Korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE) staje się już coraz powszechniejsze w Polskich domach min. dzięki wielu akcjom informacyjnym oraz programom dofinansowania i dotacji. Dla tych, do których nie przemawia temat ekologii, na pewno przemówi temat kar pieniężnych. Obecnie kara za korzystanie z wątpliwej jakości paliwa wynosi nawet do 5 000 złotych. Podobną kwotę zapłaci użytkownik nieefektywnego kotła na paliwo stałe, który nie wymienił pieca w wyznaczonym terminie.
Wiemy, że zakup i montaż nowego źródła ciepła to nieraz niemały wydatek. Niezależnie od tego czy decyzja padnie na pompę ciepła, kocioł na pellet czy kocioł gazowy, nie każdy może mieć środki na to, aby od ręki zainwestować w tego typu urządzenie. Z pomocą przychodzą dedykowane programy rządowe. W ramach programu ‘Czyste Powietrze’ masz możliwość uzyskania dotacji na zakup i montaż nowego źródła ciepła w Twoim domu.
Dodatkowo, jako uzupełnienie możesz skorzystać z Ulgi Termomodernizacyjnej, dzięki której możesz odliczyć poniesione koszty inwestycyjne w zeznaniu podatkowym. Ulga Termomodernizacyjna może być również alternatywą jeżeli z jakiegoś powodu nie otrzymasz dotacji z ‘Czystego Powietrza’. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci możliwe opcje oraz opisać jak uzyskać dofinansowanie na wymianę urządzenia grzewczego.
Na początek: informacje na temat interesującej Cię technologii
Zanim w ogóle zaczniesz ubiegać się o uzyskanie dofinansowania na realizację przedsięwzięcia jakim będzie termomodernizacja Twojego budynku i zmiana obecnego rodzaju ogrzewania, dobrze będzie przed tym uzyskać kilku informacji o działaniu interesujących Cię technologii. Wytycznych może być wiele: wymagania dotyczące wielkości kotłowni, zapotrzebowanie energetyczne Twojego budynku, czy Twoje fundusze. Przed startem jakiegokolwiek przedsięwzięcia warto skorzystać z opcji jaką jest audyt energetyczny. Audyt umożliwia weryfikację do jakich prac kwalifikuje się Twoja nieruchomość. Dodatkowo, już na wstępnym etapie możesz określić wysokość kosztów jakie pochłonie inwestycja, co zdecydowanie pomoże w podjęciu decyzji co do danej technologii.
Wymagania w ramach ‘Czystego Powietrza’ mogą dla niejednego okazać się zawiłe, przykładowo, przed złożeniem wniosku i dofinansowanie należy upewnić się czy budynek wymaga docieplenia aby spełnić Warunki Techniczne (WT2021). Oczywiście gdyby okazało się, że budynek wymaga docieplenia – nic straconego – jest to działanie, które również wchodzi w skład dofinansowania w ramach ‘Czystego Powietrza’. Przed złożeniem wniosku jest wiele rzeczy, o których należy pamiętać, dlatego współpraca z odpowiednią firmą może okazać się tu kluczowa.
Dlaczego warto skorzystać z audytu energetycznego? Ponieważ jest to koszt w 100% zwracany do kwoty maksymalnie 1000 zł, więc dotacja może również objąć działania w obrębie audytu. W niniejszym artykule skupiamy się na technologii jaką jest kocioł gazowy, dlatego poniżej przedstawiamy nasze poprzednie artykuły, w których znajdziesz informacje na temat działania kotłów, kosztów jakie generują, opis ich działania oraz porównanie z innymi technologiami.
1. Kotły na gaz – opis technologii. – w artykule znajdziesz informacje czym są kotły gazowe do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zapoznasz się z podstawowymi informacjami na tematy tych urządzeń grzewczych. Poruszyliśmy również kwestię usytuowania urządzenia.
2. Kocioł na gaz (Kraków, woj. małopolskie). – link przeniesie Cię do miejsca, w którym znajdziesz opisaną ofertę Energetycznego Projektu. Zapoznasz się tam z naszą lokalizacją i szerzej przeczytasz jak możemy Ci pomóc w realizacji przedsięwzięcia.
3. Kocioł na gaz vs kocioł na ekogroszek. – artykuł przedstawia różnice dotyczące budowy urządzeń i całych instalacji, charakteryzujemy każdy rodzaj paliwa. Staramy się rozjaśnić nieco bardziej spór ‘kocioł gazowy vs kocioł na ekogroszek’.
4. Kotły gazowe – najważniejsze informacje. – kompendium wiedzy na temat urządzenia gazowego do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przedstawiamy rodzaje kotłów ciepła, opisujemy jego budowę, odpowiadamy na pytanie ile wynosi zakup urządzenia. Oprócz tego zdradzamy na co zwrócić uwagę podczas inwestycji oraz – nasze ulubione – rozprawiamy się z mitami jakie krążą wokół kotłów i dzielimy się potwierdzonymi faktami o nich.
5. Kocioł gazowy z pompą ciepła. – co stanie się w przypadku połączenia pieca gazowego i pompy ciepła? Jak działa takie rozwiązanie? Gdzie najlepiej się sprawdza? Czy to możliwe korzystać z dwóch źródeł ciepła? Ten artykuł powinien odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.
Oprócz naszych artykułów oferujemy również naszą pomoc. Odezwij się do nas, zostawiając nam swój numer lub dzwoniąc bezpośrednio: +48 736 848 791. Możesz również skontaktować się z nami poprzez naszą stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/EnergetycznyProjekt
Zakup i montaż nowego źródła ciepła – Ulga Termomodernizacyjna i ‘Czyste Powietrze’ – dofinansowanie
Dofinansowanie do wymiany obecnego, nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowe, spełniające obowiązujące normy (Np. norma PL-EN 303 5 lub Ecodesign) jest bardzo powszechne wśród osób, które decydują się na termomodernizację swojego budynku. Inwestując w kocioł kondensacyjny, który ma stanowić główny element instalacji centralnego ogrzewania, możesz skorzystać z dwóch opcji: programu ‘Czyste Powietrze’ oraz Ulgi Termomodernizacyjnej. Możesz z nich skorzystać zarówno razem jak i osobno. Poniżej przedstawimy pokrótce dostępne możliwości.
Dotacja do kotła gazowego w ramach programu ‘Czyste Powietrze’
Program ‘Czyste Powietrze’ przewiduje dofinansowanie do wymiany starego pieca na paliwa stałe na nowe źródło ciepła, które będzie korzystało z odnawialnych źródeł energii. Dofinansowania w programie przewidziane są na zakup i montaż nowego urządzenia. Oprócz dotacji do nowego kotła ciepła możesz uzyskać na pomoc finansową w zakresie:
- wymiany starego pieca na paliwa stałe, spełniający obowiązujące normy (kocioł 5 klasy),
- zakupu i montażu pompy ciepła do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej (obejmuje dowolny rodzaj pompy ciepła),
- docieplenia Twojego budynku lub wymiany stolarki zewnętrznej (drzwi, okien, bram garażowych),
- zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej (do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby),
- wymiany i zakupu dowolnego źródła wykorzystującego biomasę.
Więcej na temat poszczególnych opcji w ramach których możesz otrzymać dofinansowanie, tak jak w przypadku kotła gazowego, opisaliśmy w naszych artykułach, które znajdziesz tutaj.
Program ‘Czyste Powietrze’ wyróżnia dwa poziomy dofinansowania – dofinansowanie na poziomie podstawowym oraz dofinansowanie na poziomie rozszerzonym. Wymagania dotyczące kwalifikacji do poszczególnego poziomu dofinansowania odnajdziesz w artykule na temat programu ‘Czyste Powietrze’, który znajdziesz klikając tutaj. W ramach programu ‘Czyste Powietrze’ możesz uzyskać maksymalnie 30 tys. złotych w opcji dofinansowania podstawowego lub nawet 37 tys. w ramach dofinansowania rozszerzonego. Wysokość dotacji zależy od kwalifikacji do danego poziomu dofinansowania oraz realizowanego przedsięwzięcia, należy pamiętać, że nie każdy beneficjent otrzyma dofinansowanie w wysokości 37 tys. złotych. Środki przeznaczone do realizacji programu sięgają kwoty aż 103 miliardów złotych. Taka kwota umożliwi dofinansowanie wielu beneficjentów. Efekt działania programu ‘Czyste Powietrze’ widać już po rozwoju wielu gmin w Polsce. Coraz więcej domów decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
‘Czyste Powietrze’ – dofinansowanie na wymianę kotła
W programie beneficjent ma trzy możliwości złożenia wniosku o dotację. W każdej opcji wymagane jest aby wniosek został wydrukowany w formie papierowej. Wnioski należy składać do odpowiedniego WFOŚiGW (lub jego odpowiedniego oddziału/gminy, która zawarła porozumienie o realizacji programu). Wniosek należy uzupełnić korzystając z Portalu Beneficjenta z uwagi na specjalnie przygotowaną aplikację, która ułatwia wypełnienie dokumentu. Korzystanie z tej opcji zdecydowanie przyspiesza proces rozpatrywania wniosku.
Dzięki wygenerowaniu dokumentów z użyciem Portalu Beneficjenta, otrzymują one od razu kod kreskowy. Urzędnicy będą mogli zeskanować kod i tym samym ekspresowo wprowadzić wszystkie niezbędne dane, bez konieczności przepisywania ich ręcznie. Warunkiem przyznania dotacji jest poprawnie wypełniony wniosek.
Warunkiem jaki należy spełnić, aby otrzymać dotację jest posiadanie aktywnego konta bankowego. Dotacja wypłacana jest na imienne konto beneficjenta, obecnie nie ma innej możliwości aby otrzymać dotację. Kolejnym wymaganiem podczas składania wniosku o dofinansowanie jest posiadanie adresu e-mail. Na adres wysyłane są informacje dotyczące tego czy wniosek o dofinansowanie został przyjęty, bądź odrzucony.
Realizacja przedsięwzięcia z Ulgą Termomodernizacyjną
Ulga Termomodernizacyjna umożliwia odliczenie podatku, bądź dochodu w przypadku podatku zryczałtowanego. Odliczeniu ulegają koszty poniesione na rzecz inwestycji w termomodernizację budynku jednorodzinnego. Działania, których koszt może zostać zwrócony to nie tylko zakup i montaż kotła do ogrzewania, a także wszystkich niezbędnych urządzeń i materiałów budowlanych czy realizacja usług świadczonych przez usługodawców.
Maksymalna wysokość dotacji wynosi 53 tys. złotych. W przypadku rozliczania się z małżonkiem, który jest współwłaścicielem nieruchomości, kwota ta wzrasta do 106 tys. złotych! Dzięki możliwości połączenia Ulgi z programem ‘Czyste Powietrze’, inwestycja w wymianę pieca węglowego i wymiana go na nowy kocioł kondensacyjny korzystający z gazu nie musi być bardzo obciążająca dla domowego budżetu.
Do uzyskania dotacji technicznie nie jest potrzebny żadnej wniosek, a odpowiednio uzupełniony PIT/O (stanowi on uzupełnienie PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-37).
Więcej na temat odliczenia kosztów poniesionych tytułem termomodernizacji Twojego domu przeczytasz w naszym artykule na temat Ulgi termomodernizacyjnej. Kliknij tutaj, aby przenieść się bezpośrednio do niego.
Wymiana nieefektywnych źródeł ciepła – na co zwrócić uwagę?
Wymianę pieca musimy określić jako proces, który nie należy do najłatwiejszych. Dzieje się tak za sprawą nie tylko poniesionych kosztów, a przez ilość dokumentów, przez które muszą przebrnąć zainteresowani. Piec korzystający z gazu nie należy do inwestycji, do których wymagane jest pozwolenie – wystarczy tylko przyłączenie do sieci, lub gdy takie przyłączenie jest niemożliwe, miejsce koło domu na specjalny zbiornik na gaz płynny. Beneficjenci ‘Czystego Powietrza’ podczas wymiany obecnego źródła ciepła często bywają zagubieni. Dzieje się to za sprawą zawartych w programie wymagań i regulaminu.
W przypadku osób, które nie są obeznane w składaniu dokumentów, wniosek o dofinansowanie może okazać się nie lada wyzwaniem. Od siebie rekomendujemy podjęcie współpracy z firmą, która kompleksowo zajmie się całą sprawą: będzie ubiegać się w Twoim imieniu o dofinansowanie, a także zorganizuje wymianę obecnego kotła na nowy i dokona montażu instalacji kotła gazowego z przyłączeniem do sieci.
Wymiana obecnego źródła ciepła wymaga sumiennej i rzetelnej pracy, dlatego kierując się wyborem, szukaj firm, które mają pozytywną opinię. Dzięki temu w całym procesie uzyskiwania dotacji będziesz miał spokojniejszą głowę.
Najlepszy partner dla Ciebie i Twojego domu – Energetyczny Projekt
Na każdym kroku powtarzamy – najlepsza termomodernizacja to kompleksowa termomodernizacja, czyli taka, która obejmuje nie tylko wymianę pieca, a także realizację montażu nowego ogrzewania i/lub docieplenie Twojej nieruchomości. Wymiana obecnego źródła energii okaże się zbawienna nie tylko dla otaczającego Cię środowiska, a przede wszystkim dla Twojego portfela. Wielu naszych klientów decydując się na taką wymianę zaoszczędziło ogromną ilość energii elektrycznej, co pozwoliło im zainwestować na przykład w swoje pasje, albo dobre wakacje.
Aby nie być gołosłownym, zachęcamy do zapoznania się z historiami naszych klientów gdzie dokładnie opisane są zmiany, które zaszły w ich życiu gdy zdecydowali się na wymianę dotychczasowego pieca. Nie każdy z naszych klientów korzystał z dofinansowania, jednak dzięki naszemu doświadczeniu, potrafimy dobrać rozwiązanie tak, że nie obciąża ono zbytnio kieszeni. Nasi doradcy ds. finansowań znają już na pamięć cały program ‘Czyste Powietrze’. Z nami zrealizujesz wymianę pieca zaskakująco szybko, bowiem Panie w urzędzie, które przyjmują wypełnione wnioski o dofinansowanie doskonale już nas kojarzą.
Niezależnie od tego czy jesteś zainteresowany inwestycją w piec gazowy, kotły na ekogroszek lub pellet lub pompę ciepła – zachęcamy gorąco do współpracy z nami. Setki naszych klientów uzyskało dofinansowanie na najwyższym możliwym poziomie.
Podczas współpracy z nami:
– zapoznamy Cię dokładnie z działaniem zaprojektowanej przez nas instalacja centralnego ogrzewania,
– zapoznasz się z pracą pieca na gaz
– zaoszczędzisz dzięki efektywnemu ogrzewaniu swojego domu
– przyczynisz się do polepszenia jakości powietrza, którym oddychamy, poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery!
Współpraca z nami nie kończy się w momencie gdy podłączymy piec do sieci. Otrzymasz przypisanego do Twojej inwestycji opiekuna, który będzie dla Ciebie dostępny na wypadek gdyby w trakcie użytkowania urządzenia pojawiły się do niego jakiekolwiek pytania.
Wymiana nieefektywnego pieca na nowy, spełniający normy – z nami ta inwestycja przebiegnie szybko i sprawnie. Gwarantujemy najwyższe możliwe dofinansowanie! Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami i zainwestuj w kotły gazowe!