fbpx

Wymiana pieca węglowego na kocioł zgazowujący drewno

Wymiana źródeł ciepła kojarzy się zazwyczaj z wymianą pieca węglowego na pompę ciepła albo kocioł gazowy. Niewiele osób natomiast wie, że istnieje również technologia pozwalająca zgazowywać drewno, która równie skutecznie ogrzewa budynki mieszkalne.

Jak ona działa? Mówiąc wprost, kocioł zgazowujący drewno „produkuje” gaz drzewny, który następnie jest w nim spalany. Wykorzystuje zjawisko pirolizy, tzn. spala gazy powstałe w trakcie termicznego rozkładu drewna z niedoborem tlenu. Jest to jeden z najefektywniejszych piecy wykorzystujących drewno, o czym przekonała się już Pani Aleksandra.

Pani Aleksandra mieszka wraz ze swoją rodziną w miejscowości Wrocimowice w województwie Małopolskim. Metraż użytkowy budynku wynosi 255 m2 i był on wcześniej ogrzewany pozaklasowym piecem węglowym o mocy 20 kW, który w żaden sposób nie spełniał wymogów ani jednego programu zapewniającego dofinansowania do wymiany źródła ciepła.

Klientka miała świadomość rosnących cen utrzymania gospodarstwa domowego oraz nadchodzących zmian w rozporządzeniach dotyczących sposobu ogrzewania budynków, dlatego zdecydowała się na bezpłatny audyt, który przeprowadził doradca Energetycznego Projektu. Sprawdził stan instalacji oraz grzejników,zarekomendował ekologiczne rozwiązanie polegające na zgazowywaniu drewna. Dzięki temu Pani Aleksandra mogła uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Nasz doradca na podstawie konsultacji oszacował zapotrzebowanie na kocioł o mocy 27 kW, którego wpięcie przewidziano do istniejącego już komina klienta. Dodatkowo u klienta zainstalowanozasobnik CWU, bufor oraz grzałkę o mocy 3kW. 

Instalacja przebiegła dość sprawnie, ponieważ pomieszczenie, w którym piec został zamontowany spełniał praktycznie wszystkie wymagania, co pozwoliło na szybszą realizację działań. Oczywiście poza samym zainstalowaniem pieca nasi technicy sprawdzili szczelność instalacji, zamontowali siatkowy filtr z zaworami odcinającymi na powrocie do kotła, na podejściu instalacji wodociągowej do napełnienia zainstalowali wszystkie niezbędne elementy i zabezpieczyli układ CO naczyniem przeponowym i zaworem bezpieczeństwa. 

Kocioł jest sterowany termostatem, co z pewnością ułatwia klientce korzystanie z niego, ale dodatkowo przed samym oddaniem projektu do użytku nasz zespół przeszkolił Panią Aleksandrę i jej rodzinę z obsługi urządzenia. 

Dla zwieńczenia wszystkich prac Pani Aleksandra podpisała pełnomocnictwo, dzięki któremu specjaliści z Energetycznego Projektu mogli zająć się całą dokumentacją pozwalającą na uzyskanie dofinansowania z wymiany źródła ciepła w budynku mieszkalnym. Zarząd WFOŚiGW w Krakowie podjął decyzję o dofinansowaniu, na podstawie której Pani Aleksandra uzyskała dotację w wysokości 10 500 zł w ramach programu Czyste Powietrze.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »
window curtain open wide

Jakie okna wybrać? Energooszczędne okna w Twoim domu!

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. To jak będą wyglądać jest zawsze kwestią gustu i oceny inwestora. Jednak bardzo istotnym elementem przy ich wyborze jest to, jak bardzo będą one izolowały, w skrócie – ile ciepła dzięki nim zostanie u nas w domu. Podpowiadamy, jakie energooszczędne okna wybrać.

Czytaj więcej »