fbpx

Pompy ciepła dofinansowanie, ulgi, dotacje krok po kroku

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#ffffff”][vc_column][vc_empty_space height=”1px” css=”.vc_custom_1596360294133{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1596370311514{padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]Pompy ciepła, mimo, że czasem budzą nieuzasadnione kontrowersje, są rozwiązaniem idealnym dla każdego, komu zależy na ochronie środowiska i niższych rachunkach.

W niniejszym artykule dowiesz się jak uzyskać dofinansowanie na technologię jaką jest pompa ciepła. Wspomnimy również o różnych dotacjach oraz innych formach finansowania, które mogą okazać się przydatne. Omówimy istotne kwestie i podzielimy się naszymi wskazówkami, niezbędnymi podczas procesu inwestycji.

 

Pompy ciepła – dostępne dotacje i dofinansowanie

Na dzień dzisiejszy masz możliwość skorzystania z trzech opcji pomocy finansowej przy realizacji termomodernizacji swojego domu. Owa pomoc może wystąpić jako dofinansowanie lub możliwość odliczenia inwestycji w zeznaniu podatkowym PIT. Dotację możesz uzyskać nie tylko w przypadku wymiany obecnego, nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowe, spełniające normy.

 

Programy zachęcają do korzystania z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii), wobec czego dofinansowanie może obejmować inwestycję w pompy ciepła, zakup i montaż kolektorów słonecznych, zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zakup i montaż nowego źródła ciepła, docieplenie przegród budowlanych (szczególnie tych mających styczność z powietrzem zewnętrznym) oraz wymianę stolarki zewnętrznej (drzwi zewnętrznych, okien, bram garażowych itp.). Programy, w których możesz uzyskać dotację na realizację przedsięwzięcia jakim jest termomodernizacja Twojego budynku:

 

Program Czyste Powietrze

Rządowy program uruchomiony z dniem 19 września 2019 r, na który przeznaczono łączną kwotę w wysokości aż 103 miliardów złotych. Koniec programu przewidywany jest dopiero na 31 grudnia 2027 roku (lub do całkowitego wyczerpania środków przeznaczonych na program). Program Czyste Powietrze powstał z myślą o właścicielach domów jednorodzinnych lub wydzielonych w takich budynkach lokali z wyodrębnioną księgą wieczystą. Czyste Powietrze na dzień dzisiejszy nie dotyczy budynków nowo budowanych, a tych już oddanych, w trakcie użytkowania. Program przewiduje możliwość uzyskania dotacji na szeroką gamę przedsięwzięć mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej Twojego budynku. Do tych działań zalicza się m. in. :

  • wymiana obecnego kotła na paliwo stałe na nowy, spełniający obowiązujące normy (kocioł wyższej klasy),
  • zakup i montaż pompy ciepła do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • zakup i montaż kolektorów słonecznych (mikroinstalacji fotowoltaicznej),
  • wymiana urządzeń grzewczych w domu,
  • modernizacja instalacji centralnego ogrzewania,
  • docieplenie przegród budowlanych (w szczególności tych, które mają styczność z zimnym powietrzem zewnętrznym),
  • wymiana stolarki zewnętrznej (drzwi wejściowych do domu, drzwi balkonowych, okien, bram wjazdowych do garażu),
  • audyt energetyczny – działania mające na celu dokładne określenie zapotrzebowania energetycznego budynku i na ich podstawie dobranie odpowiedniego rozwiązania dla termomodernizowanego budynku.

 

Wysokość dotacji zależy od realizowanego przedsięwzięcia oraz kwalifikacji do danego poziomu dotacji (poziom podstawowy i rozszerzony), maksymalna kwota dotacji (procent kosztów kwalifikowanych) na dzień dzisiejszy wynosi aż 37 tysięcy złotych w przypadku podwyższonego poziomu dotacji. Wniosek należy złożyć do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie elektronicznej bądź papierowej.

 

Dokładny opis krok po kroku znajdziesz w dalszej części artykułu. Akceptacja wniosku nastąpi nie później niż do 30 dnia kalendarzowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o Programie Czyste Powietrze, odwiedź nasz ostatni artykuł mu poświęcony (znajdziesz go tutaj) lub odwiedź sekcję najczęściej zadawanych pytań (FAQ znajdziesz tutaj.)

Program Czyste Powietrze

Program Mój Prąd

Co prawda, w tym programie nie złożysz wniosku o dofinansowanie tytułem zakupu i montażu pompy ciepła, ale uznaliśmy, że warto o tym wspomnieć, ponieważ sam program również zachęca do inwestycji w Odnawialne Źródła Energii. Mój Prąd zachęca do realizacji przedsięwzięcia jakim jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. W naszym poprzednim artykule przedstawiliśmy kilka powodów, dla których warto łączyć pompy ciepła wraz z fotowoltaiką. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat kliknij tutaj, aby przenieść się do naszego poprzedniego artykułu.

 

Maksymalna kwota dotacji w Programie Mój Prąd wynosi 5 tysięcy złotych. Przeważającą jego zaletą jest fakt, że łączy się z Ulgą Termomodernizacyjną, która również pozwala na uzyskanie dotacji na działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynku. W ramach ‘Mojego Prądu’ masz możliwość uzyskać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, a dodatkowo korzystając z Ulgi możesz zwrócić koszty poniesione na inwestycję w pompę ciepła. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości dotacji sprawdź: dofinansowania pompy ciepła z Programu Mój Prąd. Jeżeli będziesz chciał poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, kliknij tutaj.

Program Mój Prąd

Ulga termomodernizacyjna

W uldze termomodernizacyjnej nie musisz składać wniosku o dofinansowanie tak jak miało to miejsce w przypadku Programu Czyste Powietrze. Ulga umożliwia odliczenie podatku, bądź też dochodu w przypadku podatku zryczałtowanego. Wysokość poniesionych kosztów można odliczyć, uzupełniając w odpowiedni sposób roczne zeznanie podatkowe PIT. W dalszej części artykułu opisaliśmy krok po kroku jak uzupełnić PIT aby uzyskać możliwość odliczenia kosztów.

 

Ulga termomodernizacyjna przewiduje dofinansowania w zakresie zakupu i montażu części, kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia lub zakupu materiałów niezbędnych do jego realizacji. Tak więc jeżeli chcesz zainwestować w wymianę obecnego źródła ciepła na urządzenie jakim jest pompa ciepła, Ulga Termomodernizacyjna to coś na co należy zwrócić uwagę. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tysiące złotych. Jeżeli rozliczasz się wraz z małżonką/małżonkiem kwota ta wzrasta do 106 tysięcy złotych.

 

Ulga przygotowana jest dla wydatków poniesionych w bieżącym roku podatkowym, jednakże inwestycja może być zakończona w terminie 36 miesięcy od daty pierwszych poniesionych kosztów. Zdecydowaną zaletą ulgi jest fakt, że nie wymaga ona złożenia wniosku o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej ani do żadnej innej instytucji osobiście. Wystarczy jedynie odpowiednio wypełniony PIT.

 

Dodatkowym atutem Ulgi Termomodernizacyjnej jest fakt, że można ją łączyć z dofinansowaniem w ramach Programu Czyste Powietrze. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej sprawdź: informacje o Uldze Termomodernizacyjnej. Jeżeli masz dodatkowe pytania, najprawdopodobniej odpowiedź na nie uzyskasz tutaj.

 

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna - Eko Małopolska

Jak wygląda składanie wniosku o dotację na pompę ciepła?

Poniżej przedstawiliśmy podpowiedzi jak powinieneś złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę obecnego źródła ciepła na pompę ciepła spełniające wymagania Programu Czyste Powietrze oraz jak uzupełnić roczne zeznanie podatkowe aby móc skorzystać z Ulgi Termomodernizacyjnej.

 

Dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze

Aby uzyskać dotację w Programie Czyste Powietrze powinieneś najpierw określić z jakiego poziomu dofinansowania możesz skorzystać. Możesz to zrobić przeliczając dochody w Twoim gospodarstwie domowym. Wraz z ostatnią zmianą programu udostępniono kalkulator, w którym możesz obliczyć wysokość możliwego do otrzymania wsparcia finansowego (znajdziesz go tutaj). Jeżeli łączny dochód mieszkańców nie przekracza 100 tysięcy złotych, zaliczasz się do podstawowego poziomu dofinansowania. Jeżeli wysokość dochodu na osobę w gospodarstwie jednoosobowym wynosi 1960 złotych lub 1600 zł w gospodarstwie wieloosobowym, możesz składać wniosek w ramach podwyższonego poziomu dofinansowania.

 

Inwestycja w nowe źródło ciepła jest bardzo kosztowna, dlatego podwyższony poziom dofinansowania powstał z myślą o osobach mniej zamożnych, w których występuje dość niski dochód w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym, aby i one mogły skorzystać z termomodernizacji swojego budynku i pożegnać się z ubóstwem energetycznym.

 

Możesz złożyć wniosek elektronicznie lub osobiście w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stronie Programu Czyste Powietrze znajdziesz jednak informację o preferencji przyjmowania wniosków w wersji elektronicznej. Bardzo istotna informacja dla osób decydujących się na złożenie wniosku w wersji papierowej: przed wydrukiem dokumentów należy uzupełnić je elektronicznie, ponieważ program, w którym są one generowany wyposażony jest w samouzupełniające się pola, które znacznie upraszczają wypełnianie wniosku.

 

Składanie wniosku na wymianę źródeł ciepła w ramach Programu Czyste powietrze przebiega następująco:

  1. Wejdź na stronę właściwego WGOŚiGW. Tam znajdziesz przekierowanie do Portalu Beneficjenta.
  2. Zarejestruj się na Portalu Beneficjenta, aby móc mieć dostęp do niezbędnych dokumentów.
  3. Pobierz wniosek w wersji PDF (pamiętaj o tym, że niezależnie od sposobu w jaki składasz wniosek, przed wydrukiem należy go uzupełnić elektronicznie!).
  4. Wypełnij i dokładnie sprawdź wszystkie wpisane dane (w razie pomyłki masz możliwość poprawienia wniosku, ale lepiej od samego początku temu zapobiec).
  5. Złóż wniosek na skrzynkę podawczą Portalu Beneficjenta.
  6. Wydrukuj wniosek oraz wszystkie niezbędne załączniki.
  7. Podpisz dokumenty o dofinansowanie w odpowiednich miejscach. Upewnij się czy w żadnym miejscu nie zabrakło Twojego podpisu.
  8. Dostarcz komplet dokumentów do odpowiedniego WGOŚiGW. Możesz też dostarczyć je do odpowiedniego oddziału lub gminy, która zawarła porozumienie odnośnie realizacji programu.

 

Teraz musisz dać czas na rozpatrzenie Twojego wniosku. WGOŚiGW ma dość dużo czasu rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie, lecz nie później niż w terminie 30 dni kalendarzowych ma obowiązek przekazać Ci informację o akceptacji lub o odrzuceniu Twojego wniosku. Okres realizacji przedsięwzięcia w ramach Programu Czyste Powietrze nie powinien przekroczyć 30 miesięcy, dlatego dobrze, abyś dokładnie zaplanował wymianę obecnych źródeł ciepła, aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

 

Uzyskanie dotacji/odliczenia podatku w ramach Ulgi Termomodernizacyjnej.

Tak jak już wspominaliśmy: Ulga ma w sobie tę zaletę, że nie musisz składać żadnego wniosku o przyznanie dotacji. Musisz jedynie odpowiednio uzupełnić PIT/O (stanowi on uzupełnienie PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-37).

Odpowiednie uzupełnienie PIT:

Wysokość poniesionych kosztów należy wpisać w punkcie 6 ”CZĘŚCI B” dokumentu.

  • Jeżeli rozliczasz się sam uzupełniasz kwotę w polu numer 27,
  • Jeżeli rozliczasz się z małżonką/małżonkiem uzupełniasz kwotę w polu numer 28.

Dowodem poniesionych kosztów są faktury VAT wystawione na osobę, która ubiega się o odliczenie kosztów. Należy zatem pilnować, aby faktury były wystawiane w sposób poprawny, na właściwą osobę z właściwą datą.

PIT/0 Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna może być łączona z Programem Czyste Powietrze co sprawia, że możesz dostać więcej pieniędzy na realizację przedsięwzięcia, niż mógłbyś się na początku spodziewać. Ulga może też być zastosowana w przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie zakwalifikujesz się do Czystego Powietrza. Dlatego właśnie często mówi się, że Ulga jest alternatywą ale innych programów.

 

Kiedy to wszystko okazuje się za trudne…

Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja w nowe źródło ciepła jakim jest pompa ciepła (i nie tylko) nie należy do najłatwiejszych zarówno w planach jak i realizacji. Wniosek o dofinansowanie w Programie Czyste Powietrze może wydawać się czymś prostym, ale gdy przychodzi do obliczenia kosztów kwalifikowanych, dobraniu urządzeń spełniających wymagania programu, robi się nieco trudniej. Podobne trudności możesz napotkać chcąc rozliczyć się w ramach Ulgi. Wiemy, że samo odliczenie to jedynie odpowiednio uzupełniony dokument, jednak zanim poniesiesz jakiekolwiek koszty musisz odszukać odpowiednich fachowców i zakupić odpowiedni sprzęt.

 

Samodzielne pozyskiwanie dotacji może wydawać się skomplikowane i powodować pewien dyskomfort, bowiem musisz sam o wszystkim pamiętać. Przed realizacją inwestycji należy wszystko odpowiednio zaplanować: obliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku, dobrać na podstawie owych obliczeń wszystkie urządzenia, zakupić je, a później zainstalować. W tym świetle opcja dofinansowania nie wydaje się taka atrakcyjna, prawda? Całe szczęście, twórcy Programu Czyste Powietrze przewidzieli taki scenariusz i umieścili dotację na audyt energetyczny, którego koszt kwalifikowany wynosi maksymalnie 1 000 złotych. Dzięki audytowi będziesz miał pewność, że wszystkie prace będą zaplanowane z najwyższą starannością przez osoby, które pomogły już niejednej osobie.

 

Zachęcamy do współpracy. Lata praktyki nauczyły nas biegłego poruszania się wśród regulaminów, formularzy oraz specyfikacji technicznych. Potrafimy szybko zrealizować dane przedsięwzięcie, dzieląc się przy tym naszą wiedzą i radami. Dzięki nam dofinansowanie będzie zdobyte w najwyższej możliwej opcji, sprawnie i szybko.

Pozwól nam sobie pomóc! Napisz do nas, a my pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie. Odmień swój dom już dziś.

 

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ