Zmiany w programie Czyste Powietrze od 2023 roku

 


Przynajmniej większość z nas życzy sobie zmian w nowym roku. Chcemy oduczyć się złych nawyków, zacząć chodzić na siłownię, odłożyć więcej pieniędzy i zwiedzić przynajmniej część świata. W końcu mamy powiedzenie „nowy rok, nowa/nowy ja” 😉


Twórcy programu Czyste Powietrze wzięli sobie do serca te słowa. Od 3 stycznia 2023 roku zapowiedzieli duże zmiany w obowiązujących zasadach. Zapowiadane są większe dofinansowania, wyższe progi dochodowe oraz łatwiejsze ich uzyskanie. Poniżej opisujemy jak to będzie wyglądało w rzeczywistości i jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby uzyskać dotację.

 

Program Czyste Powietrze – o co chodzi?


Z roku na rok podejmuje się coraz więcej przedsięwzięć mających na celu poprawę jakości powietrza. Jednak dotychczasowe działania są w dalszym ciągu niewystarczające. Dowodem na to jest długa lista miast z wysokim wskaźnikiem zanieczyszczeń. Problem z przekroczeniem norm czystości powietrza występuje szczególnie w momencie rozpoczęcia sezonu grzewczego. Z pomocą szybszego uporania się problemu ze smogiem przychodzi program Czyste Powietrze, którego zadaniem podstawowym ma być zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poprawa jakości powietrza. Ma się to zadziać poprzez rozbudowaną ofertę dofinansowań do wymiany źródeł ciepła na nowoczesne i spełniające normy emisji. Przewidywane są tutaj dofinansowania w obszarze termomodernizacji budynków. Można skorzystać z dwóch rodzajów pomocy finansowej: dotacji gotówkowej oraz dotacji przeznaczonej na częściową spłatę kredytu zaciągniętego na potrzeby realizacji termomodernizacji danego budynku. Takie dofinansowanie można otrzymać przed rozpoczęciem prac jak i podczas ich trwania oraz po zakończeniu. W tym przypadku rozliczeniu będą ulegać koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy od złożenia wniosku. Warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania jest zakończenie prac nad termomodernizacją budynku w terminie do 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Wysokość dotacji uzależniona jest kwalifikacji do danego poziomu dofinansowania.

 

Czyste powietrze

 

Co obejmuje program Czyste Powietrze?


Regulamin Programu Czyste Powietrze zawiera długą listę działań, na których realizację można otrzymać dofinansowanie. Wyodrębniono trzy poziomy dotacji: podstawowy, podwyższony oraz najwyższy. Obejmuje on między innymi:

 

  • wymianę okien i drzwi, ocieplenie domu (przedsięwzięcie również pokrywa koszt materiałów oraz robocizny i demontażu),
  • zakup i instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • wymianę starych pieców, tzw. ,,kopciuchów’’ na nowe, spełniające obecnie obowiązujące normy ekologiczne,
  • demontaż, zakup i montaż nowej instalacji ciepłej wody użytkowej lub centralnego ogrzewania (w tym kolektorów słonecznych),

 

Sprawdź również naszą zakładkę dotyczącą programu Czyste Powietrze

 

Co zmieni się w programie Czyste Powietrze w 2023 roku?


Do tej pory wojewódzkie fundusze ochrony środowiska podpisały umowy z około 424 tys. użytkowników programu. Wnioskowali oni o dofinansowanie w łącznej wysokości 7,47 mld zł, z czego wypłacono już około 3,45 mld zł. Od nowego roku w ramach programu Czyste Powietrze będzie można starać się o wyższe dofinansowanie niż dotychczas. Beneficjenci programu wciąż będą mogli skorzystać z trzech poziomów dotacji, których wysokość jest uzależniona od dochodów gospodarstw domowych.


Najważniejsze zmiany, których wdrożenie zapowiedział Paweł Mirowski, to waloryzacja kosztów poszczególnych instalacji, na które można otrzymać dofinansowanie z Czystego Powietrza.


Program został wdrożony w 2018 roku. Od tego czasu nie było waloryzacji kosztów kwalifikowanych na konkretne urządzenia. Te koszty urealnimy. Podwyższymy dotacje, które będzie można otrzymywać na poszczególne źródła ciepła – powiedział Paweł Mirowski.

 

Czyste powietrze 2023

 

Od 2023 roku ulegnie zmianie wysokość dotacji.


NFOŚiGW ma wprowadzić wyższe dofinansowanie dla właścicieli domów, które zdecydują się na przeprowadzenie głębokiej termomodernizacji. Paweł Mirowski podkreślił, że tego rodzaju inwestycje wiążą się z dużymi nakładami finansowymi, dlatego też zostaną wyżej dofinansowane z Czystego Powietrza.


Planowana modyfikacja programu zakłada na przykład w przypadku prefinansowania inwestycji zwiększenie o 10 tys. zł maksymalnych kwot dotacji na prace remontowe realizowane w ramach części 2) i 3) programu. Czyli dotyczących osób o najniższych dochodach, uprawnionych do podwyższonego i najwyższego wymiaru wsparcia.


Wysokość dofinansowania wzrośnie kolejno z 47 tys. zł do 99 tys. zł dla osób mogących skorzystać z drugiego progu. Dla osób mogących otrzymać dotację w najwyższym wymiarze wsparcia będzie to wzrost z 79 tys. zł do 135 tys. zł.

 

Nowa odsłona programu przewiduje większe progi dochodowe


Nadchodzące zmiany w programie Czyste Powietrze są naprawdę duże, a najważniejszym kryterium są dopłaty, których wysokość będzie miała dla beneficjentów niemałe znaczenie. Co ważne, od nowego roku potrzebny będzie audyt energetyczny, także nie czekaj i umów się na bezpłatną konsultację w Energetycznym Projekcie.

 

MOŻEMY CI POMÓ

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.


W programie Czyste Powietrze zakłada się od nowego roku wyższe progi. a to oznacza, że dofinansowanie będzie możliwe dla większej liczby beneficjentów. Od 2023 roku zakłada się, że:

  • podstawowy poziom dotacji będzie dla gospodarsw, których roczny próg dochodowy nie przekracza 135 000 zł,
  • podwyższona część programu – dla osób, których dochód wynosi do 1 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • najwyższy przwidywany próg programu – do 1 090 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

 

Zmiany w programie Czyste Powietrze

 

Autor: PAS

 

Wśród spraw programu Czyste Powietrze znalazły się również szybsze wypłaty


Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma docelowo wypłacać należne kwoty w terminie do 14 dni od daty zawarcia umowy o dofinansowanie. Natomiast pozostała część środków zostanie przekazana do 30 dni po zakończeniu inwestycji. Ponadto w kolejnej odsłonie programu Czyste Powietrze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza uporścić procedurę składania wniosków, co również ma mieć wpływ na szybszą wypłatę pieniędzy.

 

Nowa wersja programu uwzględnia dwa wnioski o dofinansowanie


Beneficjenci, którzy już wcześniej skorzystali z dotacji na wymianę kotła, będą mogli złożyć od nowego roku drugi wniosek o dofinansowanie prac mających na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych. Dotyczy to częściowej lub kompleksowej termomodernizacji domu, na podstawie audytu energetycznego, pozwalającej na osiągnięcie określonych w programie wskaźników zużycia energii po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Co ważniejsze – od 2023 roku będzie wymagany audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie. W każdym wariancie można uzyskać 1200 zł na takie działania.

 

W programie Czyste Powietrze ma wziąć udział więcej banków


Uzyskanie dotacji ma stać się jeszcze prostsze dzięki temu, że w najbliższym czasie ma być zaangażowana w projekt większa liczba banków.


Wiem, że dzisiaj kredyty mają takie, a nie inne oprocentowanie, natomiast jeśli spojrzymy na oprocentowanie kredytów z Czystego Powietrza w porównaniu do innych kredytów konsumpcyjnych, to są na preferencyjnych warunkach – także dzięki dopłatom z dotacji, która dzięki spłacie części kapitału powodują realne obniżenie rat – powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW


Nadchodzące zmiany w programie Czyste Powietrze są naprawdę duże, a najważniejszym kryterium są dopłaty, których wysokość będzie miała dla beneficjentów niemałe znaczenie. Co ważne, od nowego roku potrzebny będzie audyt energetyczny, także nie czekaj i umów się na bezpłatną konsultację w Energetycznym Projekcie.

 

MOŻEMY CI POMÓ

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »
Mój Prąd 4.0

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

Coraz częściej mówi się o tym, że magazyn energii jest nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej. Największym wyzwaniem w dzisiejszych czasach nie jest bowiem wytwarzanie energii, a jej przechowywanie. Wydajność instalacji jest w dużej mierze zależna od warunków atmosferycznych i nasłonecznienia. W konsekwencji produkcja energii często nie pokrywa rzeczywistego…

Czytaj więcej »