Najlepsze rozwiązania to kompleksowe rozwiązania. Dzięki możliwości połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną lub kotłem, możemy wyciągnąć maksymalne korzyści z tego systemu. Dzięki użyciu instalacji fotowoltaicznej i produkowaniu własnej energii elektrycznej będziemy mogli zasilać naszą pompę ciepła niemal bezkosztowo. Połączenie hybrydowe czyli pompa ciepła + kocioł również przyczynia się do znacznego obniżenia rachunków tytułem energii elektrycznej. W niniejszym artykule przyjrzymy się szerzej temu tematowi, przedstawimy fakty i mity na temat łączenia pomp ciepła z innymi technologiami i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie.
Działanie pompy ciepła
Pompa ciepła pobiera pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do środka budynku. Pompy ciepła, w zależności od źródła ciepła dzielą się na:
- wodne pompy ciepła,
- gruntowe pompy ciepła,
- powietrzne pompy ciepła.
Urządzenie wykorzystywane jest do ogrzewania i chłodzenia budynku, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Jak zacząć korzystać z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE)?
W dobie uderzających w nas z każdej strony komunikatów dotyczących zagrożenia ekologicznego i alarmów dotyczących jakości powietrza, którym oddychamy, ciężko nie natrafić na temat odnawialnych źródeł energii. Z roku na rok powstaje coraz więcej projektów, mających na celu uświadamianie społeczeństwa o rosnącym zagrożeniu. Mają one przede wszystkim zachęcać do stosowania w swoim domu rozwiązań, które korzystają z naturalnych zasobów: wody, powietrza czy energii słonecznej. Aby jednorazowa inwestycja w pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną czy nowy kocioł spełniający obowiązujące normy nie była zbyt drastyczna dla portfeli potencjalnych użytkowników, powstało kilka projektów, mających na celu ich finansowe wsparcie. Oczywiście samo zdecydowanie się na zakup nowej instalacji grzewczej to jedno. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest jej odpowiedni montaż. W przypadku osób, które nie posiadają wiedzy w zakresie montażu takiego systemu, warto zgłosić się do specjalistów, którzy wesprą Cię swoją wiedzą. W Energetycznym Projekcie doradzamy w zakresie fotowoltaiki, pomp ciepła, kotłów oraz innych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, mających na celu nie tylko zadbanie o środowisko, a przede wszystkim mających obniżenie Twoich kosztów za energię i ogrzewanie.
Prawdy i mity na temat pomp ciepła
To proste urządzenie jakim jest pompa ciepła niesie ze sobą niespotykanie dużo kontrowersji. Na różnego rodzaju forach możemy odnaleźć masę wątków odradzających inwestycję w tę technologię. Czy aby na pewno inwestycja w pompy ciepła to taki zły pomysł? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity na temat tych urządzeń wraz z naszym komentarzem.
- Inwestycja w pompę ciepła wymaga większej inwestycji w nowo budowany dom. – zakup urządzeń to rzeczywiście większy jednorazowy koszt. W przypadku planowania budowy domu i podjęcia decyzji inwestycji w pompę ciepła na tym etapie, pozwolimy sobie zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy. Nie musimy bowiem stawiać komina czy organizować specjalnego pomieszczenia na magazyn paliwa stałego.
- Pompa ciepła jest droga w utrzymaniu. – rocznie koszt takiej instalacji wcale nie będzie większy od standardowego rozwiązania, jakim jest kocioł na paliwo stałe. Dzięki dużej żywotności pracy pompy ciepła system będzie działał bez konieczności jej konserwacji. Przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji ogrzewania, pompa ciepła ma możliwość nieprzerwanej pracy przez 50 lat.
- Pompa ciepła nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. – Z pompą ciepła jesteśmy w stu procentach zapewnić ogrzewanie i chłodzenie naszego domu, a także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Wyjątkiem dla tej reguły jest jedynie pompa ciepła powietrze/woda.
- Nie można połączyć istniejącego już rozwiązania z pompą ciepła. – Jest to mit stojący w opozycji do tego przedstawionego wyżej, natomiast takie zdania również się trafiają. Dzięki temu, że pompa ciepła to instalacja uniwersalna, możemy ją podłączyć do naszej istniejącej już instalacji fotowoltaicznej. Nawet jeżeli posiadamy kocioł gazowy lub na paliwo stałe, mamy możliwość połączenia tych urządzeń grzewczych ze sobą.
- Nikt nie korzysta z takich rozwiązań. – Cóż, z argumentem ”ja nie widziałem, więc to nie istnieje” ciężko polemizować, ale czujemy potrzebę komentarza i w tym przypadku. Z roku na rok coraz więcej użytkowników korzysta z systemów grzewczych, których źródłem zasilania jest powietrze, woda i energia słoneczna. Rocznie powstaje coraz więcej nowych rozwiązań mających na celu nie tylko redukcję kosztów, a także zadbanie o środowisko. Rozwiązanie jakim są OZE niebawem będzie obowiązkiem, a nie jedynie możliwością, co oczywiście cały nasz zespół popiera.
Oprócz wymienionych wyżej mitów, chcieliśmy przedstawić kilka plusów jakie niesie ze sobą używanie pomp ciepła:
- Pompa ciepła to oszczędność czasu. Dzięki niej nie będziesz marnował czasu w poszukiwaniu dobrego jakości paliwa, które ma zasilić Twój kocioł. Pompa ciepła skorzysta z energii cieplnej gruntu, powietrza lub wody.
- Pompa ciepła nie wyrządza szkód środowisku naturalnemu. Aby uzyskać 1 kW ciepła z pompy ciepła, należy spalić znacznie mniej węgla niż dla 1 kW z kotła/pieca elektrycznego.
- Pompa ciepła i fotowoltaika to praktycznie bezkosztowe ogrzewanie. Instalacja fotowoltaiczna umożliwia produkcję energii na własne potrzeby. Nikomu nie trzeba mówić, że z biegiem lat cena za kWh energii stale rośnie. Instalacja paneli fotowoltaicznych w połączeniu z pompą ciepłą skutecznie zredukuje koszty ogrzewania w Twoim domu.
Pompy ciepła z kotłem
Jeżeli posiadasz już kocioł kondensacyjny lub inne urządzenia z dostępem do sieci gazowej, najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie połączenie ich z pompą ciepła. Dzięki temu będziesz mógł czerpać zyski (czyli redukować koszty) z pracy obu systemów. Do takiego rozwiązania szczególnie rekomenduje się powietrzne pompy ciepła. Rozwiązanie to ma zdecydowany plus: koszty jakie generuje są niższe niż w przypadku bardziej skomplikowanych instalacji z pompą wodną lub gruntową. Powietrzna pompa ciepła jest szczególnie polecana przy istniejącym już źródle ciepła.
Pompa ciepła z fotowoltaiką
Fotowoltaika połączona z pompą ciepła to rozwiązanie wybierane najchętniej. Instalacja fotowoltaiczna połączona z pompą nie tylko zajmuje się produkcją prądu, a także podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Przy odpowiednim dobraniu mocy urządzenia możemy zapewnić sobie niemal bezkosztowe ogrzewanie. Dodatkowo, pompa jest w stanie magazynować wyprodukowaną energię elektryczną w postaci energii cieplnej. Odbywa się to w następujący sposób: instalacja ciepłej wody użytkowej pełni rolę akumulatora. Grzałki zainstalowane w zbiorniku pompy pozwala na skuteczne wykorzystywanie mocy powstałego prądu na bieżąco. Instalacja fotowoltaiczna posiada magiczną moc, która sprawi, że Twój dom stanie się w pełni samowystarczalny (o ile będziesz miał dostęp do promieni słonecznych).
Jaki jest czas realizacji inwestycji?
Jeżeli chodzi o czas realizacji inwestycji we własną produkcję energii elektrycznej i system ogrzewania, nie ma określonych sztywnych ram. Czas prac uzależniony jest m in od rodzaju budynku, urządzenia jakie będzie montowane czy… od ekipy, która tę instalację montuje. Zazwyczaj średni czas montażu takiej instalacji trwa 2-3 dni. Jak widać, wystarczy tylko kilka dni aby rozpocząć obniżanie swoich rachunków za prąd.
Po jakim czasie nastąpi zwrot inwestycji w połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki?
Prognoza zwrotów kosztów najczęściej odbywa się w odniesieniu do najpopularniejszego rozwiązania ogrzewania budynku, czyli kocioł na paliwo stałe lub kocioł gazowy. Najczęściej koszty ogrzewania z pomocą pompy ciepła zwraca się w zakresie od 5 do 7 lat, w zależności od rodzaju zastosowanego rozwiązania. W przypadku połączenia fotowoltaika + pompy ciepła czas zwrotu może się nieco różnić.
Z jakiego programu możesz skorzystać chcąc skorzystać z instalacji pompa ciepła + kocioł lub pompa ciepła + panele fotowoltaiczne?
Jeżeli chcesz sprawić aby odnawialne źródła energii zasilały instalację w Twoim domu możesz skorzystać z rządowych programów, oferujących wsparcie finansowe na termomodernizację budynku. Zobacz na czym dokładnie polegają poszczególne programy klikając w nazwę interesującego Cię programu:
Jeżeli po przeczytaniu naszych artykułów masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy chętnie rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.
Symulacja uzyskania dotacji na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła na konkretnym przykładzie
Poniżej przedstawiamy przykład uzyskania dotacji tytułem termomodernizacji budynku na przykładzie historii Pana Kamila.
Pana Kamila, właściciela kilku budynków mieszkalnych już od jakiegoś czasu interesował system ogrzewania łączący zalety paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła. Dom Pana Kamila jest bardzo duży, mieszka w nim czteroosobowa rodzina. Budynek ma około 200 m 2, więc jak nietrudno się domyślić rachunki za ogrzewanie w jego budynku były niemałe. Pan Kamil chciał skorzystać z danych mu przez rząd rozwiązań polegających na dotacji tytułem termomodernizacji swojego budynku, lecz niewiele rozumiał z ich regulaminów. W sieci wyszukał szereg firm zajmujących się doradztwem w tym zakresie i tak, obierając za kryterium ilość pozytywnych opinii, trafił do nas. Nasz zespół wykonał audyt energetyczny celem zebrania odpowiednich danych do przygotowania późniejszego projektu. Na podstawie audytu określiliśmy odpowiednio:
- jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w budynku – zapotrzebowanie na prąd w domu Pana Kamila wyniosło 24 000 kWh/rok.
- do czego ma służyć instalacja– instalacja miała ogrzewać powietrze zimą i chłodzić je latem, a także miała podgrzewać ciepłą wodę użytkową i magazynować nadmiar wyprodukowanego prądu.
- rodzaj pompy ciepła – wybrano i zwymiarowano pompę ciepła typu powietrze woda ze współczynnikiem COP = 4 (więcej o tym czym jest współczynnik COP przeczytasz tutaj).
- ile energii należy pobrać z sieci w ciągu roku aby zapewnić instalacji prawidłowe działanie – na podstawie uzyskanych danych, obliczono, że pompa pobierze około 6 000 kWh energii.
- jaką moc powinna mieć montowana fotowoltaika – po zwymiarowaniu pompy ciepła przyszła kolej na system produkujący energię. Ustalono, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie instalacja o mocy 10 kWp.
Realizacja przedsięwzięcia w jednym z budynków Pana Kamila zajęła nam 4 dni. Dzięki nam dom Pana Kamila zaczął oszczędzać energię i stal się przyjaznym dla środowiska. Fotowoltaika w połączeniu w pompą ciepła pozwoliła zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy na ogrzanie 200 m 2 domu Pana Kamila.
Jeżeli chcesz dołączyć do grona szczęśliwców, którzy zainwestowali w systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii, ale nie wiesz jak dokładnie się za to zabrać, skontaktuj się z nami! Wspólnie zmodernizujemy Twój dom!