System off-grid czy on-grid? Który rodzaj instalacji fotowoltaicznej jest lepszy?
Instalacja fotowoltaiczna kojarzy się wszystkim z ‘jakimiś’ panelami słonecznymi, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Mało kto wie jak wygląda cała instalacja, jak pracuje inwerter (falownik) lub w jaki sposób montowane są moduły na poszczególnych powierzchniach. Wszystkie najważniejsze zagadnienia poruszyliśmy już w naszych poprzednich artykułach. Jeżeli chcesz do nich wrócić, albo jeszcze nie zdążyłeś się z nimi zapoznać, zapraszamy tutaj. Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko same urządzenia, a także sposób w jaki one działają. Dziś chcemy się temu przyjrzeć i opowiedzieć Wam o różnicach między systemem off-grid a systemem on-grid.
System off-grid
Działanie systemu off-grid często towarzyszy niemałemu zdziwieniu ze strony osoby, która pierwszy raz o nim słyszy. Szok spowodowany jest tym, że instalacja z systemem off-grid nie jest podłączona do sieci energetycznej. Jak zatem działa? Co w przypadku nadwyżek energii? W standardowym rozwiązaniu nadmiar wyprodukowanej energii jest przekazywany do sieci, skąd później jest pobierany w momencie gdy instalacja nie pracuje. W systemie off-grid panele fotowoltaiczne wyposażone są w akumulatory i regulatory ładowania, które umożliwiają skorzystanie z energii w późniejszym czasie. Panele typu off-grid rekomendowane są w miejscach gdzie występują częste przerwy w dostawie prądu oraz w domkach letniskowych.
Plusy rozwiązania:
– rozwiązanie pozwala uzyskać niezależność od dostawców prądu,
– zgromadzoną energię można wykorzystać w dowolny sposób.
Minusy rozwiązania:
– brak możliwości sprzedaży nadwyżek energii,
– panele fotowoltaiczne z akumulatorami i regulatorami ładowania są zazwyczaj droższe niż standardowe rozwiązania.
System on-grid
Ten rodzaj działania instalacji fotowoltaicznej jest powszechnie znany wszystkim, nawet tym niekoniecznie obeznanym w temacie odnawialnych źródeł energii. W systemie on-grid instalacja jest połączona z siecią energetyczną. Każda nadwyżka wyprodukowanej energii kierowana jest do sieci, skąd później jest pobierana w momencie gdy instalacja nie pracuje (nocą) lub gdy instalacja nie może pracować z taką samą skutecznością jak wcześniej (np. zimą lub jesienią, kiedy nasłonecznienie nie jest tak wysokie). Pobieranie energii z sieci obecnie odbywa się na zasadzie dwudziestoprocentowej prowizji. Mówiąc krótko, użytkownik odbiera 80% energii, którą wcześniej przekazał do sieci. Z rokiem 2022 mają zostać wprowadzone radykalne zmiany w sposobie rozliczania za nadwyżki energii – aby dowiedzieć się o tym nieco więcej, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem poświęconym tematowi, który znajdziesz tutaj.
Plusy rozwiązania:
– możliwość sprzedaży nadwyżki energii,
– możliwość wykorzystywania sieci energetycznej jako baterii o nieskończonej pojemności ze sprawnością na poziomie 80%.
Minusy rozwiązania:
– w przypadku awarii, prąd jest odcinany, a gospodarstwo pozbawione jest energii.
On-grid czy off-grid? Który system lepszy?
Decyzję odnośnie wyboru odpowiedniego systemu instalacji fotowoltaicznej powinieneś podjąć na podstawie własnych potrzeb. Zazwyczaj dla gospodarstw domowych rekomenduje się instalację on-grid, która połączona jest z siecią energetyczną. Jeżeli jednak chcesz unowocześnić swój domek letniskowy, zdecydowanie rekomendujemy inwestycję w panele fotowoltaiczne z akumulatorem i regulatorem ładowania, które działają w systemie off-grid.
Pomoc w podjęciu decyzji – Energetyczny Projekt pomaga
Każda decyzja o inwestycji w panele fotowoltaiczne powinna być oparta na indywidualnych potrzebach danego inwestora. Aby mieć pewność, że wszystko będzie zaprojektowane i dobrane w odpowiedni sposób, warto udać się po pomoc do profesjonalistów w tej dziedzinie. Jeżeli masz pytania, chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o fotowoltaice i odnawialnych źródłach energii lub chciałbyś poprosić o radę – serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Postaramy się pomóc i doradzić Ci, w jakie rozwiązanie będzie najlepiej zainwestować w Twoim przypadku.
Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.