fbpx

Czyste Powietrze Fotowoltaika: Otrzymaj dotacje na panele

Dofinansowanie na fotowoltaikę w ramach programu Czyste Powietrze – odkryj eko energię i oszczędzaj. W programie Czyste Powietrze fotowoltaika jest dla Ciebie! Oto przewodnik po Czystym Powietrzu i jego możliwościach w otrzymaniu dotacji na mikroinstalacje.

Program Czyste Powietrze nadal w modzie

Czyste Powietrze to program, który od 2018 roku walczy ze smogiem. Dofinansowania, które możemy tam uzyskać, z roku na rok są coraz większe, co oznacza, że zainteresowanie wsparciem nie słabnie.

Program Czyste Powietrze jest inicjatywą rządową mającą na celu poprawę jakości powietrza poprzez termomodernizację budynków oraz instalację odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki. Od momentu swojego uruchomienia, program ten zyskał ogromne uznanie i wsparcie, przyczyniając się do poprawy efektywności energetycznej tysięcy domów i obiektów użyteczności publicznej w całej Polsce. 

Dzięki dofinansowaniu udzielanemu przez program, liczba osób korzystających z możliwości termomodernizacji oraz instalacji fotowoltaicznych stale wzrasta, co przekłada się na redukcję emisji CO2 oraz oszczędność na rachunkach za energię. Program Czyste Powietrze stał się kluczowym narzędziem walki z problemem zanieczyszczenia powietrza, angażując coraz większą liczbę beneficjentów i przyczyniając się do tworzenia bardziej ekologicznego i zrównoważonego społeczeństwa.

Chcąc dowiedzieć się wszystkiego o programie Czyste Powietrze, zachęcamy do obszernego przewodnika po projekcie pod tym linkiem. 

Program Czyste Powietrze Fotowoltaika

Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

Sam schemat budowy takiej instalacji jest bardzo prosty. Panele, na które się zdecydujemy, mają określoną moc. Im wyższa moc panela – tym mniej ich potrzebujemy. 

Przykład: Mamy 10 paneli o mocy 455W. Da nam to 4,5 kwP wielkość instalacji co w przybliżeniu rocznie pozwoli na wytworzenie ok. 4500 kwh.

Montując panele na dachu, ważnym dla montażystów aspektem jest poszycie. Na blasze instalacja przebiega nieco sprawniej. Wkręca się śrubę dwugwintową zabezpieczoną uszczelką, szyna, na którą wsuwane są panele. Przy dachówce wkręca się hak pod nią. Należy ją delikatnie zeszlifować tak, aby hak nie zaburzył płaszczyzny całej połaci. 

Od paneli podążamy w wyznaczone miejsce kablem, w którym będzie płynął prąd stały. Zazwyczaj, by uniknąć ingerencji w elewacje, takim kablem schodzi się wentylacją kominową. Podłączamy się nim do falownika. Urządzenie te montuje się zazwyczaj w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym. Falownik, inaczej inwerter, przekształca nam prąd stały z paneli, na prąd zmienny – czyli już ten, który płynie u nas w gniazdkach. Uziemia się go, a tuż obok montuje się skrzynkę z bezpiecznikami. Oczywiście do samego falownika musimy się także podpiąć do własnej sieci. Przy falownikach jednofazowych – do jednej fazy, przy trójfazowych – do siły.

Instalacja na ziemi wymaga stelażu wbetonowanego w ziemie lub głęboko zakotwiczonego. Na stelaż zakładamy panele, a falownik możemy zostawić pod panelami lub dotrzeć kablem w ziemi do miejsca, gdzie chcemy go zamontować. Zaletą instalacji naziemnej jest przede wszystkim możliwość idealnego ustawienia paneli w stronę południową o idealnym kącie nachylenia.

Po samym podpięciu instalacji, operator sieci dystrubycyjnej (np. Tauron, Enea, PGE itp.) musi odebrać nam instalację. Po tym jak OSD wymieni nam licznik na dwukierunkowy, możemy już z niej korzystać. 

czyste powietrze fotowoltaika SCHEMAT BUDOWY INSTALACJI

Działanie instalacji

Oczywistym jest, że panele fotowoltaiczne najlepiej działają w miesiącach ciepłych, słonecznych. Montuje się je zazwyczaj od strony południowej, ale przy panelach nowszej generacji jest możliwość zamontowania ich na tzw. dwóch stringach np. na wschodzie i zachodzie.

Prawidłowe działanie instalacji pozwala nam na wytworzenie odpowiedniej dla nas ilości prądu. Poniżej schemat idealnie pracującej instalacji.

Rozliczenie z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej

Jeszcze do niedawna (do 2022 roku) nasza instalacja mogła działać na zasadach opustów. Polegało to na tym, że mikroinstalacja fotowoltaiczna Czyste Powietrze, która wytworzyła nam prąd, do sieci oddawała 20% tego, czego nie mogliśmy wykorzystać. Pozostałe 80% pozostawało dla nas.

W tym momencie Polska działa na zasadach netbilingu. W prostych słowach – nadwyżki są sprzedawane po cenie giełdowej, a odkupywane po cenie ustalonej przez sprzedawcę. Zazwyczaj sprzedajemy swój prąd taniej.

Czyste Powietrze Dofinansowanie do fotowoltaiki

Czyste Powietrze dofinansowanie do fotowoltaiki traktuje w formie dodatkowego zwrotu za naszą termomodernizacje. Należy jednak pamiętać, że za samo zrobienie instalacji fotowoltaicznej nie uzyskamy pieniędzy. Dotacja na fotowoltaikę Czyste Powietrze przysługuje wtedy, kiedy zdecydujemy się wymienić nasze główne źródło ciepła. 

Należy przy tym wspomnieć, że w tym momencie w programie Czyste Powietrze panele fotowoltaiczne dotowane są zgodnie z przysługującymi nam poziomami. Aktualnie projekt ma trzy poziomy:

  • podstawowy
  • podwyższony
  • najwyższy

Aby dowiedzieć się nieco więcej o samych poziomach w programie Czyste Powietrze, przeczytaj nasz poradnik opisujący całe to zagadnienie TUTAJ.

Czyste Powietrze fotowoltaika warunki

Program Czyste Powietrze dofinansowanie do fotowoltaiki przewiduje nawet w 100% (w poziomie najwyższym). Decydując się na całkowity zwrot, musimy wiedzieć, że jest to forma pożyczki, którą inwestor musi spłacić w ciągu 15 lat.

Bezzwrotna dotacja Czyste Powietrze na fotowoltaike obejmuje 50% poniesionych przez nas kosztów, ale nie może to być więcej niż 9 tys. złotych. 

Czyste Powietrze Dopłata do fotowoltaiki

Zgodnie z tabelą poniżej, dla podstawowego poziomu możemy otrzymać maksymalnie 50% dofinansowania. W złotówkach ma to przeliczenie na maksymalnie 5000 zł. 

Dotacja na panele fotowoltaiczne Czyste Powietrze na poziomie podwyższonym to także 50% i 5000 zł maksymalnie do zwrotu.

Program Czyste Powietrze panele fotowoltaiczne na poziomie najwyższym dotuję w formie 90% maksymalnego zwrotu, czyli 9000 zł.

kwoty dofinansowania
Czyste Powietrze Tabela dotacji

Zwrot za fotowoltaikę Czyste Powietrze a Mój prąd

Oprócz opisywanego przez nas programu Czyste Powietrze na fotowoltaikę przewidziany jest także program Mój Prąd. Jest to projekt, który umożliwia zwiększenie wykorzystania energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz wzrost samodzielnego zużycia wyprodukowanej energii poprzez jej akumulację. 

Aktualnie trwa wypłata środków z programu Mój Prąd 5.0, który zapewnia dotacje w formie bezzwrotnej pomocy finansowej dla instalacji fotowoltaicznych. Program skierowany jest głównie do osób fizycznych, które chcą produkować energię elektryczną dla własnych potrzeb. Dotacje obejmują zarówno tych, którzy nie skorzystali jeszcze z dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne, jak i tych, którzy chcą rozbudować istniejące instalacje.

W tym momencie czekamy jednak na rozpoczęcie kolejnej edycji tego programu, która ruszy prawdopodobnie w drugiej połowie roku. 

Warto wspomnieć, że jeśli wykorzystaliśmy dofinansowanie na fotowoltaikę w programie Czyste Powietrze, nie możemy skorzystać z programu Mój Prąd na istniejącą już mikroinstalacje. 

W programie Czyste Powietrze panele, które chcemy “dorzucić” do swojej instalacji, także nie uzyskają wsparcia finansowego. Projekt Czyste Powietrze zwrot za fotowoltaikę w połączeniu z Moim Prądem może mieć miejsce wtedy, gdy założymy nową, odrębną instalację. 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ