fbpx

Fotowoltaika – dofinansowanie krok po kroku

25 czerwca 2021

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką

Z roku na rok panele fotowoltaiczne budzą coraz większe zainteresowanie. Coraz częściej można dostrzec instalację na dachach domów lub terenie posesji. Ten widok niezmiernie nas cieszy, bo korzystanie z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) jest nie tylko zbawiennym rozwiązaniem dla środowiska ale i dla Twojego portfela. Dzięki korzystaniu z energii odnawialnej możesz dojść do momentu, gdy ogrzewanie i zaopatrywanie gospodarstwa domowego w energię elektryczną będzie niemal darmowe. Brzmi to dobrze, prawda?

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Wraz ze wzrostem zainteresowania instalacjami korzystającymi z Odnawialnych Źródeł Energii wzrasta również ilość rządowych programów, które oferują wsparcie finansowe w realizacji przedsięwzięcia. Wsparcie można otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku. Programy te powstały również z myślą o osobach, które niekoniecznie tak szybko mogłyby sobie pozwolić na realizację takiej inwestycji. Bowiem zakup części i montaż instalacji fotowoltaicznej nie należy to najtańszych wydatków. Aby móc zamontować instalację fotowoltaiczną w swoim domu potrzebujesz średnio około 30 000 złotych. Na szczęście na dzień dzisiejszy możesz otrzymać dofinansowanie w ramach następujących programów:

Dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd

Program ukierunkowany na instalację paneli fotowoltaicznych. Podczas starania się o dotacje uznawany jest za program priorytetowy. Mój prąd umożliwia otrzymanie dotacji w wysokości 5 tys. złotych na jedno przedsięwzięcie (50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia). Nabór wniosków do pierwszej części programu ruszył z dniem 23 lipca 2019 r. oraz zakończył się 18 grudnia 2020 r. Na dzień dzisiejszy oczekujemy ogłoszenia drugiej części programu i informacji o kolejnych naborach do dofinansowania. Wniosek o dofinansowanie w ramach tego programu możesz złożyć sam, jednak rekomendujemy w tej kwestii naszą pomoc, ponieważ oprócz złożenia w Twoim imieniu wniosku dokonamy również obliczeń zapotrzebowania energetycznego Twojego budynku, montażu instalacji oraz przeprowadzimy krótkie szkolenie z obsługi inwertera, czyli serca całej instalacji.

Przeczytaj najważniejsz informacje o programi Mój Prąd.

Ulga termomodernizacyjna

Opcja ta umożliwia odliczenie kosztów poniesionych tytułem zakupu części i montażu instalacji PV w rocznym zeznaniu podatkowym. Nie musisz składać wniosku o dofinansowanie, wystarczy odpowiednio uzupełnić PIT/O. Może być zastosowana ‘solo’ lub jako uzupełnienie programu priorytetowego Mój Prąd. Oznacza to, że kwota dofinansowania może być jeszcze wyższa, dzięki możliwości połączenia ze sobą tych dwóch opcji. Jeżeli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł skorzystać z dofinansowania w programie Mój Prąd, Ulga Termomodernizacyjna może okazać się równie opłacalną alternatywą. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2019 r. obowiązywała cały 2020 r. oraz przewidziana jest na kolejne lata. Umożliwia odliczenie koszów zakupu i montażu fotowoltaiki, kosztów materiałów budowlanych i innych materiałów niezbędnych do montażu instalacji. W czasie realizacji przedsięwzięcia należy gromadzić wszystkie faktury za dostawę i montaż instalacji, inne faktury + oświadczenie o dokonanej termomodernizacji budynku w danym czasie. Należy pamiętać, aby FV były poprawnie wystawiane na osobę, która będzie ubiegać się o odliczenie kosztów.

Przeczytaj osobny artykuł na temat ulgi termomodernizacyjnej.

fotowoltaika odpisanie od podatku

Program Czyste Powietrze

Program pozwala uzyskać wsparcie finansowe w szeroko pojętym temacie termomodernizacji budynku. Wniosek o dotację można składać od 19 września 2019 roku. Program ukierunkowany jest na osoby fizyczne i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. O ile program Mój Prąd jest ukierunkowany wyłącznie na dotacje w kierunku instalacji fotowoltaicznej, o tyle Czyste Powietrze umożliwia dotację na m. in.:

  • docieplenie budynku (szczególnie przegród, które mają styczność z powietrzem zewnętrznym)
  • wymianę stolarki zewnętrznej (bram garażowych, drzwi i okien)
  • zakup i montaż paneli fotowoltaicznych do produkcji energii na własne potrzeby
  • audyt energetyczny (zwrot 100% kosztów kwalifikowanych pod warunkiem wydatku nie większego niż 1000 złotych!)
  • zakup i montaż pompy ciepła
  • wymiana obecnego nieefektywnego źródła ciepła na nowe, spełniające obowiązujące normy

Jak widać w przypadku programu Czyste Powietrze masz szerszą gamę działań tytułem których możesz uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę. Program posiada dwa poziomy dofinansowania: podstawowy i rozszerzony. Przydział do poszczególnego poziomu odbywa się na podstawie dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Dlatego przed złożeniem wniosku dobrze jest się upewnić, do którego progu się zaliczamy.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć elektronicznie, z użyciem portalu beneficjenta, na którym należy założyć konto (potrzebny do tego jest profil zaufany oraz e dowód). Jeżeli chcesz osobiście złożyć wniosek o dotację, musisz odwiedzić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i tam złożyć odpowiednie dokumenty. Czas rozpatrywania od momentu złożenia wniosku wynosi 30 dni.

Dowiedz się więcej na temat rządowego programu “Czyste Powietrze”

program czyste powietrze jak rozliczyćProjekt instalacji fotowoltaiczej – czego potrzeba, jakie dokumenty są wymagane

Fotowoltaika mimo tego, że nie jest zbyt skomplikowana w swojej budowie wcale nie jest instalacją, która wymaga mniejszego nakładu pracy w odniesieniu do innych instalacji. Jak w niemal każdym projekcie – na początku niezbędne są obliczenia rocznego zapotrzebowania na prąd (najczęściej instalacja dla użytku domowego nie przekracza mocy 10 kW). Dokonuje się ich w oparciu o dotychczasowe wskazania liczników/ faktury za energię elektryczną.

Obliczenia do instalacji fotowoltaicznej powinno dokonywać się z uwzględnieniem prowizji, jaką może pobrać dostawca energii, z którym będzie podpisana umowa. Dlaczego należy uwzględnić ową prowizję? W przypadku gdy instalacja wyprodukuje nadmiar energii, zostaje ona wysyłana do sieci energetycznej. W momencie gdy zajdzie taka potrzeba, wyprodukowaną energię można zużyć, pobierając ją z powrotem z sieci. Odzyskuje się jej 20 – 30% mniej, bowiem dostawca za jej magazynowanie pobiera prowizję.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest dobranie odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Najlepiej zainwestować w takie z najdłuższą gwarancją liniową. Pozwoli to czerpać większy zysk z fotowoltaiki, ponieważ moduły będą miały wysoką efektywność po kilkunastu latach ciągłej pracy. Na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej i mocy dobranych modułów, oblicza się ich ilość. W przypadku fotowoltaiki dla standardowego gospodarstwa domowego średnia liczba ogniw wynosi około 14-16 (dużo zależy od wymiarów, jakie zastosował dany producent).

Mając dobrane panele fotowoltaiczne i ich moc, trzeba dobrać pozostałe elementy instalacji. Inwerter (falownik), który jest sercem instalacji, okablowanie oraz elementy niezbędne przy montażu.

Bardzo ważnym aspektem jest również samo usytuowanie paneli fotowoltaicznych. Najczęściej instalacja usytuowana jest na dachu domu lub budynku przynależnego do posesji, ale spotykana jest też na ziemi. Miejsce usytuowania fotowoltaiki zależy od warunków jakie panują na posesji. Instalacja usytuowana na ziemi powinna mieć stały dostęp do promieniowania słonecznego, nie ma tutaj miejsca na jakiekolwiek zacienienia, bowiem wpłyną one na efektywność całego układu. Montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach odbywa się po ich południowych stronach.

Aby zainwestować w fotowoltaikę nie potrzebujesz żadnych zgód. Nie stoi przed Tobą żaden wniosek (chyba, że ten o dofinansowanie do przedsięwzięcia), żadne pozwolenie na budowę, pod warunkiem, że Twoja instalacja nie będzie przekraczać wysokości 3 metrów. Jeżeli posiadasz odpowiednie kwalifikację i wiedzę, fotowoltaikę możesz zamontować sam. Jeżeli jednak ten temat jest Ci oby, zachęcamy do zgłoszenia się do wyszkolonych specjalistów, którzy zajmą się montażem instalacji fotowoltaicznej z dbałością o najwyższą jakość wykonania.

Symulacja dofinansowania do fotowoltaiki

Aby ułatwić Ci zrozumienie procesu złożenia wniosku o pomoc finansową w formie dotacji na realizację przedsięwzięcia jakim jest zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, posłużyliśmy się przykładem Pani Beaty. Opisaliśmy krok po kroku jakie działania podejmowaliśmy podczas realizacji wszelkich formalności i nie tylko. Jeżeli chcesz poznać więcej takich przykładów, odwiedź zakładkę ‘Nasze Realizacje’, tam znajdziesz kilka innych historii, w których mieliśmy okazję uczestniczyć.

Pani Beata skorzystała z możliwości jakie daje program Mój Prąd oraz z ulgi termomodernizacyjnej. Pani Beata jest fanką ekologicznych rozwiązań, dlatego porusza się samochodem elektrycznym. Chciałaby w przyszłości jeździć za darmo, dlatego zdecydowała się na ładowarkę do samochodu na swojej posesji oraz instalację ogniw fotowoltaicznych. Obliczyliśmy, że roczne zapotrzebowanie na prąd w domu naszej klientki wynosi około 5 000 kWh i potrzebuje do tego instalacji o mocy 6 kWh. Po podpisaniu umowy, nasi specjaliści udali się do domu Pani Beaty celem przeprowadzenia audytu energetycznego oraz sprawdzenia czy z domową instalacją elektryczną jest wszystko w porządku. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, zajęliśmy się zamówieniem sprzętu.

Kiedy wszystko było już przygotowane, uzgodniliśmy pasujący naszej Klientce termin i dokonaliśmy montażu. W ten sam dzień wysłaliśmy dokumenty do dostawcy prądu właściwego dla numeru punktu poboru prądu z prośbą o dostarczenie licznika dwukierunkowego, który będzie zliczał ilość prądu płynącego z i do sieci (dostawca po otrzymaniu takiego wniosku ma miesiąc na dostarczenie licznika). Gdy dostawca udostępnił licznik, zajęliśmy się przygotowaniem i wysłaniem wniosku o dotacje. Wniosek został zaakceptowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przez Ministerstwo Energii. Dzięki temu Pani Beata w ramach programu Mój Prąd otrzymała 5 tysięcy złotych dotacji. Oprócz wniosku w ramach programu Mój Prąd, Pani Beata uzupełniła PIT/O w wyniku czego miała możliwość odliczenia od podatku kolejnych pięciu tysięcy złotych.

Cała inwestycja wyniosła naszą klientkę około 28 tysięcy złotych netto, co daje kwotę około 30 tysięcy złotych brutto (wysokość podatku VAT na fotowoltaikę na dachu budynku lub garażu wynosi 8%). Dzięki złożeniu wniosku o dofinansowanie koszt spadł o 5 tysięcy, dzięki uldze termomodernizacyjnej o kolejne 5, powodując tym samym, że realny koszt dla Pani Beaty wyniósł około 20 tysięcy złotych brutto. Przy obecnym zapotrzebowaniu na prąd i zużyciu go przez naszą klientkę, cała inwestycja zwróci się w około 5 lat. Dzięki temu, ciągle drożejący prąd nie będzie już zaprzątał głowy naszej klientce.

Dziesiątki zadowolonych klientów

Dzięki wykwalifikowanemu zespołowi jesteśmy w stanie zagwarantować dofinansowanie na najwyższym poziomie jaki jest możliwy. W Twoim imieniu możemy złożyć wniosek oraz zająć się wszelkimi formalnościami. Składaliśmy już niejeden wniosek, dlatego Panie w urzędach dobrze nas znają. Nie ukrywamy, że nasza rozpoznawalność pomogła nam w sprawniejszym załatwianiu wszelkich formalności, sprawiając, że nasz wniosek był szybciej akceptowany. Jesteśmy dostępni dla naszych klientów również po zakończonym montażu.

Jeżeli chciałbyś w przyszłości przestać płacić wysokie rachunki za prąd oraz interesuje Cię dofinansowanie na termomodernizację Twojego budynku – skontaktuj się z nami. Podzielimy się z Tobą naszą wiedzą, przekażemy cenne wskazówki, zajmiemy się za Ciebie wszystkimi formalnościami, złożymy wniosek i dopilnujemy, aby był zaakceptowany tak szybko jak to możliwe. Z nami nie będziesz musiał się niczym przejmować. Gwarantujemy również sprawny i szybki montaż i krótkie szkolenie z obsługi całej instalacji.

Jeżeli chcesz zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii – skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy i zaproponujemy ekologiczne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego domu.

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ

Czyste Powietrze dla Powodzian – 300 mln zł na termomodernizację domów

Program Czyste Powietrze powraca z nowym komponentem, który ma na celu wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych z terenów dotkniętych powodzią. Od 12 grudnia 2024 roku można składać wnioski o dofinansowanie na modernizację budynków. Jeśli jesteś mieszkańcem województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego lub śląskiego i Twój dom ucierpiał w wyniku powodzi – to

Czytaj więcej »