Zgodnie z przewidywaniami, Mój Prąd 6.0 startuje już po wakacjach. Jakie warunki trzeba spełnić?
Jak informowaliśmy już w czerwcu, szósta edycja programu Mój Prąd wystartuje już we wrześniu. Jak informuje gov.pl, nabór wniosków wystartuje 2 września 2024 roku.
Mój Prąd to program rządowy, który ma na celu wsparcie przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Do tej pory odbyło się już 5 edycji, ale najnowsza przynosi nam spore zmiany.
Mój Prąd 6.0 - jakie warunki?
Najważniejszą, tegoroczną zmianą jest obowiązek montażu magazynu energii do naszej instalacji fotowoltaicznej. Obligatoryjne traktowanie magazynu ma na celu zapewnić wzrost wykorzystania energii w miejscu jej wytworzenia. Jeśli nie zdecydujemy się na montaż magazynu energii do naszych paneli – dofinansowanie z programu Mój Prąd nie uzyskamy. Obowiązek ten wchodzi w życiu już od 1 sierpnia 2024 roku.
Dofinansowanie udzielone zostanie tylko prosumentom, którzy rozliczają się w systemie net-billing. Ci, którzy korzystają z systemu net-metering (system upustów), chcąc uzyskać dofinansowanie z Mojego Prądu, muszą przejść na system obowiązujący.
Zmienia się także maksymalna moc instalacji – do tej fory dotowana instalacje do 10 kW. W tym momencie możemy otrzymać dofinansowanie na instalacje o mocy od 2kW do 20kW.
Pojemność magazynu energii musi wynosić minimum 2kWh.
Moc wszystkich instalacji (PV, magazyn energii) nie może przekroczyć 50kW.
Do wsparcia finansowego zaliczane są także m.in. dachówki fotowoltaiczne czy carporty.
Mój Prąd 6.0 - ile dofinansowania?
Budżet tegorocznej edycji wynosi do 400 mln zł. Dzięki Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będziemy mogli uzyskać do 28 tysięcy złotych dofinansowania.
Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej oraz magazyn ciepła wyniesie do 50% kosztów.
Montując panele wraz z magazynem energii możemy liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 7 tysięcy złotych.
Magazyn energii cieplnej o minimalnej pojemności 20 dm3 otrzyma do 5 tysięcy złotych. Magazyn energii elektrycznej – do 16 tysięcy złotych.
Do modułów fotowoltaicznych, które zostały zamontowane i zgłoszone do 31 lipca 2024, a nie skorzystali z piątej edycji programu, przysługuje do 6 tysięcy złotych.
Realizacja: fotowoltaika, ocieplenie, kocioł
Kompleksowa termomodernizacja to jedno z lepszych rozwiązań programu Czyste Powietrze. Nasza kolejna realizacja dowodzi, że możemy mieć pakiet 3w1 – fotowoltaikę, ocieplenie oraz nowy kocioł.
Mój Prąd 6.0 - jak złożyć wniosek?
Mimo, że program wystartuje we wrześniu, można już zgłaszać chęć zamontowania instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie – pozyskania dofinansowania. Warto skierować swoją uwagę na Energetyczny Projekt, który ma za sobą wszystkie 5 edycji programu i z dumą prezentuje swoje realizacje oraz doświadczenie, przekładające się na pozytywnie rozpatrzone wnioski.