Złodziej w Twoim domu, czyli kto kradnie Ci ciepło i pieniądze.
Rażące konsekwencje zaniedbań
Wyobraź sobie, że każdego miesiąca musisz wydawać około pięciu procent swojej wypłaty na zakup leków, które pozwolą Ci funkcjonować. Dodaj do tego wizję przymusu wykonywania codziennie tych samych, męczących czynności oraz przymus wyrzucania lub palenia kilkuset złotych miesięcznie. Brzmi strasznie, prawda? Jeszcze straszniejsze jest to, jak wiele osób decyduje się żyć według tak czarnego scenariusza. Wszystkie wymienione wcześniej sytuacje wywołuje nikt inny jak stary piec na paliwo stałe, tzw. ‘’kopciuch’’. Sytuację pogarsza dodatkowo nieocieplony dom.
Jak wygląda rzeczywistość z piecem na węgiel?
Maluje się ona w barwach czerni i szarości. Dosłownie. Przed użytkownikiem pieca węglowego stoi nie tylko obowiązek zakupu materiału na opał, jak również zorganizowanie specjalnego pomieszczenia na gromadzenie paliwa (węgiel ma to do siebie, że wszystko brudzi i zajmuje sporo miejsca). Samo przerzucanie węgla do kotłowni lub innego miejsca, w którym ma być składowany jest męczące. Nic innego, jest to bowiem niejednokrotnie kilka ton surowca i nawet młody, sprawny człowiek po takich ‘ćwiczeniach’ może obudzić się na drugi dzień z zakwasami. Samo umieszczenie węgla w odpowiednie miejsce to jedno. Kolejnym obowiązkiem ciążącym na użytkownikach starego kotła jest jego regularne uzupełnianie i dbanie o to, aby tlący się w nim węgiel nie wygasł. W użytkowaniu pieca węglowego nie ma miejsca na chociaż jeden dzień wolnego.
Co jest nie tak ze starymi piecami?
Stare kotły na węgiel tzw. ‘’kopciuchy’’ są urządzeniami, które w znacznym stopniu zanieczyszczają środowisko. Wydzielają wysokie ilości tlenku węgla, pyłów i substancji smolistych. Ich sprawność pozostawia również wiele do życzenia. Wymienione substancje i sprawność kotła na dzień dzisiejszy są normowane. Wymogi odnośnie wysokości poszczególnych wskaźników zawarte są w dyrektywie Ecodesign oraz w normie PN-EN 303-5:2012. Stare kotły kojarzą się nie tylko z zanieczyszczeniami i węglem. Niestety, spora część użytkowników takich kotłów wpada na pomysł używania jako opału śmieci. Niejednokrotnie już o tym wspominaliśmy, ale zrobimy to jeszcze raz: plastikowe butelki, papierki, opakowania po żywności inne odpady nie nadają się do palenia nimi w piecu. Są niskokaloryczne, co oznacza, że ich spalenie nie dostarczy zbyt wiele ciepła, dostarczy za to ogromną ilość szkodliwych substancji, które zostaną uwolnione do atmosfery. Na dzień dzisiejszy, palenie w piecu odpadami skutkuje naliczeniem mandatu w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych.
Co oznacza klasa pieca? Jaki są normy na piece?
Piec, który ma ogrzewać gospodarstwo domowe powinien posiadać odpowiednią klasę, zgodnie z dyrektywą Ecodesign i normą PN-EN 303-5:2012. Od 2017 roku wymaganą klasą kotła, jest klasa 5. Emituje ona do 90% mniej zanieczyszczeń niż standardowe piece. Dla porównania przedstawiamy średnie wartości emisji pyłów dla poszczególnych klas kotłów:
- Kocioł bezklasowy: 500 mg/m3,
- Kocioł 3 klasy: 150 mg/m3,
- Kocioł 4 klasy: 60 mg/m3,
- Kocioł 5 klasy: 40 mg/m3.
Co daje wymiana pieca?
Korzyści, które płyną z wymiany starego pieca na paliwo stałe na nowe urządzenie, które spełnia obowiązujące normy mają charakter nie tylko ekologiczny. Taka zmiana przyczyni się przede wszystkim do zmiany życia użytkownika kotła oraz do grubości jego portfela. Przedstawiamy, jakie korzyści niesie ze sobą wymiana pieca ‘’kopciucha’’:
Wygoda
Nowoczesne kotły są w pełni zautomatyzowane. Nie musisz nad nimi czuwać i sprawdzać czy wszystko jest w porządku – wszystkim zajmie się odpowiednio zaprogramowany sterownik. Ciągłe dosypywanie paliwa również odejdzie w niepamięć, ponieważ nowe rozwiązania wyposażone są w podajnik, który dozuje odpowiednią ilość paliwa w razie zapotrzebowania na nie.
Spokój
Dzięki temu, że zostaniesz zwolniony z części obowiązków związanych z ‘opieką’ nad kotłem, możesz odetchnąć z ulgą. Czas, który do tej pory wykorzystywałeś na pracę przy kotle będziesz mógł wykorzystać na odpoczynek lub realizację swoich pasji.
Oszczędność
Dobrze dobrany piec i właściwie wykonana instalacja centralnego ogrzewania to gwarancja realnych oszczędności. A jeżeli w parze z inwestycją w nowy kocioł idzie ocieplenie budynku, zamiany w wysokości rachunków za ogrzewanie mogą naprawdę miło zaskoczyć.
Zdrowie
Z roku na rok w wyniku powikłań oddychania zanieczyszczonym powietrzem umiera tysiące osób. Ograniczając emisję pyłów i tlenku węgla przyczyniasz się do obniżenia tej wartości, a co najważniejsze – oddalasz od siebie prawdopodobieństwo, że Ty lub Twoi sąsiedzi będą mieli problemy zdrowotne spowodowane oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem.
Dlaczego ocieplenie domu jest takie ważne?
Stare budynki mają to do siebie, że z biegiem lat stają się coraz mniej szczelne. Ciepło może uciekać nie tylko przez ściany, a także przez okna, drzwi czy mostki cieplne. Aby zapobiec stratom ciepła, każdemu kto planuje wymienić piec na nowy zaleca się wykonanie kompleksowej termomodernizacji. Taka termomodernizacja obejmuje docieplenie przegród budowlanych (ścian i dachu) oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (jeżeli zachodzi taka potrzeba). Nieco więcej o sposobach docieplenia, wykorzystywanych technikach i materiałach, dowiesz się z naszych poprzednich artykułów, które znajdziesz tutaj. (tu link do docieplenia jak będzie)
Dofinansowanie do wymiany pieca – Program ‘Czyste Powietrze’
Czas bezklasowych pieców na paliwo stałe dobiega końca. Użytkownicy tego typu rozwiązań zobowiązani są do wymiany tego typu urządzenia na nowe, które będzie spełniało obowiązujące normy. Aby ułatwić proces wymiany stworzono dedykowany program oferujący dofinansowania w zakresie wymiany pieca, docieplenia domu, a nawet wykonania profesjonalnego audytu, który pozwoli dokładnie określić potrzeby budynku i umożliwi dobranie odpowiedniego rozwiązania. Więcej na temat programu ‘Czyste Powietrze’, o wysokościach dotacji, sposobach składania wniosków oraz o zasadach dofinansowania przeczytasz tutaj.
Zmiany na lepsze z Energetycznym Projektem
Z chęcią pomożemy Ci w doborze odpowiedniego rozwiązania dla Twojego domu. Oferujemy wykonanie profesjonalnego audytu, który pozwoli dokładnie oszacować potrzeby budynku. Pomożemy stawiać pierwsze kroki z nowym rozwiązaniem i będziemy służyć, pomocą długo po realizacji przedsięwzięcia. Zachęcamy do kontaktu z nami poprzez nasz formularz kontaktowy.
Zmień swój stary piec i zyskaj dotację na całkiem nowe urządzenie. Ciesz się nowoczesną technologią z pomocą Energetycznego Projektu!
Energetyczny Projekt
Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.