fbpx

Kocioł na pellet z pompą ciepła – instalacja hybrydowa

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#ffffff”][vc_column][vc_empty_space height=”1px” css=”.vc_custom_1596360294133{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1596370311514{padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Na każdym kroku podkreślamy, że najlepsza termomodernizacja to kompleksowa termomodernizacja. Inwestycja obejmująca kilka technologii najczęściej przynosi największe korzyści i jest najbardziej efektywna. Często działanie danej technologii uzależnione jest od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. A co jeśli do ogrzewania domu użyjemy więcej niż jednego rozwiązania?

Kocioł na pellet + pompa ciepła

Zarówno kocioł na pellet jak i pompa ciepła mogą skutecznie sprawdzić się w Twoim domu jako samodzielne rozwiązanie ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Połączenie pompy ciepła i kotła na pellet określane jest mianem układu hybrydowego. Dlaczego ten system może okazać się bardzo korzystny dla Ciebie i Twojego domu? Odpowiedź jest prosta: będzie on pracował przez większość czasu na najwyższych obrotach. System będzie wykorzystywał warunki atmosferyczne w pełni, sprawiając, że obie technologie będą pracowały równocześnie. Dzięki temu połączeniu, jeżeli jedno urządzenie nie będzie miało odpowiednich warunków do pracy – drugie spokojnie będzie mogło je zastąpić.

Gdzie najlepiej sprawdzi się rozwiązanie kocioł + pompa ciepła?

Ogrzewanie domu z użyciem pompy ciepła i kotła na paliwo stałe jednocześnie, zazwyczaj stosowane jest dla budynków termomodernizowanych. Dzieje się tak, bowiem w stojących już obiektach instalacje centralnego ogrzewania mogą nie być przystosowane do ogrzewania jedynie z użyciem pompy ciepła. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe. Kolejnym powodem, dla których układ hybrydowy stosowany jest w budynkach już postawionych jest fakt, że posiadają już one jakieś źródło ciepła. Znacznie łatwiej do gotowego rozwiązania dobrać kolejne, które usprawni cały układ. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby owe rozwiązanie zastosować również do nowych budynków.

Dlaczego warto połączyć kocioł na pellet z pompą ciepła?

Dokładając kolejną technologię do centralnego ogrzewania masz możliwość zapewnienia sobie nie tylko wymiernych oszczędności, a także większego komfortu z jego użytkowania. Układ hybrydowy jest też swego rodzaju zabezpieczeniem całego systemu ogrzewania. Kiedy dojdzie do usterki jednego urządzenia, zawsze będziesz mógł polegać na drugim. Da to z pewnością spokojniejszą głowę i oszczędzi niepotrzebnych nerwów. Nie będziesz musiał przejmować się w jaki sposób ogrzejesz swój dom podczas gdy jedno z urządzeń odwiedzi serwis.

Jak połączyć kocioł pelletowy z pompą ciepła?

To pytanie zalicza się do kategorii bardziej szczegółowych. Osobiście odradzamy dobierania urządzeń grzewczych na własną rękę, korzystając z informacji znalezionych na forach internetowych. Nie zaprzeczamy, że w Intenrecie odnajdziesz moc informacji i jak najbardziej warto mieć teoretyczną wiedzę w zakresie systemów grzewczych, jednak kwestie techniczne zostawilibyśmy profesjonalistom. Połączenie pompy ciepła z kotłem na pellet wiąże się z przeprowadzeniem skomplikowanych obliczeń i wymaga obszernej wiedzy w temacie. Jak w przypadku każdej technologii rekomendujemy zwrócenie się do firmy zajmującej się tego typu przedsięwzięciami. Da to nie tylko gwarancję właściwego dobrania urządzeń i zaprojektowania całej instalacji, a także najniższy możliwy koszt – wiele firm ma podpisane umowy z dostawcami poszczególnych urządzeń i podzespołów do c.o. i podgrzewania c.w.u. Właściwie dobrany system pozwoli na osiągnięcie w przyszłości wymiernych oszczędności. Wszelkie prace nad instalacją najlepiej wykonać poza sezonem grzewczym, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności związanych z zimnym domem.

Jaki układ hybrydowy spotykany jest najczęściej?

Najczęściej projektowany system hybrydowy składa się z połączenia powietrznej pompy ciepła i kotła na pellet. Powietrzna pompa ciepła sprawia, że system c.w.u. jest bardziej zautomatyzowany, bowiem sama pompa jest niemal bezobsługowa. Ogrzewa ona ciepłą wodę użytkową poza sezonem grzewczym, głównie latem. Układy hybrydowe są doskonale przystosowane do ogrzewania dużych powierzchni.

Powietrzna pompa ciepła + kocioł pelletowy – czy program 'Czyste Powietrze’ obejmie tę inwestycję?

Niezależnie od tego w jakie urządzenia i technologię inwestujemy, chcemy maksymalnie zminimalizować koszt jaki poniesiemy. To w zupełności zrozumiałe. Dotacja w ramach programu ”Czyste Powietrze” obejmuje następujące przedsięwzięcia:

  • zakup i instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • wymiana okien i drzwi, ocieplenie domu (’Czyste Powietrze’ pokrywa koszt materiałów oraz robocizny i demontażu),
  • demontaż, zakup i montaż nowej instalacji ciepłej wody użytkowej lub centralnego ogrzewania (w tym kolektorów słonecznych),
  • wymiany starych pieców, tzw. ,,kopciuchów’’ na nowe, spełniające obecnie obowiązujące normy ekologiczne,
  • demontaż nieefektywnego źródła ciepła oraz zakup i wymiana na urządzenia spełniające normy ekologiczne: pompy ciepła typu powietrze-woda, gruntowa pompa ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Układ hybrydowy niekoniecznie jest wymianą obecnego źródła, bardziej dołożeniem do istniejącego już rozwiązania kolejnego systemu grzewczego. Całe szczęście, lista przedsięwzięć, które dofinansowywane są w ramach 'Czystego Powietrza’ jest bardzo długa, dlatego bez większego trudu można złożyć wniosek o przyznanie dotacji.

Pompa ciepła + kocioł pelletowy a Ulga Termomodernizacyjna

Alternatywą dla wcześniej wspomnianego programu jest Ulga Termomodernizacyjna. Dzięki uldze nie otrzymasz co prawda dotacji, ale równie skutecznie rozliczysz się z kosztów poniesionych na zakup i montaż całego systemu. Połączenie instalacji kotła na pellet z pompą ciepła jest kosztowne, dlatego warto korzystać z każdej możliwości dofinansowania i obniżenia kosztów. W przypadku ulgi termomodernizacyjnej odliczony zostaje podatek, bądź dochód w przypadku podatku zryczałtowanego. Odliczeniu ulegają koszty poniesione na rzecz inwestycji w termomodernizację budynku jednorodzinnego. Aby ulga została rozliczona, konieczne jest okazanie dokumentów poświadczających o sumie kosztów przeznaczonych na wykonanie prac. Często Ulga termomodernizacyjna jest traktowana jako kolejne źródło dotacji – łączy się ją z programem 'Czyste Powietrze’.

Finansowanie przedsięwzięcia ze swoich oszczędności

Zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadanie dodatkowego źródła dochodu (czyli wspomnianej wyżej dotacji lub odliczenia kosztów) gwarantują spory komfort psychiczny. Pragniemy poinformować, że w przypadku gdy z jakiegoś powodu nie będziesz mógł zakwalifikować się ani do 'Czystego Powietrza’ ani do Ulgi termomodernizacyjnej – nie wszystko stracone. Oczywiście, aby maksymalnie zminimalizować koszty inwestycji warto zwrócić się po pomoc do profesjonalistów. Tak jak już wspominaliśmy – fachowcy odpowiednio wykonają projekt instalacji, dobiorą odpowiednie urządzenie i dokonają montażu systemu, pamiętając, aby inwestycja nie obciążała zbytnio portfela.

Kotły na pellet z pompą ciepłą – sprawdź na co zwrócić uwagę przy inwestycji

Centralne ogrzewanie to jedna z najważniejszych instalacji- zaraz po instalacji energii elektrycznej – w budynku. Niestety, nie sposób jest odnaleźć czegoś takiego jak uniwersalna wersja instalacji, która będzie pasować do każdego budynku. System hybrydowy dobiera się na podstawie wielu czynników, między innymi:

  • moc i stan obecnego źródło ciepła,
  • przestrzeń dostępna w kotłowni,
  • jaka powinna być klasa efektywności energetycznej pompy ciepła,
  • przestrzeń dostępna dookoła budynku,
  • przeznaczenie pompy ciepła (czy ma jedynie ogrzewać zimą i chłodzić lato czy również podgrzewać ciepłą wodę użytkową),
  • zapotrzebowanie cieplne budynku,
  • ustalenie czy będzie z czasem dokonywane połączenie pompy ciepła z kolektorem słonecznym.

Hybrydowe źródła ciepła wymagają ogromnego skupienia przy projekcie. Nie ma tu miejsca na pomyłki, instalacja nie może być przewymiarowana lub – w drugą stronę – niedowymiarowana. Niewłaściwe zaprojektowanie centralnego ogrzewania i systemu podgrzewania ciepłej wody użytkowej może nieść w przyszłości poważne konsekwencję.

Jak wygląda projekt instalacji hybrydowej?

Kotły pelletowe połączone z pompą ciepła tworzą bardzo skomplikowaną instalację. Tak naprawdę każde rozwiązanie jest dobierane indywidualnie, na potrzeby danego gospodarstwa. Każda instalacja c.o. i c.w.u. różni się nieco od siebie, ale abyś miał pogląd na to, jak wygląda takie ogrzewanie, opisaliśmy w telegraficznym skrócie wygląd poszczególnego rozwiązania.

Pompy ciepła

Instalacja c.o. z użyciem pompy ciepła wymaga doboru każdego urządzenia tworzącego instalację. Do urządzeń owej instalacji zalicza się:

  • kolektor pionowy (jeżeli jest to gruntowa pompa ciepła),
  • zasobnik ciepłej wody użytkowej,
  • najwyższej jakości zasobnik regulacji,
  • zawory, pompy, grzejniki, rury o odpowiednio dobranej średnicy,
  • serce instalacji – pompa ciepła,
  • system regulacji,
  • sterowniki i urządzenia ułatwiające obsługę systemu.

Kocioł na pellet

Dom ogrzewany z użyciem kotła pelletowego składa się z instalacji zawierającej:

  • szereg czujników (czujnik kotła, czujnik c.o., czujnik c.w.u.),
  • dobrze zaprojektowana instalacja rozprowadzająca ciepło po budynku (dobrze dobrane rury, grzejniki odpowiedniej wielkości do zapotrzebowania poszczególnych pomieszczeń),
  • szereg zaworów zwrotnych – szczególnie przy pompach, aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo podczas pracy i aby nie dostała się do nich woda cofnięta z układu,
  • zawory bezpieczeństwa – dodatkowo ochraniające urządzenia i całą instalację rozprowadzającą ciepło,
  • urządzenie jakim jest zasobnik ciepłej wody użytkowej,

Po jakim czasie zwróci się inwestycja?

Wersja systemu hybrydowego ogrzewania budynku zwróci się z pewnością szybciej niż pojedyncza technologia działająca samodzielnie. Nie jesteśmy jednak w stanie dokładnie określić, po jakim czasie zwróci się połączenie pompy powietrza i kotła na pellet. Szacunkowo określa się że:

  • pompa ciepła zwraca się w przedziale od 5 do nawet 15 lat. Czas zwrotu inwestycji uzależniony jest od rodzaju instalacji i intensywności korzystania z niej np. w sezonie grzewczym.
  • koszty kotła na pellet mogą zwrócić się w przedziale od 6 do 10 lat. Czas w jakim zwróci się koszt inwestycji w kocioł pelletowy uzależniony jest od podobnych czynników jak w przypadku pompy ciepła.

Współpraca z firmą Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Jeżeli naszymi artykułami skutecznie zachęciliśmy Cię do zmodernizowania własnego domu (lub zrobiły to coraz to nowsze w Polsce przepisy dotyczące norm jakie mają spełniać urządzenia grzewcze) i chcesz podjąć się tego przedsięwzięcia, to pragniemy poinformować Cię, że bardzo dobrze trafiłeś. Dzięki latom praktyki i ogromnej ilości zmodernizowanych domów, możemy śmiało powiedzieć, że posiadamy wiedzę na poziomie wiodących przedsiębiorstw w kraju. W swojej ofercie posiadamy technologie takie jak:

  • Pompa ciepła do c.o. i podgrzewania wody użytkowej (pompa powietrze/woda, powietrze/powietrze, gruntowa pompa ciepła i inne),
  • Kotły pelletowe – bardziej ekologiczne rozwiązanie niż standardowe paliwo stałe jakim jest węgiel,
  • Kotły gazowe,
  • Rekuperacja z odzyskiem ciepła,
  • Docieplenie przegród budowlanych – zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego (zapotrzebowania na ciepło) budynku,
  • Wymiana stolarki zewnętrznej (okna, drzwi i bramy garażowe),
  • Instalacja fotowoltaiczna – produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby,
  • Ogrzewanie elektryczne,
  • Modernizacja istniejącego systemu c.o. w budynku – modyfikacja i unowocześnienie dotychczasowego rozwiązania.

Każdą inwestycję staramy się zaprojektować w taki sposób, aby miała najlepszy stosunek jakości do ceny. Dodatkowo, jesteśmy w stanie za Ciebie ubiegać się o dofinansowanie w ramach rządowych programów, takich jak 'Czyste Powietrze’ lub 'Mój Prąd’. Pomożemy i wyjaśnimy krok po kroku jak właściwie uzupełnić i rozliczyć PIT, by móc uzyskać zwrot poniesionych kosztów tytułem Ulgi Termomodernizacyjnej.

Jesteśmy dostępni także po zakończonych pracach. Jeżeli w trakcie użytkowania instalacji pojawią się z Twojej strony jakiekolwiek pytania – możesz zwrócić się do nas w każdej chwili. Przydzielony do Ciebie opiekun instalacji postara się odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.

Dzięki naszej pomocy, dziesiątki tysięcy (ponad 30 000 od 2008 roku!) domów może cieszyć się nowoczesnymi rozwiązaniami. Korzystając z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) nie tylko zyskujesz bardziej ekologiczny i nowoczesny dom. Przede wszystkim, szybko zobaczysz zmianę w wysokości swoich rachunków. Inwestycja w nowoczesne rozwiązania to nie tylko troska o otaczające nas środowisko, ale i Twój własny portfel.

Nie czekaj, dołącz do grona szczęśliwców, którzy maksymalnie obniżyli koszty ogrzewania i energii elektrycznej – podejmij współpracę z Energetycznym Projektem i zobacz jakie to wszystko jest proste!

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej na temat pomp ciepła?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła: zapoznać się z mitami na ich temat, przydatnymi radami, chcesz zapoznać się dokładniej z działaniem systemu do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania, zajrzyj do naszych wcześniejszych artykułów poświęconym tej tematyce:

Dodatkowa garść informacji w temacie kotłów na pellet

Analogicznie jak w przypadku pomp ciepła – jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kotłów, zachęcamy do odwiedzenia reszty naszych artykułów:

  • Kocioł na pellet. Wszystko co musisz wiedzieć o kotłach na pellet.
  • Kotły pelletowe (Kraków, woj.małopolskie)
  • Piec pelletowy vs kocioł na ekogroszek  – porównanie pracy obu urządzeń
  • Piec na pellet – dofinansowanie krok po kroku

Firma Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »