fbpx

Fotowoltaika – opis technologii

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#ffffff”][vc_column][vc_empty_space height=”1px” css=”.vc_custom_1596360294133{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1596370311514{padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]Do korzystania z odnawialnych źródeł energii nie trzeba chyba już nikogo zachęcać. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że korzystanie z naturalnych zasobów jest nie tylko bardzo ekologiczne ale wysoce opłacalne. Coraz więcej gospodarstw domowych zaopatruje się w ogniwa fotowoltaiczne, które z pomocą promieniowania słonecznego produkują energię elektryczną. Musimy jednak przyznać jedną rzecz: inwestycja nie należy do najtańszych. Na jej realizację trzeba przeznaczyć średnio 30 tysięcy złotych. W odpowiedzi na wysokie zainteresowanie tematem ogniw fotowoltaicznych powstał szereg programów, który pozwoli zaoszczędzić znaczną część Twoich zasobów przy okazji realizacji inwestycji.

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to system produkujący prąd stały przy użyciu słońca. W Twojej domowej sieci płynie prąd zmienny, dlatego energia wyprodukowana przez panele trafia do falownika (zwanego inaczej też inwerterem). Falownik zamienia prąd stały na zmienny, który później jest wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych w Twoim domu. Panele fotowoltaiczne są idealnym rozwiązaniem do produkowania własnej energii elektrycznej, które pozwoli zmniejszyć rachunki za zużycie prądu. Wielu błędnie uważa, że instalacja fotowoltaiczna działa najefektywniej w środku lata, zaś zimą nie przynosi żadnych korzyści. Dementujemy tę informację, bowiem panele fotowoltaiczne pracują najefektywniej późną wiosną lub wczesnym latem, kiedy temperatura powietrza wynosi około 25 stopni Celsjusza i jak najbardziej działają również podczas zimy. Oczywiście, na efektywność instalacji ma wpływ nie tylko pogoda i panująca temperatura. Istotną kwestią jest to w jaki sposób usytuowane są moduły. Zaleca się ich montaż po południowej stronie dachu lub posesji.

Gdzie najlepiej montować instalację fotowoltaiczną?

Panele fotowoltaiczne najczęściej obserwujemy na dachach domów. Należy jednak pamiętać o tym, że cała instalacja może zostać usytuowana w innym miejscu: w garażu, budynku przynależnym do domu lub na ziemi, o ile działka nie jest w znacznym stopniu zacieniona i jest odpowiednio dużej powierzchni. W przypadku ogniw montowanych na gruncie nieco łatwiej o odpowiednie jej usytuowanie i ustawienie pod odpowiednim kątem w stosunku padających promieni słońca. Obecnie, niezależnie od miejsca usytuowania instalacji fotowoltaicznej podatek VAT wynosi jedynie 8%. Dawniej w miejscach innych niż dach domu wynosił aż 23%. Ta zmiana spowodowała jeszcze większy wzrost zainteresowania w temacie fotowoltaiki.

panele fotowoltaiczne na dachu montaż, jak zamontować panele solarne na dachu, panele solarnePanele solarne vs panele fotowoltaiczne – porównanie

Wielu ludzi błędnie uważa, że panele solarne i panele fotowoltaiczne to to samo. Nic bardziej mylnego. Panel solarny podgrzewa glikol, który to następnie podgrzewa wodę. Nie ma tutaj więc mowy o produkcji własnej energii elektrycznej. Dodatkowo, są wydajne tylko w ciepłym okresie roku. Panel fotowoltaiczny zbudowany jest w taki sposób, że za jego pośrednictwem możesz wytwarzać energię elektryczną. Kolejną zaletą panelu jest to, że pracuje on przez cały rok, nawet zimą, ponieważ do pracy wykorzystuje światło, nie ciepło. Sam możesz zauważyć znaczącą różnicę między tymi rozwiązaniami.

Produkcja własnej energii elektrycznej – podstawowe informacje

Do zaopatrzenia standardowego domu w system korzystający z energii słonecznej wystarczy średnio 30-50 m2 paneli fotowoltaicznych. Wszystko oczywiście zależy od tego jak duże będzie zużycie całego systemu i do jakich celów będzie on wykorzystywany. Podczas instalacji modułów fotowoltaicznych należy zawrzeć umowę z dostawcą prądu. Cała inwestycja wymaga również montażu licznika dwukierunkowego, który dostawca prądu ma obowiązek dostarczyć w ciągu miesiąca od zgłoszenia. Licznik dwukierunkowy dokonuje pomiaru mocy w obu kierunkach: z sieci i do sieci. Nadwyżkę energii wyprodukowanej z paneli możemy oddać do sieci. Później przez rok możemy korzystać z nagromadzonych przez nas zasobów. Dostawca energii pobiera oczywiście swoją prowizję, która wynosi około 70-80%. Tego typu sytuacja może wydawać się niezbyt korzystna. Wszystko jednak zmienia się dzięki innej perspektywie. Jeżeli spojrzymy na to w taki sposób jak na gniazdko, z którego przez rok możemy czerpać energię za darmo ze skutecznością 70-80%, zaczyna to wyglądać stosunkowo korzystnie, prawda?

Budowa panelu fotowoltaicznego

Proces wytwarzania energii jest ściśle powiązany ze zjawiskiem fotoemisji. Zachodzi ono najprężniej z pierwiastkami zawierających jak najwięcej elektronów walencyjnych. Owe elektrony absorbują energię elektryczną. Do produkcji ogniw fotowoltaicznych najczęściej korzysta się z krzemu, ponieważ krzem posiada dużą liczbę elektronów walencyjnych. Działa on jako półprzewodnik. Standardowo stosuje się dwa rodzaje półprzewodników: u góry w cieńszej, nieprzezroczystej wersji i na dole w wersji grubszej. W górnej części paneli umieszcza się elektrodę ujemną, na dole zaś dodatnią. Obie części oddzielone są tzw. barierą potencjałów.

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Cała instalacja to nie tylko ogniwa usytuowane na dachu bądź ziemi, które dostrzegamy jako pierwsze. Całość składa się z szeregu urządzeń współpracujących ze sobą. Wytworzona energia w panelu zbudowanym z krzemu przepływa z ogniwa fotowoltaicznego przetwornika jakim jest falownik (znany też jako inwerter). Jest on najważniejszym elementem w całym układzie fotowoltaicznym, gdzie prąd stały zamieniany jest w prąd zmienny. Następnie energia przepływa przez licznik dwukierunkowy – to on zlicza ile energii wyprodukowaliśmy oraz ile pobraliśmy z sieci, kiedy było to potrzebne. Nadmiar wyprodukowanej energii przez promienie słoneczne trafia do sieci energetycznej, która często traktowana jest jak bateria o nielimitowanej pojemności.

Fotowoltaika – po jakim czasie zwrot z inwestycji?

Podstawowym pytaniem przy technologii paneli fotowoltaicznych jest pytanie o zwrot kosztów inwestycyjnych. Czas takiego zwrotu różni się w zależności od wielu czynników:

  • z jakich elementów składa się instalacja (jakość zastosowanych urządzeń),
  • czy poszczególne elementy są dobrane w sposób właściwy (w szczególności falownik – serce instalacji),
  • zainstalowanej mocy,
  • usytuowania paneli słonecznych,
  • amplitudy temperatury w ciągu roku.

Określenie dokładnego czasu zwrotu kosztów fotowoltaiki jest trutdne z uwagi na wiele czynników mających na to wpływ tj. min. użyte technologie i sposób montażu. Najczęściej jednak przyjmuje się, że jest to przedział od 8 do 10 lat. Energia słoneczna to zasób niezmienny w czasie, zmienna jest natomiast cena prądu.

Każdy kto płaci rachunki wie, że z roku na rok ta kwota jest coraz wyższa. W przypadku instalacji fotowoltaicznej im wyższa cena prądu, tym koszty inwestycyjne zwrócą się szybciej. Dodatkowo, im intensywniejsze są działania mające na celu rozbudowę instalacji, tym szybszy też jej zwrot jej zakupu. Celem zachęcenia jak największej ilości osób do przyjrzenia się bliżej tematowi fotowoltaiki, wprowadzono działania mające na celu pomoc finansową dla każdego zainteresowanego. Dzięki temu na dzień dzisiejszy masz trzy możliwości skorzystania z dotacji na panele słoneczne.

Fotowoltaika – dofinansowania do paneli fotowoltaicznych

W celu ułatwienia inwestycji w ogniwa fotowoltaiczne przygotowano trzy programy dające możliwość uzyskania dotacji na instalację systemu i zakup niezbędnego do niego części. Niektóre programy stosowane są równocześnie, co pozwala osiągnąć bardzo wysokie oszczędności. Na dzień dzisiejszy masz możliwość skorzystania z następujących opcji:

  • Program ”Mój Prąd” – można powiedzieć, że jest on podstawowym elementem przy realizacji paneli słonecznych. Maksymalna ilość pieniędzy, które możesz otrzymać w ramach dotacji wynosi 5 000 złotych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu, kliknij tutaj.

Program ''Mój Prąd''

  • Ulga Termomodernizacyjna – oferuje pomoc finansową w postaci odliczenia podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Szczegóły dotyczące Ulgi termomodernizacyjnej znajdziesz tutaj.
  • Program ”Czyste Powietrze” – jest to rządowy program, na który przeznaczono łączną sumę aż 107 miliardów złotych. Ma za zadanie ułatwienie inwestycji w termomodernizację budynku. Działania podlegające dotacji mieszczą się w szerokim kręgu możliwości. Dzięki ”Czystemu Powietrzu” możesz uzyskać dotację na różnego typu działania: fotowoltaika, nowe źródło ciepła, docieplenie przegród i wiele innych. Szczegóły na temat programu odnajdziesz tutaj.

Jak wygląda produkcja energii z użyciem fotowoltaiki?

Fotony przekazują całą swoją energię zderzając się z elektronami. Przy odpowiednio dużej sile zachodzi zjawisko fotoemisji (wybicia elektronów z ich orbit atomowych). W wyniku utraty elektronów każda z orbit otrzymuje ładunek dodatni. Miejsce, w którym nie ma już elektronu nazywane jest dziurą. W efekcie następujących działań dochodzi do powstania napięcia elektrycznego. Napięciem elektrycznym nazywamy przemieszczenie elektronów, które powoduje różnicę potencjału.

Technologie, które warto połączyć z fotowoltaiką

Posiadanie ogniw to oczywista opcja umożliwiająca zaoszczędzenie sporych sum. A co jeżeli powiemy Ci, że można jeszcze lepiej? Opcja ogniwo fotowoltaiczne + pompa ciepła uznawane jest jako duet idealny. Wszystko spowodowane jest tym, że w takiej konfiguracji będziesz w 100% korzystał z odnawialnych źródeł energii. Nie będzie Cię musiała interesować żadna podwyżka cen paliw stałych takich jak ropa, węgiel czy prąd. Połączenie tych dwóch opcji sprawi, że cała inwestycja zwróci się szybciej. Sam będziesz produkował prąd, który zasili pompę ciepła, która z kolei ociepli Twój dom i podgrzeje ciepłą wodę użytkową. Taka opcja jest równoznaczna z pełną niezależnością Twojego domu.

Dlaczego inwestycja w postaci fotowoltaiki wydaje się taka trudna?

Jesteśmy przekonani, że po zapoznaniu się z niniejszym artykułem wzrosła w Tobie chęć na zasilanie swojego domu energią elektryczną, którą sam wyprodukujesz. W ogniwach fotowoltaicznych drzemie ogromna moc. Pewnie sam wyobrażałeś sobie, w którym miejscu Twojej posesji można usytuować panele. Inwestycja nie należy do najłatwiejszych, bowiem całą instalację należy w odpowiedni sposób zaprojektować. Od dobrania odpowiedniej mocy po wszystkie niezbędne urządzenia, które wspólnie będą pracowały aby tworzyć dla Twojego domu energię elektryczną.

Eksperci w zakresie fotowoltaiki – Energetyczny Projekt

Pomogliśmy już setkom osób, które zainteresował temat ogniw fotowoltaicznych. Zdajemy sobie sprawę, że jest to inwestycja, która nie należy do najtańszych, dlatego robimy wszystko co w naszej mocy aby każdy nasz klient mógł skorzystać z maksymalnej wysokości dotacji. Nasi doradcy dobiorą odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu i pomogą ze wszystkimi formalnościami.

Montaż w wykonaniu naszych ekspertów zawsze przeprowadzany jest w taki sposób, aby jak najmniej wpływać na życie domowników. Całość trwa 1-2 dni, więc bardzo szybko będziesz mógł zacząć się cieszyć produkcją własnej energii. Oczywiście nasza współpraca nie kończy się z dniem zakończenia prac. Na wypadek jakichkolwiek pytań w przyszłości jesteśmy dostępni dla naszych klientów i zawsze służymy pomocą.

panele fotowoltaiczne na dachu, jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu, panele solarne

Jeżeli jesteś ciekawy szczegółów naszych prac, zajrzyj do zakładki ”Nasze realizacje”. Znajdziesz tam zdjęcia i opisy kilku wybranych historii, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć.

Nie czekaj, odmień swoje rachunki już dziś! Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy i dobierzemy dla Ciebie jak najlepsze rozwiązanie!

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »