Wkraczamy w nową erę ekologicznego ogrzewania. Wymiana bezklasowego pieca staje się priorytetem z uwagi na rosnące wyzwania związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwem. Czas działać!
Uchwała antysmogowa w natarciu
Wyobraźmy sobie mroźny, zimowy poranek w naszej miejscowości. Wybieramy się do pracy, szkoły, ubieramy buty, kurtkę i maskę antysmogową, bez której nie sposób się poruszać. Zdejmujemy ją tylko po wejściu do pomieszczenia, w którym od początku sezonu grzewczego działają oczyszczacze powietrza. Na ścianie witają nas specjalne, zamontowane na stałe, wieszaki na naszą ochronę przed smogiem.
Tak mógłby wyglądać świat, gdybyśmy nic w nim nie zmieniali. Nadal paliliśmy w naszych starych kapciuchach wszystkim czym popadnie, bo przecież czego nie spalimy w dzień, to spalimy w nocy.
Na szczęście taka wizja świata nam nie grozi, a przynajmniej na to się nie zapowiada. Świadomość ekologiczna na świecie oraz w naszym kraju niesamowicie wzrosła, a instytucje odpowiadające za ekologię dążą do wprowadzenia kolejnych regulacji.
Jedną z nich jest uchwała antysmogowa. Dotyczy ona przede wszystkim ograniczenia palenia bezklasowymi piecami w naszych domach. Ma to na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju i walkę z niesławnym już smogiem.
Warto zaznaczyć, że uchwałę przyjmuję sejmik wojewódzki i to on ustala jaką skalę ona przybierze.
Wymiana bezklasowego pieca - pierwsze zmiany już za nami
Zakaz stosowania pieców bezklasowych tzw. kopciuchów rozpoczął się już w 2019 roku. Na wyrzucenie z naszych domów najniżej klasy sprzętu do tej pory zdecydowały się województwa:
- małopolskie (od 1 stycznia 2024 roku)
– w samym Krakowie zakaz obowiązuje już od 1 września 2019 roku - kujawsko – pomorskie (od 1 stycznia 2024 roku)
- lubelskie (od 1 stycznia 2024 roku)
- lubuskie (od 1 stycznia 2024 roku)
- mazowieckie (od 1 stycznia 2024 roku)
– w samej Warszawie zakaz obowiązuje już od 1 października 2023 roku - pomorskie (tylko Sopot) (od 1 stycznia 2024 roku)
- śląskie (od 1 stycznia 2022 roku)
- wielkopolskie (od 1 stycznia 2024 roku)
- zachodniopomorskie (od 1 stycznia 2024 roku)
W tych przypadkach zdecydowano się na zakaz korzystania z pieców, które były już zamontowane, a które nie spełniały norm 5 klasy.
Wymiana bezklasowego pieca - do kiedy musisz to zrobić?
Kilku miejsc w Polsce w poniższym spisie na pewno brakuje. Te województwa w większości są na finiszu wprowadzenia swoich terminów uchwały antysmogowej. Wyjątkiem jest województwo opolskie, w którym sejmik jako datę ograniczenia bezklasowego pieca wprowadził dopiero 2029 rok.
W województwie podlaskim oraz warmińsko – mazurskim nie obowiązuje uchwała antysmogowa. Tempo zmian w kierunku ekologicznych źródeł ciepła oraz kierunku, jaki obrała Polska sugeruje jednak, że może się to szybko zmienić.
Kary za brak wymiany
Zmiany, które wymagają od nas wymiany bezklasowego pieca nie wchodzą w życie nagle. Mamy czas by się do tego przygotować, tym bardziej, że istnieją pomoce finansowe. Jednym z nich jest program Czyste Powietrze (Wszystko co musisz wiedzieć o programie Czyste Powietrze).
Jeśli jednak nie uda nam się zmieścić w terminie, należy nam się kara od urzędu gminy w którym mieszkamy. Kodeks wykroczeń ma szerokie widełki mandatu, którym może nas pokarać. W najgorszym wypadku za ciągłe używanie bezklasowego pieca otrzymamy 5000 zł mandatu. W najłagodniejszym scenariuszu – do 500 zł.
Alternatywy dla naszych kopciuchów
Bez obaw, możemy mieć ciepło w domu i oddychać świeżym powietrzem. Istnieje sporo alternatyw dla zastąpienia naszych bezklasowych kotłów.
Mocno spopularyzowana w ostatnim czasie ze względu na spore dofinansowania. Zaletą na pewno jest wygoda – pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa. Minusem – wysoki wkład finansowy na start.
Dużo mniejszy wkład finansowy na początek, ale nasz portfel odczuje ogrzewanie prądem przy pierwszej zimie. Świetna sprawa dla tych, którzy chcą wygodnie grzać dom, a nie chcą wydawać na sam kocioł wielkich pieniędzy.
Statystyki w programie Czyste Powietrze wskazują, że kotły na biomasę stały się najpopularniejszym wyborem wśród beneficjentów. Niski wkład finansowy i stosunkowo niewielki koszt paliwa może rekompensować obsługę przy kotle co 2 – 3 dni.
Dobra alternatywa dla tych, którzy cenią sobie ogrzewanie domu drewnem, choćby dlatego, że mają własny las. Ceny kotłów nie są wygórowane, ale na pewno musimy pamiętać o odpowiednim zakupie lub przygotowania drewna – musi być ono odpowiednio wysuszone.