Zmiany w Czystym Powietrzu były nieuniknione. Program Czyste Powietrze wstrzymany! Drastyczny ruch ma uratować program i sprawić, by Czyste Powietrze w 2025 roku działało sprawniej.
Od kilku tygodni pisaliśmy o problemach branży termomodernizacyjnej, złej prasie oraz o błędach, które sprawiają, że program Czyste Powietrze nie działa jak należy. Głośno wypowiadaliśmy się o liście ZUM dla wykonawców, która ma pomóc z nieuczciwymi praktykami.
Podczas ostatniej konferencji (28.11.2024 roku) dotyczącej programu Czyste Powietrze ogłoszono istotne zmiany, które mają wejść w życie w nadchodzących miesiącach. Program, zawieszony tymczasowo, zostanie wznowiony na wiosnę 2025 roku z nowymi zasadami i usprawnieniami, które mają uczynić go bardziej efektywnym i przejrzystym. W trakcie sześciu lat funkcjonowania program działał bez przerw, przyjmując średnio 5 tysięcy wniosków tygodniowo. Przełożyło się to na 37 miliardów złotych, które przeznaczono na złożone wnioski termomodernizacyjne.
Przyjmowanie wniosków zostało wstrzymane 28.11.2024 roku o godzinie 14:00, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada spore zmiany.
Nowe mechanizmy weryfikacji i wsparcia
Podczas konferencji zapowiedziano zmiany w formie weryfikacji i wsparcia wpływających wniosków do funduszu.
- Maksymalne ceny na poszczególne urządzenia i materiały
Wprowadzone zostaną limity cenowe, aby przeciwdziałać ich zawyżaniu przez wykonawców i dostawców. Nie zdarzą się już sytuację, w których nieuczciwe firmy proponują w ramach dotacji materiały, które przewyższają kilkakrotnie ceny rynkowe.
- Uproszczone wnioski i szybsze procedury
Ma to ułatwić beneficjentom korzystanie z programu i przyspieszyć rozpatrywanie wniosków. W tym momencie możemy mówić o kilkumiesięcznym zatorze spowodowanym brakiem doświadczenia składających oraz błędami, które przez to powstają.
- Weryfikacja własności nieruchomości
Aby uniknąć nadużyć, pełne wsparcie finansowe – a więc najwyższy poziom dofinansowania – otrzymają jedynie osoby, które są właścicielami budynku od minimum 3 lat.
- Operatorzy programu
W gminach powstaną dedykowane zespoły lub wyłonieni operatorzy programu, którzy będą odpowiadać za składanie wniosków, realizację inwestycji oraz ich rozliczanie.
Wsparcie i środki bezpieczeństwa
Program Czyste Powietrze zmierza w kierunku zapewnienia większego wsparcia dla osób potrzebujących oraz zwiększenia ochrony beneficjentów przed potencjalnymi nadużyciami. Wprowadzone zmiany mają na celu ułatwienie dostępu do środków dla najmniej zamożnych poprzez uproszczenie procedur i możliwość uzyskania dotacji pokrywającej całość kosztów kwalifikowanych bez konieczności przepisania nieruchomości.
Jednocześnie planowane jest wzmocnienie bezpieczeństwa dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu wykonawców, stworzeniu listy zweryfikowanych usługodawców oraz zwiększeniu liczby kontroli. Te działania mają nie tylko chronić beneficjentów, ale również poprawić jakość realizowanych inwestycji oraz eliminować ryzyko oszustw
Terminy i rozwiązania
Wiosną 2025 roku ma ruszyć centralny system informatyczny, który ma usprawnić działanie programu. Osoby, które przeprowadziły termomodernizację przed zmianami, będą mogły ubiegać się o refundację, a okres rozliczeniowy zostanie wydłużony Program Czyste Powietrze w tym czasie (połowa grudnia) rozpocznie nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią.
Prezes Zarządu Dorota Zawadzka-Stępniak mówi o wznowieniu nowej odsłony programu wiosną przyszłego roku. Zapewnia jednak, że zawieszenie nie potrwa dłużej niż kilka miesięcy.
To dobra informacja dla tych, którzy w tym momencie zaczęli myśleć nad termomodernizacją domu. Daje to sporo czasu na przeprowadzenie dokładnych audytów oraz sprawdzenia możliwości finansowania. Gdy program zostanie wznowiony – wnioski będą gotowe do złożenia.
Program Mój Prąd 6.0, który trwa nadal, działa okresowo, dzięki czemu wnioski są rozliczane szybko i sprawnie. Program Czyste Powietrze funkcjonował nieprzerwanie przez 6 lat, przez co proponowane zmiany są konieczne, by “dopasować się” do teraźniejszości.