fbpx

Magazyn Energii. 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć.

Magazyn Energii - czym jest i jak działa?

Magazyn energii to urządzenie służące do przechowywania energii elektrycznej w celu późniejszego wykorzystania. Jest to szczególnie ważne w kontekście rozwoju energii odnawialnej, gdzie produkcja energii może być niestabilna lub nieregularna (np. w przypadku energii słonecznej lub wiatrowej). Magazyny energii pozwalają na gromadzenie nadwyżki energii w okresach wysokiej produkcji i uwalnianie jej w okresach niskiej produkcji, co pomaga w równoważeniu sieci energetycznej i zwiększeniu niezawodności dostaw energii.

Magazyn energii w ostatnim czasie stał się coraz częściej opcją wybieraną po założeniu instalacji fotowoltaicznej. Sytuacja, w której rząd wprowadził zmiany i zastosował system netbillingow’y powoduje, że inwestor coraz bardziej zwraca się w stronę własnego bufora bezpieczeństwa w postaci właśnie baterii.

Magazyn Energii - rodzaje

Magazyny energii dzielimy na kilka rodzajów. 

  • chemiczne
  • elektryczne, 
  • mechaniczne,
  • termiczne.

Gdy mówimy o magazynach energii, które są powiązane z naszą instalacją fotowoltaiczną, raczej skłaniamy się ku rozwiązaniu termicznym i chemicznym.

Baterie, które stosuje się najczęściej to baterie litowo-jonowe. Charakteryzują się one długim czasem pracy i wysoką wydajnością. Stosuje się je nie tylko do zachowania nadwyżek prądu z fotowoltaiki, ale także na zasilanie np. pompy ciepła. Są one najpopularniejsze, ale również – najdroższe. Innym rodzajem są baterie kwasowo-ołowiowe, które są tańsze, ale za to słabsze i mniej wydajne – zazwyczaj można je podpiąć pod mikroinstalację fotowoltaiczną, ale także awaryjnie do zasilenia urządzeń elektrycznych.

Systemy magazynowania energii

On-Grid

Aby opowiedzieć szerzej o systemie off-grid, warto zagłębić się wcześniej w temat in-grid’u. Jest to nic innego jak nasza instalacji fotowoltaiczna podpięta do sieci, do której “wypluwamy” nasze nadwyżki produkowanej energii. Ta wraca do nas, w Polsce w formie zakupu po cenie ustalonej przez dystrybutora, w momencie, kiedy nasza instalacja nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości prądu.

Off-grid

System off-grid to całkowite odcięcie się od naszego dostawcy energii. W momencie, kiedy zdecydujemy się na instalacje fotowoltaiczną off-gridową, musimy zakupić odpowiednią wielkość magazynu energii, tak, aby była w stanie przyjać nasz prąd, którego nie będziemy wykorzystywać na codzienne potrzeby.

System off-grid najczęściej stosuje się w oddalonych miejscach, do których bardzo ciężko dotrzeć linią energetyczną lub wtedy, kiedy sami zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie.

System hybrydowy

W tym momencie, jest to najpopularniejszy wybór jeśli chodzi o zakup magazynu energii. Montując nasze panele, decydujemy się na falownik hybrydowy. Oznacza to, że pozostajemy podpięci do sieci zewnętrznej, ale nasze nadwyżki prądu lądują w naszym magazynie energii.

Przy zmianach w fotowoltaice i programie Mój Prąd takie rozwiązanie jest korzystne dla coraz większego grona osób. Należy jednak pamiętać, że “hybryda” jest nieco droższa od podstawowego rozwiązania w instalacjach fotowoltaicznych.

magazyn energii

Magazyn energii - jaki jest koszt?

Na to pytanie można odpowiedzieć jak na praktycznie każde pytanie o produkt – to zależy. Cena magazynu energii głównie zależy od jego pojemności. Oczywiście istotna jest też marka oraz to, z czego jest zbudowany.

Gdy skupimy się na domowych magazynach, możemy uznać, że ceny zaczynają się od 11-13 tys. złotych a skończyć się mogą nawet na setkach tysięcy.

Koszt przykładowego magazynu energii o wielkości 5kW kosztuje ok. 13 000 zł. Magazyn energii 10kW – od 20 do 30 tys. zł. Te powyżej 20kw zaczynają się od kwoty 40 tysięcy złotych.

Program Mój Prąd a magazyn energii

Decydując się na magazyn energii musimy liczyć się z tym, żeby… liczyć pieniądze. Najczęściej wybieraną baterią jest ta o wielkości 10kW, a więc generująca koszt ok. 20 – 30 tys. złotych. 

Z pomocą przychodzi rządowy program Mój Prąd, który od edycji numer 4 dotuje także zakup naszego magazynu.

Do tej pory w programie Mój Prąd 5.0 mogliśmy otrzymać wsparcie do 16 000 zł na magazyn energii. W tym momencie nabór do tej edycji programu jest zamknięty i czekamy na kolejną, 6 już, odsłonę tego projektu.

Na ten moment pojawiają się informacje, że szósta edycja programu może bardzo mocno skupić się na właśnie magazynach energii. NFOŚiGW mówi wprost, że będą one obligatoryjne, a to oznacza, że może pojawić się pomysł obowiązku połączenia fotowoltaiki z magazynem energii, chcąc uzyskać dofinansowanie. Eksperci uważają takie posunięcie za trafny pomysł. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co już wiadomo na temat programu Mój Prąd 6.0 – kliknij tutaj.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ