fbpx

Kocioł elektryczny – dofinansowanie

W naszych poprzednich artykułach poruszaliśmy temat kosztów jakie generuje ogrzewanie elektryczne. W obliczeniach uwzględniliśmy średniej wielkości dom, który jest odpowiednio docieplony i szczelny. Jednak stopień poniesionych kosztów w skali roku to nie wszystko. W końcu, aby zacząć korzystać z danego rozwiązania najpierw musisz w nie zainwestować. Taka inwestycja nieraz wiąże się z niemałym wydatkiem, szczególnie gdy planujesz wymianę pieca na paliwo stałe na całkiem nowe rozwiązanie. Proces wymiany pieca rozpoczyna się na rozebraniu istniejącej instalacji. Często towarzyszy temu również wymiana grzejników, aby maksymalnie usprawnić działanie całego układu. Kolejny krok to proces zakupu i montażu nowego rozwiązania. Jednak to też nie jest takie proste. Na rynku dostępny jest cały wachlarz różnego rodzaju urządzeń. Aby korzystać z pełnych możliwości instalacji centralnego ogrzewania, każdy jej element powinien być skrupulatnie dopasowany. Podczas projektowania nowej instalacji dobrze oprzeć się na opinii kogoś, kto doskonale zna temat i będzie w stanie odróżnić dobry sprzęt od wątpliwej jakości urządzenia. Realizacja takiego przedsięwzięcia może pochłonąć nie tylko sporo czasu, a także pieniędzy: wymiana starego pieca na paliwo stałe i jego późniejsza utylizacja, ewentualna modernizacja istniejącej instalacji centralnego ogrzewania oraz ewentualne docieplenie budynku i wymienienie w nim przegród budowlanych, dodatkowe obliczenia zapotrzebowania na ciepło w Twoim domu, na koniec zakup niezbędnych urządzeń to masa pracy, która wymaga ogromnych pokładów wiedzy i pieniędzy. Całe szczęście, możesz obniżyć wysokość poniesionych kosztów zakupu i montaży kotła elektrycznego. W tym artykule opowiemy Ci jak to zrobić.

Po pierwsze – przygotuj siebie i dom.

Nie wiesz od czego zacząć? Nie jesteś pewien czy obecne źródło ciepła było na pewno wystarczająco efektywne? Inwestycję dobrze byłoby zacząć od obliczenia zapotrzebowania energetycznego Twojego domu oraz zweryfikowanie czy nie posiada on miejsc, z których ciepło ”ucieka”. Takimi miejscami są tzw. mostki cieplne (czyli miejsce, które izoluje pomieszczenie mniej efektywnie w stosunku do reszty przegród). Mostki cieplne można wyeliminować dzięki zastosowaniu docieplenia. Więcej na temat procesu docieplenia, o rodzajach stosowanych materiałów i metodach ich kładzenia przeczytasz w naszych artykułach poświęconym tej tematyce: https://energetycznyprojekt.pl/technologie/. Kolejnym działaniem mogącym zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu jest wymiana stolarki okiennej, czyli drzwi wejściowych, okien i bramy garażowej. Z upływem lat dochodzi do zużycia tych przegród, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o ich okresowym wymienianiu, w szczególności gdy mówimy o starym budownictwie. Tematowi wymiany stolarki okiennej również poświęciliśmy osobne artykuły. Znajdziesz je tutaj.

No dobrze, ale skąd wziąć pewność, że wszystkie te działania są Ci potrzebne? Te informacje może zweryfikować wyszkolona do tego firma. Domyślamy się, że pewnie pomyślałeś teraz ”Ale pewnie to kosztuje fortunę”. Od razu pragniemy przekazać Ci dobre wieści, a mianowicie: weryfikacja stanu domu oraz sprawdzenie jaka technologia będzie do niego najbardziej pasować określa się mianem audytu energetycznego. Audyt energetyczny to koszt w 100% zwracany do kwoty maksymalnie 1000 zł, więc pozyskanie wszystkich niezbędnych danych o Twoim budynku niekoniecznie musi się równać z obciążającym wydatkiem.

Nie możesz się zdecydować? Udaj się do specjalisty.

Jesteś pewny, że chcesz zorganizować wymianę pieca na paliwo stałe na całkiem nowe źródło ciepła, korzystające z odnawialnych źródeł energii, ale nie wiesz na co się zdecydować? Zastanawiasz się nad wyborem jakim jest kocioł gazowy? A może planujesz zakup pompy ciepła? A co w wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła? A kotły na pellet? Dostępnych technologii jest naprawdę bardzo wiele i doskonale rozumiemy, że w trakcie poszukiwań idealnego źródła ciepła dla Twojego domu niejednokrotnie stracisz wiarę w sukces inwestycji. W końcu wybór jest równie duży co ilość wiedzy jaką należy przyswoić. W poszukiwaniu właściwego źródła ciepła z chęcią pomoże Ci nasza ekipa, której wiedza opiera się na dziesiątkach zrealizowanych inwestycji. Jeżeli chcesz sprawdzić jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne – nie czekaj, tylko zostaw nam swój numer. Jeżeli jednak cenisz sobie przyswajanie wiedzy na własną rękę, również nie chcemy zostawiać Cię z niczym i zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami opisującymi poszczególne technologie, które znajdują się w naszej ofercie:

 • pompy ciepła,
 • kotły na pellet,
 • kotły na ekogroszek,
 • kotły gazowe,
 • panele solarne,
 • rekuperacja (montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła),
 • instalacje fotowoltaiczne,
 • maty, promienniki elektryczne.

Dofinansowanie na wymianę obecnego źródła ciepła na kotły elektryczne

Tak jak obiecaliśmy na początku tego artykułu, przedstawimy Ci teraz dostępne opcje, z których możesz skorzystać, aby obniżyć koszt realizowanego przez Ciebie przedsięwzięcia. Jedna z opcji uwzględnia dofinansowanie, druga zaś zwrot poniesionych kosztów na realizację wymiany kotła węglowego na nowy kocioł elektryczny.

Dofinansowanie w ramach programu 'Czyste Powietrze’

Program 'Czyste Powietrze’ to niezwykle ciekawa opcja dla osób dokonujących wymiany pieca węglowego, chcących skorzystać z ekologicznych źródeł ciepła. Dofinansowanie z programu 'Czyste Powietrze’ może sięgnąć nawet do 37 tysięcy złotych! Wysokość dotacji zależy od tego, do jakiego poziomu dofinansowania się zakwalifikujesz:

 • podstawowy poziom dofinansowania 'Czystego Powietrza’ – kwalifikują się do niego osoby, których dochód roczny  nie przekracza 100 tys. złotych. W przypadku uzyskiwania dochodów z kilku źródeł, są one sumowane (suma ta w dalszym ciągu nie może przekroczyć 100 tys. rocznie).
 • rozszerzony poziom dofinansowania 'Czystego Powietrza’ – W którym dochód miesięczny przypadający na jednego mieszkańca nie może wynosić więcej niż 1960 zł (w przypadku gospodarstw jednoosobowych) lub 1600 zł (w przypadku gospodarstw wieloosobowych). Gdy beneficjent prowadzi działalność gospodarczą, jego roczny przychód z tytułu prowadzenia owej działalności nie powinien przekraczać trzydziestokrotności kwoty minimalnej za pracę.

Podstawowy poziom dofinansowania obejmuje trzy opcje dotacji. Każda z nich opiera się na podjęciu poszczególnych działań. Dokładny ich opis znajdziesz w artykule, który podlinkujemy poniżej. Wysokość dotacji, w zależności od możliwości, prezentuje się następująco:

Możliwość 1:

 • 25 tys. zł, gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • 30 tys. zł, dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Możliwość 2:

 • 20 tys. zł, gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • 25 tys. zł, dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Możliwość 3:

 • 10 tys. zł

Prezentowane powyżej kwoty to maksymalne kwoty dotacji, jakie możesz otrzymać w ramach podstawowego poziomu dofinansowania w ramach programu 'Czyste Powietrze’.

Możliwość 1:

 • 32 tys. zł, gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • 37 tys. zł, dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Możliwość 2:

 • 15 tys. zł

Prezentowane powyżej kwoty to maksymalne kwoty dotacji, jakie możesz otrzymać w ramach rozszerzonego poziomu dofinansowania w ramach programu 'Czyste Powietrze’.

Program 'Czyste Powietrze’ jest stale udoskonalany, na dzień dzisiejszy doczekał się trzech edycji, w których możesz ubiegać się o przyznanie środków finansowych na realizację wymiany pieca węglowego na nowoczesny kocioł elektryczny.

Program 'Czyste Powietrze’ – jak złożyć wniosek?

Wniosek w ramach programu 'Czyste Powietrze’ należy złożyć do odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Masz trzy możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie:

Możliwość 1: Z pomocą portalu gov.pl

Możliwość 2: Korzystając ze stworzonego na potrzeby programu 'Czyste Powietrze’ Portalu Beneficjenta.

Możliwość 3: Składając wniosek w wersji papierowej, wysyłając go kurierem lub osobiście zanosząc do odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas całego procesu wymagane jest od beneficjenta posiadanie aktywnego adresu e-mail oraz konta bankowego. Na adres mailowy przychodzą komunikaty dotyczące przyjęcia lub odrzucenia wniosku (nie ma możliwości sprawdzenia komunikatów na Portalu Beneficjenta). Dofinansowanie wypłacane jest wyłącznie przelewem, do którego potrzebne jest konto bankowe (konto powinno być założone na wnioskodawcę).

Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska ma 30 dni kalendarzowych na rozpatrzenie Twojego wniosku o dofinansowanie.

Obszerniejsze informacje na temat programu 'Czyste Powietrze’ wraz ze wskazówkami jak złożyć wniosek o dofinansowanie najdziesz tutaj.

Dotacja w ramach Ulgi Termomodernizacyjnej

Na wstępie pragniemy uściślić, że Ulga Termomodernizacyjna nie daje możliwości uzyskanie dotacji na realizację danych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. W ramach ulgi możesz uzyskać zwrot poniesionych już kosztów w ramach realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w Twoim budynku. Zwrot obejmuje m. in. działania takie jak zakup i montaż nowego rozwiązania (pieca elektrycznego lub innych urządzeń grzewczych), zakup urządzeń niezbędnych do przeprowadzenia realizacji oraz koszty poniesione na zatrudnienie odpowiedniej ekipy do realizacji prac. Ulga Termomodernizacyjna to dodatkowe rozwiązanie dla beneficjentów 'Czystego Powietrza’. Łącząc obie te możliwości możesz otrzymać nawet 55 tys. dofinansowania! Sama Ulga daje możliwość zwrotu kwoty do 53 tys. złotych. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, które zrealizowały dane przedsięwzięcie termomodernizacyjne, oto przykłady takich przedsięwzięć:

 • montaż instalacji fotowoltaicznej do produkcji własnej energii elektrycznej (przy okazji tego rozwiązania warto skorzystać z programu 'Mój Prąd’, który umożliwia uzyskanie dotacji w wysokości 5 tys. zł),
 • wymiana obecnego pieca na paliwo stałe na nowe, spełniające obowiązujące normy urządzenia grzewcze (na przykład piec gazowy, kocioł elektryczny, pompa ciepła lub każdy inny rodzaj ogrzewania),
 • zakup i montaż kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
 • zakup i montaż innego rozwiązania, które wykorzystuje odnawialne źródła energii.

Ulga przysługuje za rok, w którym zostały poniesione wydatki. Jednakże finansowana inwestycja nie musi być zakończona w tym samym roku, w którym została rozpoczęta. Inwestycja powinna być zakończona w terminie 3 lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym dokonano pierwszych wydatków. W przeciwnym wypadku podatnik będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanej ulgi co wiąże się z doliczeniem kwot uprzednio odliczonych do przychodu za rok podatkowy, w którym wspomniany 3 letni termin upłynął.

Ulga Termomodernizacyjna – jak odliczyć?

Tak jak mówiliśmy, w uldze nie otrzymujesz dofinansowania na wymianę obecnego źródła ciepła na paliwa stałe (lub realizację innej inwestycji), więc nie musisz składać żadnych wniosków. Powinieneś jednak w odpowiedni sposób wypełnić i złożyć załącznika PIT/O. Stanowi on uzupełnienie dla PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-37.

Chcąc skorzystać z ulgi, pamiętaj o tym, aby zbierać wszelkie informacje na temat inwestycji: zbieraj faktury za urządzenia niezbędne do wykonania inwestycji, faktury za zakup nowego urządzenia do ogrzewania (kotła, fotowoltaiki lub pompy ciepła), staraj się dokumentować każdy krok swojej inwestycji, aby później łatwo było przedstawić jej koszty.

Pragniesz zostać jednym z beneficjentów biorących udział w programie 'Czyste Powietrze’? Nie umiesz sobie poradzić ze złożeniem wniosków o dofinansowanie? Zależy Ci na poprawie jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy? A może dopiero planujesz wymianę obecnego kotła na całkiem nowy rodzaj ogrzewania? Jeżeli jesteś zainteresowany tematem odnawialnych źródeł ciepła, ale nie do końca wiesz jak ugryźć ten temat, zapraszamy do współpracy z Energetycznym Projektem! Dzięki współpracy z nami poznasz wiele możliwości, które możesz wdrożyć w swoje życie. Nasze rozwiązania są nie tylko ekologiczne ale i wyjątkowo opłacalne. Poprzez wymianę obecnego rodzaju ogrzewania możesz znacznie obniżyć swoje rachunku, a także realnie wpłynąć na ilość niekorzystnych substancji przekazywanych do powietrza. W swojej ofercie posiadamy nie tylko kotły elektryczne, a także rozwiązania takie jak piec gazowy, piec pelletowy czy pompa ciepła lub fotowoltaika. Sprawdź sam, co możemy Ci zaproponować, przechodząc do zakładki TECHNOLOGIE. Na każde tego typu rozwiązanie oczywiście obowiązuje dotacja, którą chętnie pomożemy Ci uzyskać. Nasi doradcy znają się doskonale na programie 'Czyste Powietrze’, dlatego gwarantujemy najwyższe możliwe dofinansowanie jakie tylko możesz zdobyć realizując swoją inwestycję (niezależnie od tego czy jest to wymiana pieca, modernizacja ogrzewania czy zakup i montaż fotowoltaiki).

Sprawdź sam ile może wynieść dofinansowanie na wymianę nieefektywnego pieca na paliwo stałe na całkiem nowe rozwiązanie, które pozytywnie wpłynie na jakość powietrza, którym oddychasz. Pozostaw nam swój numer, a my oddzwonimy i wszystko Ci opowiemy!

Energetyczny Projekt

 
Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »
window curtain open wide

Jakie okna wybrać? Energooszczędne okna w Twoim domu!

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. To jak będą wyglądać jest zawsze kwestią gustu i oceny inwestora. Jednak bardzo istotnym elementem przy ich wyborze jest to, jak bardzo będą one izolowały, w skrócie – ile ciepła dzięki nim zostanie u nas w domu. Podpowiadamy, jakie energooszczędne okna wybrać.

Czytaj więcej »