Fotowoltaika z pompą ciepła – najbardziej opłacalna symbioza

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#ffffff”][vc_column][vc_empty_space height=”1px” css=”.vc_custom_1596360294133{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1596370311514{padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Niemal w każdym z naszych artykułów zachęcamy do łączenia ze sobą kilku technologii jednocześnie: pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną lub kotłem. Dzieje się tak za sprawą tego, że takie rozwiązania pozwalają wykorzystać pełen potencjał jaki drzemie w Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, powiemy na co warto zwrócić uwagę przy rozważaniu takiego rozwiązania dla domu, jakie urządzenia wykorzystuje się do montażu instalacji oraz przedstawimy przykład dofinansowania jakie można otrzymać na termomodernizację domu.

Produkcja energii elektrycznej dla domu

Instalacja fotowoltaiczna dzięki użyciu Odnawialnych Źródeł Energii, czyli w tym wypadku promieni słonecznych służy do produkcji energii elektrycznej na potrzeby danego gospodarstwa domowego. Produkcja energii odbywa się z wykorzystaniem zjawiska fotoemisji. Temu zagadnieniu przyjrzeliśmy się bliżej w poprzednim artykule Fotowoltaika – opis technologii. Dobór urządzeń do instalacji PV poprzedzony jest obliczeniem ilości produkowanej w kWh energii elektrycznej w skali roku (oblicza się zapotrzebowanie na energię dla danego domu) oraz na podstawie usytuowania samych paneli fotowoltaicznych. Warto pamiętać, że przy obliczeniach dokonuje się niewielkiego 'przewymiarowania’ kWh energii w instalacji. Dzieje się to dlatego, gdyż w momencie produkcji zbyt dużej ilości energii elektrycznej w odniesieniu do zapotrzebowania w gospodarstwie domowym, część z niej można wprowadzić do sieci energetycznej.

Dostawca prądu, z którym mamy podpisaną umowę, 'oddając’ nam nasz prąd, pobiera później prowizję, przez co do domu wraca z powrotem około 70-80% energii. Dlatego, niezależnie od ilości rocznego zużycia energii, czy to dla gospodarstwa zużywającego 3 000 kWh, czy 5 000 kWh, najlepszym wyjściem będzie połączenie pracy pompy ciepła z fotowoltaiką. Wyprodukowana energia elektryczna posłuży do produkcji energii cieplnej. Oprócz tego, pompa ciepła pozwala magazynować wyprodukowaną energię elektryczną w postaci własnie energii cieplnej. Pompę ciepła możemy przedstawić tu jako pewnego rodzaju akumulator.

Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła – jak to działa?

Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do środka budynku. W zależności od sposobu działania wyróżniamy kilka podstawowych jej rodzajów:

  • wodna pompa ciepła
  • gruntowa pompa ciepła
  • powietrzna pompa ciepła

Pompy ciepła używa się do ogrzewania domu porą zimową i chłodzenia w lecie. Ogrzewanie budynku z użyciem tego rozwiązania pozwala zaoszczędzić czas. Dzięki pompie ciepła nie musisz szukać i zamawiać paliwa, a jako źródłe energii jest przyjazne dla środowiska, ponieważ nie produkuje żadnych spalin do atmosfery a w połączeniu z własną produkcją energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej gwarantuje niemal bezkosztowe ogrzewanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Moduły fotowoltaiczne to urządzenia produkujące energię elektryczną z użyciem słońca. Są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Średnio na potrzeby typowego gospodarstwa domowego wystarczą moduły fotowoltaiczne o mocy 5-10 kWp.

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – możliwe dofinansowania

Z roku na rok zainteresowanie na tzw 'zieloną energię’ rośnie. Ciekawość podsycają przede wszystkim rządowe programy, które oferują dofinansowanie na termomodernizację. Dzięki temu Twój dom może stać się niemal samowystarczalny energetycznie, nie uszczuplając przy tym zbytnio Twojego portfela. Zobacz na czym dokładnie polegają poszczególne programy klikając w nazwę interesującego Cię programu:

Jeżeli po przeczytaniu naszych artykułów masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy chętnie rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

Symulacja uzyskania dotacji na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła na konkretnym przykładzie

Dla łatwiejszego zobrazowania całej sytuacji, posłużymy się przykładem Pana Ryszarda i jego małżonki – Pani Elżbiety.

Pan Ryszard zdecydował się na połączenie paneli fotowoltaicznych z ogrzewaniem domu i produkcją ciepłej wody użytkowej z użyciem pompy ciepła. Pan Ryszard ma razem ze swoją żoną Elżbietą dom o powierzchni 100 m2. Oboje Państwo byli zainteresowani rządową dotacją na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Po kilku próbach uporania się z regulaminami na własną rękę, Państwo trafili pod nasze skrzydła. Przeprowadziliśmy audyt energetyczny, wykonaliśmy szereg niezbędnych obliczeń podczas dobierania instalacji oraz wybraliśmy rozwiązanie najlepiej pasujące do budynku Pana Ryszarda.

Oto dane, które udało się nam pozyskać:

  • Zapotrzebowanie na ciepło w budynku: 6 000 kWh/rok. (Przypominany, że średnio 1 Kwh kosztuje 55 groszy; 1000 kWh = 550 złotych).
  • Rodzaj pomp ciepła: zwymiarowano i dobrano pompę ciepła typu powietrze woda ze współczynnikiem COP = 4 (więcej o tym czym jest współczynnik COP przeczytasz tutaj).
  • Ilość modułów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej: 16 sztuk.
  • Ilość energii elektrycznej jaką pobierze pompa w ciągu roku: 3 000 kWh/rok.
  • Moc jaką powinna mieć instalacja: 5 kWp.

W ciągu 3 dni przeprowadziliśmy pełen montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła u Pana Ryszarda i Pani Eli. Dzięki naszej pomocy koszty całej inwestycji nie przerósł portfela Pana Ryszarda, a połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki pozwoliło zapomnieć raz na zawsze o tym, że z roku na rok prąd drożeje coraz bardziej. Zastosowane połączenie jest również gwarancją, że koszt całego przedsięwzięcia zwróci się w jeszcze krótszym okresie.

Pompa ciepła i fotowoltaika. Na co zwrócić uwagę?

Podczas realizacji inwestycji największą uwagę trzeba poświęcić odpowiedniemu dobraniu wszystkich urządzeń i podzespołów, które będą tworzyć cały system. Bez odpowiedniego zaprojektowania instalacji nie będziemy osiągać 100% jej możliwości. Na podstawie warunków na posesji należy określić typ pompy ciepła oraz usytuowanie fotowoltaiki. Najprościej w tym temacie będzie zwrócić się do profesjonalistów, którzy kompleksowo zajmą się realizacją całego przedsięwzięcia.

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca?

Przede wszystkim należy odpowiednio obliczyć niezbędne wskaźniki: roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz na ciepło w budynku. Oprócz tego warto sprawdzić jak wysokie prowizje ma lokalny dostawca prądu w przypadku, gdyby Twoja energia miała trafić do sieci. Odpowiednio zwymiarowane i dobrane urządzenia zagwarantują najwyższą efektywność pracy systemu.

Każde z tych działań dla osoby niezaznajomionej w temacie może okazać się czymś bardzo trudnym i istnieje spore prawdopodobieństwo, że w którymś momencie popełni się błąd. Niezależnie od tego czy pojawiłby się on na etapie doboru urządzeń, wymiarowania ich mocy czy obliczania parametru jakim jest roczne zużycie energii, może on znacznie wpłynąć na koszt i wydajność całej instalacji. Aby ogrzewanie naszego domu było efektywne, a system fotowoltaiki produkował wystarczającą ilość energii, potrzebne jest specjalistyczne doświadczenie i ogromne pokłady wiedzy.

Zespół Energetycznego Projektu dzięki swojemu doświadczeniu sprawnie pomoże w doborze właściwej pompy ciepła. Do zaproponowanego rozwiązania dołączymy instalację fotowoltaiczną, abyś mógł wykorzystywać Odnawialne Źródła Energii z użyciem ich pełnej mocy. Połączenie pompy ciepła z opcją jaką jest instalacja fotowoltaiczna pozwala na zwrot inwestycji w krótszym czasie, a co za tym idzie – koszty ogrzewania z roku na rok będą tylko maleć.

Nie czekaj, zostaw nam swój numer!

Z przyjemnością oddzwonimy i przestawimy naszą wizję korzystania z Odnawialnych Źródeł Energii!

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

mój prąd 6.0

Co z Mój Prąd 6.0 – czy już coś wiemy o nowej edycji programu?

Niemal 91 tys. wniosków i aż 962 mln zł dotacji – zainteresowanie ostatnią edycją programu Mój Prąd przerosło najśmielsze oczekiwania ekspertów z branży i organizatorów całego przedsięwzięcia. Zaplanowany budżet wyczerpał się po niespełna 8 miesiącach, co spowodowało wcześniejsze zamknięcie naboru. Oficjalnie od 14 grudnia 2023 roku prosumenci nie mogą składać

Czytaj więcej »
Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »