Fotowoltaika. Ile to kosztuje?

[vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#ffffff”][vc_column][vc_empty_space height=”1px” css=”.vc_custom_1596360294133{background-color: #ffffff !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1596370311514{padding-bottom: 50px !important;}”][vc_column][vc_column_text]Fotowoltaika niesie ze sobą trochę kontrowersji, bowiem ma ona swoich wrogów. Sami nie wiemy skąd się biorą, ale zdarza się znaleźć na nieprofesjonalnych forach niepochlebne informacje w temacie instalacji fotowoltaicznych. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości poruszymy temat prawd i mitów na temat paneli fotowoltaicznych.

Oprócz tego omówimy na co warto zwracać uwagę przed inwestycją, opowiemy o głównych błędach przy montażu i postaramy się powiedzieć ile paneli słonecznych potrzebujesz aby zająć się produkcją energii elektrycznej dla własnych potrzeb. Omówimy również szerzej zagadnienie związane z kosztami instalacji fotowoltaicznej. Kwestia ceny fotowoltaiki jest poruszana jako pierwsza przy planowaniu inwestycji, jednak cena to nie wszystko. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej, montaż we właściwym miejscu oraz zaopatrzenie w najwyższej jakości podzespoły takie jak ogniwa i inwerter (falownik).

Panele fotowoltaiczne: na co trzeba zwrócić uwagę?

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań powinieneś dobrze zaznajomić się z tematem paneli fotowoltaicznych. Pomoże Ci oczywiście ten artykuł, ale nie wyczerpie on całego tematu. Zachęcamy więc do przeczytania naszych pozostałych artykułów. Przeniesiesz się do nich klikając nazwę interesującego Cię artykułu.

Najczęstszym błędem przy inwestycji w panele jest niewiedza. Prędzej czy później zwrócisz się do firmy zajmującej się obsługą instalacji fotowoltaicznej, dobrze jest wtedy znać chociaż powierzchownie temat. Dzięki temu szybciej zrozumiesz działanie całego systemu. Oczywiście nikt nie wymaga od Ciebie abyś stał się specjalistą w zakresie produkcji własnej energii. W Internecie co prawda dostępne są kalkulatory umożliwiające samodzielne obliczenie potrzebnej mocy instalacji, jednak my zachęcamy do zwrócenia się z tą sprawą do profesjonalistów. Osoby z doświadczeniem w temacie instalacji fotowoltaicznych wykonają audyt dzięki któremu właściwie dobierana jest moc instalacji. Osoba niezaznajomiona z tematem może nieświadomie pominąć istotne kwestie, dopuszczając tym samym do przewymiarowania lub niedowymiarowania instalacji.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Nie da się jednoznacznie określić dokładnych kosztów instalacji fotowoltaicznej ani czasu zwrotu całej inwestycji, nie znając specyfikikacji i zakresu prac, gdyż zależy to od wielu czynników. Najważniejsze czynniki wpływające na szybkość zwrotu instalacji to m. in.:

  • Wielkość całej instalacji fotowoltaicznej– jej wielkość ma wpływ na moc instalacji,
  • Stopień eksploatacji instalacji – roczne zużycie prądu, ilość urządzeń zasilana z użyciem fotowoltaiki,
  • Dobór odpowiednich urządzeń – jest to bardzo istotna kwestia, która ma znaczenie długofalowe. Przy zakupie ogniwa fotowoltaicznego bardzo ważna jest nie tylko kwestia ceny, a gwarancji liniowej, czyli gwarancji sprawności ogniwa po 25 latach. Średnio moduły fotowoltaiczne tracą rocznie 0,5% swojej mocy i sprawności, są jednak firmy, które gwarantują po 25 latach sprawność ogniwa na poziomie 93%! Więcej na temat obowiązującej oferty i rankingu ogniw fotowoltaicznych znajdziesz tutaj. Przy montażu instalacji nie powinno zapominać o sercu całej instalacji. Jest nim inwerter, lub inaczej falownik. W skrócie, zamienia on energię elektryczną (prąd stały) wyprodukowaną przez ogniwa fotowoltaiczne na taką energię, która może płynąć w naszej domowej sieci energetycznej (prąd przemienny). Źle dobrana moc inwertera może obciążyć cały system i znacznie obniżyć jego efektywność.
  • Montaż paneli słonecznych – sposób w jaki cały system został zamontowany. Jakość instalacji w dużej mierze zależy od fachowców, którzy ową instalację montują. Dlatego też wato zwracać się z prośbą o pomoc do firm, które na rynku fotowoltaiki są wystarczająco długo, i posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie montażu instalacji.

Średnio koszt instalacji fotowoltaicznej przyjmuje się na poziomie 30 tysięcy złotych, a jej czas zwrotu szacuje się na 8 – 10 lat. Szybkość zwrotu inwestycji zależy również od zastosowanego rozwiązania. Panele fotowoltaiczne w połączeniu z pompą ciepła gwarantują szybszy zwrócony koszt instalacji fotowoltaicznej i pompy. Przy takim połączeniu szacunkowo koszty zwrócą się po około 6 latach.

panele słoneczne na dachu, jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu, panele solarneGłówne błędy popełniane przy instalacjach fotowoltaicznych

Główne błędy w procesie inwestycji w system instalacji fotowoltaicznej polegają na niewiedzy. Mało kto tak naprawdę wie ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Mało kto również ma pojęcie jak zbudowane są panele słoneczne i jak wygląda proces produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem promieni słonecznych. Często inwestorzy chcąc zmniejszyć koszty instalacji zaopatrują swoją instalację fotowoltaiczną w produkty, których cena jest najniższa, dobierając tym samym inwerter o zbyt słabej mocy lub panele, które rocznie tracą zbyt dużo na swojej sprawności i mocy. Wpływa to na całą instalację, bowiem inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne przeprowadzana jest z myślą o przyszłości, dlatego warto brać pod uwagę jej efektywność z upływem czasu. Pozwoli to uniknąć dodatkowych prac lub rozszerzenia instalacji.

Kolejnym błędem jest niewłaściwe usytuowanie instalacji fotowoltaicznej. Zaleca się usytuowanie fotowoltaiki po południowej stronie posesji/domu. Niekoniecznie musi odbywać się to na dachu domu, jednak ta opcja jest najczęściej spotykana. Dzieje się tak, ponieważ dawniej montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu domu miał najniższy podatek VAT wynoszący 8%. Warto pamiętać, że obecnie zmniejszono wysokość podatku z 23 na 8 procent również dla instalacji usytuowanych na dachu garażu lub gruncie. Nie ma więc konieczności montażu fotowoltaiki na dachu domu. Wielu o tym zapomina i mimo, że korzystniej będzie dokonać montażu na dachu garażu, uparcie decydują się na dach gospodarstwa domowego.

Niewłaściwe usytuowane panele słoneczne produkują mniejszą ilość energii, powodując tym samym, że cena poniesiona na inwestycję jest nieadekwatna do otrzymywanych korzyści.

solary na dachu, jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu, panele solarneJak zmniejszyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

Aby zmniejszyć koszt instalacji fotowoltaicznej warto nie tylko znać na wylot ceny paneli fotowoltaicznych, a także znać kilka opcji, dzięki którym cena paneli będzie jeszcze mniejsza. Na dzień dzisiejszy masz opcję skorzystania z Programu ”Mój Prąd”, który oferuje maksymalnie 5 tys. złotych dotacji na panele fotowoltaiczne.

Oprócz programu ”Mój Prąd” możesz skorzystać równolegle z Ulgi Termomodernizacyjnej, która dalej możliwość odliczenia od tegorocznego podatku dochodowego części ceny paneli.

Kolejną dostępną opcją, która pozwoli zmniejszyć koszt inwestycji jest Program ”Czyste Powietrze”, który również przewiduje dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną (program przewiduje zakup i montaż urządzeń). Więcej na temat dostępnych opcji przeczytasz w zakładce ”DOTACJE I ULGI”.

Mity na temat paneli fotowoltaicznych

Inwestycje w panele fotowoltaiczne niosą ze sobą sporo sprzecznych informacji. Jak z resztą wszystko w obecnych czasach. Bardzo chcemy zabawić się w Pogromców Mitów, dlatego teraz przedstawiamy najczęściej spotykane mity na temat fotowoltaiki wraz z naszym krótkim komentarzem:

  • Panele fotowoltaiczne są nieopłacalne – nie jest to prawdą. Spora część osób twierdzi, że inwestycja w panele to pieniądze wyrzucone w błoto. Jeżeli zerowy koszt energii elektrycznej w dalszej perspektywie czasu, kosztem początkowej inwestycji w wysokości około 30 tysięcy zł jest czymś niewartym uwagi, to my nie zamierzamy z tym dyskutować. Od siebie dodamy jedynie, że z roku na rok cena prądu rośnie, a produkując własną energię jesteś w stanie zaoszczędzić niebagatelną sumę pieniędzy.
  • Instalacja fotowoltaiczna wymaga wypełniania wielu wniosków – przed montażem rzeczywiście jest kilka dokumentów do podpisania z firmą, która będzie wykonywała montaż instalacji oraz z dostawcą prądu, ale nie jest to zawrotna liczba. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, montaż instalacji o mocy do 50 kWp nie wymaga żadnego specjalnego upoważnienia. Średnio instalacja fotowoltaiczna dla typowego gospodarstwa domowego nie przekracza mocy 7 kWp.
  • Instalacja fotowoltaiczna jest niezdrowa – ciężko odnieść się nam do tego zarzutu. Zdajemy sobie sprawę, że w internecie jest wiele nieprawdziwych informacji przedstawiających fotowoltaikę jako technologię sabotującą zdrowie i życie, jednak gwarantujemy, że panele nie wyrządzą żadnej krzywdy. Wręcz przeciwnie: nie emitują one do atmosfery żadnych gazów, co nie zatruwa naszego środowiska i tym samym naszych płuc. Panele działają bezgłośnie, więc nie wyrządzą krzywdy również słuchowi.
  • Cena paneli jest wysoka, a szybko się niszczą – w osobnym artykule pisaliśmy o gwarancji liniowej. Przedstawione w naszym rankingu ogniwa utrzymywały sprawność nawet na poziomie 93% po 25 latach ciągłego ich używania! Nie możemy się zgodzić, że ćwierć wieku to krótki okres czasu.
  • Muszę do tego zmieniać dach – w starym dachu rzeczywiście będzie trzeba wymienić rodzaj jego pokrycia lub zamontować dodatkowe wzmocnienia. W przypadku dachów nowych nie ma żadnej konieczności realizowania dodatkowych prac nad dachem

Fakty na temat paneli fotowoltaicznych

Aby zachować równowagę w przyrodzie, przedstawiamy też kilka wybranych faktów o fotowoltaice, które na pewno okażą się pozytywnymi informacjami dla każdego inwestora:

  • Instalacja fotowoltaiczna jest w stanie produkować nadwyżki prądu – dzięki temu, kiedy system nie pracuje (czyli nocą) możesz nadal korzystać swobodnie z domowych urządzeń elektronicznych.
  • Fotowoltaika jest w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie na prąd dla danego gospodarstwa – średnie zużycie prądu standardowego użytkownika wynosi około 3 000 kWh i dobrze dobrana instalacja ma możliwość wyprodukowania takiej energii w skali całego roku.
  • Nadwyżkę energii można gromadzić w sieci – gromadzenie energii nic nie kosztuje, natomiast należy wziąć pod uwagę, że dostawca energii pobiera zazwyczaj prowizję w wysokości 70-80%. Oznacza to, że jeżeli wyślesz do sieci 1000 kWh, będziesz mógł odzyskać 700-800 kWh.

ile paneli solarychIle paneli potrzebuję w swojej instalacji fotowoltaicznej?

Ilość potrzebnych paneli zależy od tego ile potrzebujesz wyprodukować kWh w skali roku. Od tego czynnika zależy również koszt całego przedsięwzięcia. Szacowane koszty i ilość paneli oblicza się na podstawie wielu czynników. My jednak przedstawimy nieco uproszczoną wersję, która będzie przystępna dla każdego użytkownika.

Załóżmy, że w gospodarstwie żyją 3 osoby. Rocznie potrzebują 3 500 kWh energii, co daje 3,5 kW. Jak wcześniej wspominaliśmy, koszt magazynowania nadmiaru wyprodukowanej energii objawia się tym, że odzyskujemy jej z powrotem 70-80%. Na potrzeby obliczeń przyjmijmy opcję 80%. Musimy więc zaprojektować instalację odpowiadającą 120% zapotrzebowania.

3,5 kW realnego zużycia x 1,2 zużycia = 4,2 kW zapotrzebowania z uwzględnieniem kosztu magazynowania energii

Przyjmujemy, że panel, którego jakość i cena najbardziej nam odpowiada ma moc 0,3 kWp.

Ilość potrzebnych modułów to iloraz zapotrzebowania z uwzględnieniem tego ile kosztuje magazynowanie nadmiaru prądu w sieci oraz mocy panelu.

4,2 kW/0,3 kWp = 14

Z obliczeń wynika, że dla rozważanego gospodarstwa potrzeba 14 paneli. Średnio jeden panel to koszt około 500 zł (cena może się różnić w zależności od marki, wielkości, mocy i przeznaczenia usytuowania). Za same panele inwestor poniesie koszt w wysokości około 7 000 zł. W odniesieniu do możliwości uzyskania dotacji na inwestycję, koszt wcale nie wydaje się taki duży.

Obecna cena za 1 kWh energii wynosi 55 groszy. Niestety, z roku na rok ta cena rośnie, dlatego warto zainwestować w fotowoltaikę już dziś, aby podwyżki prądu omijały nas szerokim łukiem.

Dziesiątki zadowolonych klientów – Energetyczny Projekt

Wśród szeregu dostępnych na rynku firm zajmujących się odnawialnymi źródłami energii jako jedyni dajemy gwarancję najniższej ceny i kompleksowej obsługi. Dzięki nam nie tylko obniżysz swoje rachunki za prąd. Przede wszystkim zrozumiesz jak ogromna moc drzemie w nowoczesnych rozwiązaniach wykorzystujących energię słoneczną.

Nasi doradcy dobiorą moc instalacji fotowoltaicznej w oparciu o wszystkie najważniejsze wytyczne, dbając również o właściwe dobranie mocy wszystkich współpracujących urządzeń. Oprócz tego dokładnie opowiemy o tym jak działa instalacja fotowoltaiczna, zrobimy wszystko co w naszej mocy aby wyczerpać wszystkie pytania. Jeżeli oczywiście z czasem jakiekolwiek się pojawią, będziemy do Twojej dyspozycji w każdej chwili. Dajemy gwarancję najniższej ceny i najwyższej jakości wykonanych prac.

Pozwól nam zminimalizować koszty Twojej inwestycji i zacznij samodzielnie produkować prąd. Zostaw nam swój numer, a my opowiemy Ci jak pozyskiwać energię ze słońca!

 

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt sp. z o.o.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” bg_type=”bg_color” css=”.vc_custom_1596364469589{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 70px !important;}” bg_color_value=”#1f365c”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”NIE ZWLEKAJ! JUŻ DZIŚ UMÓW” sub_heading_color=”#ffffff” main_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ main_heading_style=”font-weight:700;” main_heading_font_size=”desktop:40px;tablet_portrait:20px;” main_heading_line_height=”desktop:46px;tablet_portrait:26px;” sub_heading_font_family=”font_family:Open Sans Condensed|font_call:Open+Sans+Condensed|variant:700″ sub_heading_style=”font-weight:700;” sub_heading_font_size=”desktop:70px;tablet_portrait:40px;” sub_heading_line_height=”desktop:76px;tablet_portrait:46px;” el_class=”accent-title-color” main_heading_margin=”margin-bottom:10px;”]BEZPŁATNY AUDYT I WYCENĘ PROJEKTU[/ultimate_heading][dt_default_button link=”url:https%3A%2F%2Fenergetycznyprojekt.pl%2F%23kontakt|||” smooth_scroll=”y” size=”big” btn_width=”btn_fixed_width” custom_btn_width=”400″ button_alignment=”btn_center” css=”.vc_custom_1596364601879{margin-top: 27px !important;}”]PROSZĘ O BEZPŁATNY KONTAKT[/dt_default_button][/vc_column][/vc_row]

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

mój prąd 6.0

Co z Mój Prąd 6.0 – czy już coś wiemy o nowej edycji programu?

Niemal 91 tys. wniosków i aż 962 mln zł dotacji – zainteresowanie ostatnią edycją programu Mój Prąd przerosło najśmielsze oczekiwania ekspertów z branży i organizatorów całego przedsięwzięcia. Zaplanowany budżet wyczerpał się po niespełna 8 miesiącach, co spowodowało wcześniejsze zamknięcie naboru. Oficjalnie od 14 grudnia 2023 roku prosumenci nie mogą składać

Czytaj więcej »
Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »