Zmiany w programie Mój Prąd 4.0 – co nowego czeka nas w 2023 roku?

 

 

To już oficjalne – rządowy program Mój Prąd 4.0 zostanie przedłużony na 2023 rok! Pojawiły się jednak informacje o zmianie poziomu dofinansowania. Wsparcie dla mikroinstalacji wzrośnie do 6000 zł, a dofinansowanie mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii wyniesie nawet 16 000 zł. Na jakich warunkach będzie funkcjonować nowa odsłona programu Mój Prąd 4.0? Kiedy rozpoczyna się nabór wniosków?

Edycja programu Mój Prąd 4.0 wystartowała w pierwszym kwartale 2022 roku. W nowej odsłonie proponowane są dofinansowania nie tylko do mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale także do systemów zarządzania energią, magazynów energii, ciepła i chłodu. Według oficjalnych raportów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 24 sierpnia 2022 złożono ponad 6100 wniosków o wsparcie finansowe na kwotę niemal 40 mln zł. Liczba beneficjentów jest jednak niższa niż w poprzedniej wersji programu Mój Prąd 3.0, która zakończyła się po 3 miesiącach z powodu wyczerpania środków.

Ostatnio mogliśmy usłyszeć o zmianie poziomu dofinansowania, co ma przełożyć się na zwiększenie zainteresowania montażem instalacji fotowoltaicznej. Na co możemy liczyć w czwartej edycji programu? Kto będzie mógł skorzystać z pomocy finansowej? I do kiedy trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie? Skrupulatnie przyjrzeliśmy się wszystkim oficjalnym informacjom.

Program Mój Prąd w pigułce

Mój Prąd to rządowy program dofinansowań wspierający rozwój OZE w Polsce. Jego ideą jest zachęcenie Polaków do inwestycji do przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, które będą wytwarzać energię na potrzeby gospodarstwa domowego. W głównej grupie docelowej znajdują się gospodarstwa usytuowane na terenach słabiej zurbanizowanych. Celem projektu w perspektywie długofalowej jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z instalacji PV oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią na terenie Polski, a w konsekwencji realizacja krajowego projektu dotyczącego udziału OZE w konsumpcji i wytwarzaniu energii ogółem. Nie bez znaczenia jest również aspekt ochrony środowiska. Wykorzystywanie energii słonecznej jest bowiem znacznie korzystniejsze dla naszej planety niż czerpanie z nieodnawialnych źródeł.

Pierwsza edycja ruszyła w sierpniu 2019 roku, druga w styczniu 2020 roku, a trzecia w lipcu 2021 roku. Mój Prąd 4.0 to czwarta odsłona projektu, do której nabór ruszył w kwietniu 2022. Zakres projektu został rozszerzony o dopłaty m.in. do magazynów energii i magazynów chłodu i ciepła. Od 15 grudnia 2022 przyjmowane są wnioski z wyższą dotacją. Pierwotnie program miał zakończyć się 22 grudnia, jednak zdecydowano się przedłużyć go do 31 marca 2023 roku.

Sprawdź również: Program Czyste Powietrze

Kto może skorzystać z programu dofinansowań Mój Prąd 4.0?

Nowa edycja programu Mój Prąd skierowana jest do osób fizycznych, wytwarzających energię na potrzeby własne. Warunkiem wzięcia udziału w naborze jest podpisanie umowa kompleksowej z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Warto zanotować, że ze wsparcia mogą skorzystać osoby rozliczające się w nowym systemie net-billing. Ci, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów net-metering, muszą przejść na nowy system. Dofinansowanie przysługuje na budowę nowej instalacji fotowoltaicznej, której moc będzie mieścić się między 2 a 10 kW.

Pomoc przeznaczona jest zarówno dla nowych wnioskodawców, jak i dla tych, którzy wzięli udział w poprzednich edycjach programu Mój Prąd. Na co mogą liczyć obie grupy?

Zmiany w programie Mój Prąd 4.0

Nowi beneficjenci mogą otrzymać dotację do mikroinstalacji fotowoltaicznych w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych, przy czym nie może być to więcej niż 6000 zł. W przypadku zgłoszenia do naboru instalacji z elementem dodatkowym wsparcie wyniesie:

  • do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7000 zł, w przypadku mikroinstalacji PV,
  • do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 000 zł, w przypadku magazynu energii,
  • do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5000 zł, w przypadku magazynów ciepła,
  • do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3000 zł, w przypadku systemu EMS / HEMS.

Beneficjenci poprzednich edycji, którzy chcą urozmaicić posiadaną mikroinstalację PV dodatkowym elementem (np. magazynem energii), mogą skorzystać z dotacji po przejściu na nowy system rozliczania – net-billing. Wówczas mogą otrzymać do 3000, 5000 lub 16 000 zł dotacji do systemu EMS / HEMS, magazynów ciepła i magazynów energii.

Maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet 31 000 zł, w przypadku mikroinstalacji PV, magazynu energii i ciepła oraz systemu EMS lub HEMS.

Na rządowej stronie programu wyczytamy, że osoby, które ubiegają się o dotację wyłącznie na mikroinstalację PV, mają możliwość złożenia uzupełniającego wniosku na dodatkowe elementy, które zwiększą autokonsumpcję energii elektrycznej. Może nastąpić to bez konieczności wycofywania wniosku już złożonego. W takiej sytuacji koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone, co może ostatczenie podnieść wysokość dofinansowania.

Dlaczego w programie Mój Prąd 4.0 jest zwiększone dofinansowanie?

Wprowadzona w ubiegłym roku zmiana sposoby rozliczeń – net-billing – spowodowała spadek zainteresowania fotowoltaiką. Nie bez znaczenia są również czynniki gospodarcze, takie jak rosnąca inflacja czy konieczność sprowadzania podzespołów z Chin. To wszystko zniechęca Polaków do inwestycji do OZE. Nowe stawki zaproponowane w obecnej edycji programu Mój Prąd mają odmienić podejście potencjalnych prosumentów do montażu instalacji PV. Celem zmian jest zachęcenie Polaków do inwestycji, a w dalszej perspektywie ochrona społeczeństwa przed rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Mój Prąd 4.0

Nabór wniosków o dofinansowanie mikroinstalacji PV

Nabór do nowej edycji programu Mój Prąd 4.0 ruszył 15 grudnia 2022 roku. Wnioski będą przyjmowane do 31 marca 2023 roku.

Przeczytaj także: FAQ Mój Prąd

 

Nabór wniosków online – jak to zrobić?

Niewątpliwą zaletą programu Mój Prąd jest możliwość składania wniosków online. Coraz więcej osób zauważa korzyści wynikające z wykorzystania sieci w załatwianiu spraw urzędowych. Dla wielu to najwygodniejsza opcja – bez marnowania czasu w kolejkach w urzędzie.

Wnioski o dofinansowanie w programie Mój Prąd można składać za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD), dostępnym na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Aby wziąć udział w naborze, trzeba mieć e-dowód lub profil zaufany. Profil można założyć na stronie www.pz.gov.pl.

Do złożenia wniosku niezbędne jest potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej, wystawione przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej lub zaświadczenie potwierdzające rozliczanie się wnioskodawcy za wyprodukowaną energię na zasadach net-billing.

Należy przygotować również elektroniczne wersje:

  • faktury za dostawę i montaż instalacji,
  • potwierdzenia dokonania płatności za wszystkie elementy zgłoszone do dofinansowania,
  • zaświadczenia OSC potwierdzającego datę przyłączenia mikroinstalacji do sieci wraz z numerem Punktu Poboru Mocy.

Gotowego wniosku nie można edytować po wysłaniu. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, wnioskodawca zostanie poinformowany o tym drogą mailową. Zaktualizowany i podpisany wniosek należy wysłać do NFOŚiGW.

Czy po zakończeniu najnowszej edycji programu pojawi się kolejna – Mój Prąd 5.0? Na szczegóły musimy jeszcze poczekać. Dlatego nie warto zwlekać i już dziś wziąć udział w obecnym programie. Nabór wniosków cały czas trwa!

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »
Mój Prąd 4.0

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

Coraz częściej mówi się o tym, że magazyn energii jest nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej. Największym wyzwaniem w dzisiejszych czasach nie jest bowiem wytwarzanie energii, a jej przechowywanie. Wydajność instalacji jest w dużej mierze zależna od warunków atmosferycznych i nasłonecznienia. W konsekwencji produkcja energii często nie pokrywa rzeczywistego…

Czytaj więcej »