fbpx

Jak z domu ucieka ciepło? Mostki termiczne.

 

Jak z domu ucieka ciepło? Mostki termiczne.

Jeżeli czujesz, że w Twoim domu mimo ciągłej pracy źródła ciepła nadal jest zimno, prawdopodobnie ciepło nie chce zostać na dłużej w Twoim domu. Dlaczego tak się dzieje? Skąd ucieka ciepło? Dokąd idzie? Na pewno nie jest to sprawka klątwy rzuconej na Twój dom. Za tym wszystkim stoją mostki termiczne. W dzisiejszym artykule chcemy przybliżyć Ci czym one są i jak skutecznie sobie z nimi poradzić.

Mostek termiczny – co to?

Jak sprawdzić czy tracimy energię cieplną?

Co w momencie, gdy nie jesteś pewien tego, czy Twój dom generuje poważne straty ciepła? Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak z pewnością będzie zauważalnie wyższy rachunek za ogrzewanie lub podwyższone zużycie paliwa. Oprócz tego takie straty możesz zweryfikować poprzez:

  • Weryfikację organoleptyczną – sprawdź czy z Twoich okien nie wydobywa się lekki wiatr. Jeżeli odczuwasz podmuch, pomimo zamknięcia okna, to może być sygnał do wymiany uszczelek, dopasowania okien lub konieczności ich całkowitej wymiany.
  • Metodę matematyczną – potrzebujesz grubości ścian i ewentualnych materiałów izolacyjnych wraz z ich wartością przewodzenia ciepła. Do tego przyda się kilka współczynników przenikania ciepła i kilka wzorów. W ten sposób możesz obliczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku i zestawić wynik ze stanem faktycznym, czyli tym, co aktualnie widzisz na swoich rachunkach za ogrzewanie. Metoda jest dość czasochłonna i trudna, ponieważ konieczne są do wykonania naprawdę skomplikowane obliczenia – osoba niedoświadczona może się pogubić.
  • Kamera termowizyjna – zaopatrzenie się lub pożyczenie urządzenia może być odpowiedzią na wszystkie pytania związane z ucieczką energii cieplnej z Twojego domu. Kamera termowizyjna wyraźnie pokazuje, w którym miejscu ucieka najwięcej ciepła i jaki obszar budynku wymaga podjęcia prac termomodernizacyjnych.

 

Miejsca, przez które ucieka ciepło

Zastanawiasz się w kółko którędy ucieka wyprodukowane ciepło? Czujesz, że ‘’ciągnie Ci po nogach’’, dlatego podejrzewasz przeciągi i nieszczelne drzwi? Jest w tym cień prawdy, jednak nieszczelna stolarka to tylko jedno z nielicznych miejsc, przez które wzrasta zapotrzebowanie energetyczne budynku, a Ty musisz wydawać więcej pieniędzy na ogrzewanie. Poniżej przedstawiamy zestawienie miejsc, z których ucieka najwięcej ciepła:

  • Wentylacja – to przez nią tracimy najwięcej ciepła. Nic tu jednak nie powinno budzić wątpliwości, ponieważ zadaniem wentylacji jest pozbycie się zużytego powietrza. Aby jednak wykorzystać to powietrze w stu procentach, warto zastanowić się nad rekuperacją. Rekuperacja to odzyskiwanie ciepła z powietrza wyrzucanego z budynku i ogrzanie nim świeżego powietrza z zewnątrz. 
  • Dach – nikogo nie dziwi chyba fakt, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Dlatego tak ważne jest, aby dach  był szczelny i odpowiednio docieplony. Dzięki temu nasze ciepło nie będzie uciekało do nieba, tylko zostanie z nami.

 

  • Ściany – je warto sprawdzić przy użyciu czujnika termowizyjnego. Jeżeli w urządzeniu ściany malują się barwami intensywnej czerwieni to znak, że warto zasięgnąć porady u fachowca zajmującego się dociepleniem budynków i zakupić spory zapas styropianu lub innego materiału izolacyjnego.
  • Okna i drzwi – opcje w tym przypadku są dwie. W optymistycznej wersji konieczna będzie jedynie wymiana uszczelek. Jeżeli uszczelki są pogniecione, popękane lub mają porowatą strukturę, należy wymienić je na nowe. Przed sezonem zimowym warto również wyregulować okucia okienne, tak aby docisk skrzydła do ościeżnicy był odpowiedni. W poprawie komfortu cieplnego przy problemach z oknami może też pomóc roleta lub gruba zasłona (byle nie zasłaniała kaloryfera!). To ograniczy kontakt ciepłego powietrza z środka z szybą w czasie niskich temperatur.  Nieco mniej optymistyczna wersja to konieczność całkowitej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej (tutaj możesz przeczytać nieco więcej na temat tego przedsięwzięcia). To inwestycja dużo bardziej kosztowna, jednak opłacalna, biorąc pod uwagę niższe rachunki za ogrzewanie w dłuższej perspektywie. Dodatkowo, można tutaj skorzystać z programów ze wsparciem finansowym na realizację kompleksowej termomodernizacji – oferuje je program ‘Czyste Powietrze’ (kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o programie).
  • Podłoga – przez podłogę ucieka stosunkowo mało energii cieplnej. Szacuje się, że straty ciepła przez podłogę wynoszą od 3 do 6 procent całości ponoszonych strat.
  • Mostki termiczne – tytułowe miejsca. Czym one dokładnie są? Nie widzisz żadnego mostku u siebie? W zasadzie może być nim każde wymienione wyżej miejsce. Mostku termicznego nie zobaczysz gołym okiem. W dostrzeżeniu go pomoże kamera termowizyjna. No dobrze, ale czym są owe mostki? To nic innego jak miejsce, z którego ucieka ciepło z budynku z powodu nieciągłości ocieplenia. Mówiąc nieco inaczej, mostek można porównać do sytuacji, gdy leżysz owinięty kocem i czujesz, że nie jesteś dostatecznie przykryty, w wyniku czego odczuwasz w jednym miejscu silny dyskomfort i chłód. Z mostkami można walczyć w bardzo łatwy sposób – wystarczy kontrolować stan ocieplenia i sprawdzić, czy nie ma w nim nigdzie ubytku.  

Straty ciepła w domu

Co zrobić żeby ciepło nie uciekało z budynku?

Aby zadbać o swój dom i zminimalizować prawdopodobieństwo występowania w nim mostków termicznych, użytkownik powinien regularnie kontrolować stan przegród budowalnych. Zaleca się regulację okien zawsze przed rozpoczęciem sezonu zimowego, kontrolę uszczelek w oknach i drzwiach, a także pamiętanie o konieczności docieplenia ścian zewnętrznych za pomocą materiałów izolacyjnych. Z uwagi na to, że ciepło ucieka do góry dobrze jest też odpowiednio zaizolować dach. Kolejnym dobrym pomysłem może być inwestycja w wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Audyt energetyczny – straty ciepła, docieplenie, wymiana okien

Mało kto jest biegły w temacie termomodernizacji. Nic dziwnego, wszak jest to temat skomplikowany i trudny. Jeżeli czujesz, że w Twoim domu coś jest nie tak i chciałbyś sprawdzenie tego oddać w ręce doświadczonych osób, zapraszamy do kontaktu z nami! Energetyczny Projekt od lat świadczy usługi w zakresie audytu energetycznego, w którym dokładnie sprawdzamy stan Twojego domu: weryfikujemy występowanie mostków termicznych, obliczamy całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną oraz dobieramy ekologiczne rozwiązanie, które będzie pasować idealnie do Ciebie i Twoich bliskich. Zajmujemy się również wykonaniem prac termomodernizacyjnych: docieplimy Twój dom oraz zamontujemy nowe źródło ciepła, jeżeli tylko wyrazisz na to chęć. Świadczymy kompleksowe usługi, ponieważ uważamy, że najlepsza termomodernizacja to kompleksowa termomodernizacja!

Zlikwiduj mostki termiczne – nie przepłacaj za ogrzewanie. Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy obniżyć Ci wysokość Twoich rachunków!

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

koniec pieców gazowych

Nadchodzi koniec pieców gazowych?

Od pewnego czasu słyszymy i czytamy o likwidacji kotłów gazowych na “rozkaz” Unii Europejskiej. “Nadchodzi koniec pieców gazowych”, “Przygotujmy się na poważne zmiany”, “Gaz już nie jest ekologiczny”. Takie nagłówki możemy znaleźć szukając informacji na ten temat. Prawdą jest, że zmiany nadchodzą, ale czy na pewno tak drastycznie i szybko?

Czytaj więcej »
ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Ogrzewanie podłogowe do niedawna kojarzyło się nam z luksusem, dostępnym tylko dla nielicznych. Jednak dzięki postępowi technologicznemu i zmianom w podejściu efektywności energetycznej, ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej dostępne i atrakcyjne dla szerokiego grona osób. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia jego korzyści i wybiera je jako skuteczną metodę ogrzewania. Ale czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Czytaj więcej »

Duże zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 22 kwietnia 2024 roku program Czyste Powietrze wymaga korzystania z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) przy zakupie pompy ciepła, kotłów zgazowujących i kotłów na pellet. Pojawiły się także istotne zmiany w programie czyste powietrze przy składaniu dokumentacji oraz korekty przy najwyższym poziomie dofinansowania.

Czytaj więcej »