – płomienie nie przejdą przez nasze drzwi przez 45 minut oraz Sa Sm, które oznaczają dymoszczelność. 

Wiele drzwi ma także możliwość skrócenia ich wysokości, dlatego wymiana drzwi zewnętrznych będzie często dostosowana do posiadanego już otworu.

Wymiana drzwi zewnętrznych - wymagania Czystego Powietrza

Aby drzwi zewnętrzne można było rozliczyć w programie Czyste Powietrze, współczynnik przenikania ciepła musi być równy lub mniejszy 1,3 W/(m2K). 

Muszą się także znajdować w przestrzeni ogrzewanej. Przykładowo – jeśli posiadamy wiatrołap i mamy w teorii dwa skrzydła drzwi zewnętrznych – dofinansowanie otrzymamy tylko na te, które znajdują się bliżej pomieszczenia – w tym wypadku, na drzwi wewnętrzne. 

W przypadku wymiany drzwi zewnętrznych w programie Czyste Powietrze, ważne jest także, aby prace były przeprowadzone zgodnie z wymogami technicznymi oraz przepisami budowlanymi. W ramach programu, dofinansowanie obejmuje zarówno zakup nowych drzwi, jak i koszty ich montażu, ale trzeba pamiętać, że prace muszą być wykonane przez wykwalifikowanych specjalistów. Należy również zachować dokumentację, w tym faktury oraz protokoły montażu, które będą potrzebne przy składaniu wniosku o dofinansowanie. Warto również zwrócić uwagę na terminy – zarówno te związane z realizacją prac, jak i złożeniem wniosku o zwrot kosztów kwalifikowanych. Wymiana drzwi zewnętrznych może być zarówno prosta w wykonaniu jak i problematyczna podczas dokumentacji. Dlatego warto skorzystać z pomocy Energetycznego Projektu, który zajmie się wszystkim od A do Z.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ