Wymiana pieca węglowego na kocioł zgazowujący drewno

Wymiana źródeł ciepła kojarzy się zazwyczaj z wymianą pieca węglowego na pompę ciepła albo kocioł gazowy. Niewiele osób natomiast wie, że istnieje również technologia pozwalająca zgazowywać drewno, która równie skutecznie ogrzewa budynki mieszkalne.

Jak ona działa? Mówiąc wprost, kocioł zgazowujący drewno „produkuje” gaz drzewny, który następnie jest w nim spalany. Wykorzystuje zjawisko pirolizy, tzn. spala gazy powstałe w trakcie termicznego rozkładu drewna z niedoborem tlenu. Jest to jeden z najefektywniejszych piecy wykorzystujących drewno, o czym przekonała się już Pani Aleksandra.

Pani Aleksandra mieszka wraz ze swoją rodziną w miejscowości Wrocimowice w województwie Małopolskim. Metraż użytkowy budynku wynosi 255 m2 i był on wcześniej ogrzewany pozaklasowym piecem węglowym o mocy 20 kW, który w żaden sposób nie spełniał wymogów ani jednego programu zapewniającego dofinansowania do wymiany źródła ciepła.

Klientka miała świadomość rosnących cen utrzymania gospodarstwa domowego oraz nadchodzących zmian w rozporządzeniach dotyczących sposobu ogrzewania budynków, dlatego zdecydowała się na bezpłatny audyt, który przeprowadził doradca Energetycznego Projektu. Sprawdził stan instalacji oraz grzejników,zarekomendował ekologiczne rozwiązanie polegające na zgazowywaniu drewna. Dzięki temu Pani Aleksandra mogła uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Nasz doradca na podstawie konsultacji oszacował zapotrzebowanie na kocioł o mocy 27 kW, którego wpięcie przewidziano do istniejącego już komina klienta. Dodatkowo u klienta zainstalowanozasobnik CWU, bufor oraz grzałkę o mocy 3kW. 

Instalacja przebiegła dość sprawnie, ponieważ pomieszczenie, w którym piec został zamontowany spełniał praktycznie wszystkie wymagania, co pozwoliło na szybszą realizację działań. Oczywiście poza samym zainstalowaniem pieca nasi technicy sprawdzili szczelność instalacji, zamontowali siatkowy filtr z zaworami odcinającymi na powrocie do kotła, na podejściu instalacji wodociągowej do napełnienia zainstalowali wszystkie niezbędne elementy i zabezpieczyli układ CO naczyniem przeponowym i zaworem bezpieczeństwa. 

Kocioł jest sterowany termostatem, co z pewnością ułatwia klientce korzystanie z niego, ale dodatkowo przed samym oddaniem projektu do użytku nasz zespół przeszkolił Panią Aleksandrę i jej rodzinę z obsługi urządzenia. 

Dla zwieńczenia wszystkich prac Pani Aleksandra podpisała pełnomocnictwo, dzięki któremu specjaliści z Energetycznego Projektu mogli zająć się całą dokumentacją pozwalającą na uzyskanie dofinansowania z wymiany źródła ciepła w budynku mieszkalnym. Zarząd WFOŚiGW w Krakowie podjął decyzję o dofinansowaniu, na podstawie której Pani Aleksandra uzyskała dotację w wysokości 10 500 zł w ramach programu Czyste Powietrze.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »
Mój Prąd 4.0

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

Coraz częściej mówi się o tym, że magazyn energii jest nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej. Największym wyzwaniem w dzisiejszych czasach nie jest bowiem wytwarzanie energii, a jej przechowywanie. Wydajność instalacji jest w dużej mierze zależna od warunków atmosferycznych i nasłonecznienia. W konsekwencji produkcja energii często nie pokrywa rzeczywistego…

Czytaj więcej »