fbpx

Falownik jednofazowy czy trójfazowy? Które rozwiązanie jest lepsze?

Inwerter jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia potrzebnych przy uruchamianiu systemu solarnego. Zamieniają one prąd stały (DC) z paneli na prąd zmienny (AC), który może być wykorzystany w Twoim domu. Inwertery jednofazowe działają tylko z jednym panelem, a inwertery trójfazowe pozwalają na podłączenie więcej niż jednego panelu jednocześnie. Który z nich jest więc lepszy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Zapraszamy do czytania!

 Zacienienie modułów – jaki ma wpływ i jak sobie z tym poradzić?
Wymagania Operatora Sieci Dystrybucyjnej a rodzaj falownika

Każdy inwerter powinien być dobrany do instalacji z uwzględnieniem obowiązujących norm. Określają one konkretnie jaki falownik powinien zostać przypisany do danej mocy instalacji fotowoltaicznej. Na dzień dzisiejszy wytyczne wyglądają w sposób następujący:

  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy poniżej 3 kW – falownik jednofazowy,
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy od 3 do 4,6 kW – falownik jednofazowy lub trójfazowy,
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 4,6 kW – falownik trójfazowy.
Tak naprawdę wybór co do zastosowanego rozwiązania mają jedynie właściciele instalacji fotowoltaicznych, których moc mieści się w przedziale od 3 do 4,6 kW. Pozostali powinni dostosować się do wytycznych Operatora Sieci Dystrybucyjnej, z którym podpisywana jest stosowna umowa. 

Wytyczne co do rodzaju stosowanych falowników w odniesieniu do mocy całej instalacji 
Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce na przestrzeni minionych 10 lat.  

Który falownik jest lepszy? Jednofazowy czy trójfazowy?

Falownik trójfazowy jest lepszy dla instalacji o mocy 3 kilowatów, ponieważ równomiernie rozkłada moc w każdej fazie, co sprawia, że jest lepszy dla sieci energetycznej. Inne względy przemawiają na korzyść falowników jednofazowych, gdy mówimy o falownikach małej mocy, ale tylko wtedy, gdy napięcie na ciągach modułów mieści się w granicach 300-350 V. W tym przypadku falownik jednofazowy będzie miał wyższą sprawność niż trójfazowy. 

Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku?

Zazwyczaj falownik trójfazowy jest podłączony do trzech faz. Oznacza to, że musi być on podłączony do obwodu trójfazowego. Falownik steruje wszystkimi fazami jednocześnie. Jeśli z jakiegoś powodu wystąpi problem z jedną fazą (niestabilne napięcie), falownik wyłączy się i przestanie działać. 

Falownik jednofazowy łączy się tylko z jedną fazą na raz i może być podłączony do dowolnej fazy, która ma najbardziej stabilne i najlepsze obciążenie na nim. Jednak inwertery jednofazowe są tańsze niż ich trójfazowe odpowiedniki. Jednak cena nie zawsze powinna być wyznacznikiem. Fotowoltaika to rozwiązanie na nadchodzące dziesięciolecia, dlatego warto zadbać o jak najlepsze podzespoły, które zagwarantują systemowi najwydajniejszą pracę.

Zobacz również: FOTOWOLTAIKA – ZMIANY PRZEPISÓW 2021. CZY TO KONIEC FOTOWOLTAIKI?


Jedną z zalet inwerterów jednofazowych jest to, że mogą być umieszczone dalej od akumulatorów niż trójfazowe, co oznacza, że prawdopodobieństwo ich przegrzania się jest mniejsze. Systemy trójfazowe sprawdzą się lepiej w przypadku większych instalacji z większą liczbą paneli; mają one również wyższą sprawność (choć nie jest ona duża). Więc jeśli nie jesteś pewien, czy wybrać falownik jedno- czy trójfazowy, zostaw to profesjonalistom. Odpowiednia firma zadba o dobór właściwego rozwiązania już na etapie projektu rozwiązania. 

Który rodzaj falownika do instalacji fotowoltaicznej jest lepszy?

 Skąd słońce produkuje energię i jak zacząć z niej korzystać?

Pamiętaj, że ostateczna decyzja co do rodzaju zastosowanego falownika powinna być odpowiednio przemyślana. Dobór powinien odbyć się z uwzględnieniem rodzaju instalacji, jej wielkości i mocy oraz lat, przez które ma pracować. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci podjąć świadomą decyzję i zebrał wszystkie informacje niezbędne przy wyborze między tymi dwoma produktami. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek pytania – śmiało skontaktuj się z nami poprzez dostępny poniżej formularz kontaktowy!

 Jak NIE inwestować w fotowoltaikę? Najczęstsze błędy podczas inwestycji.

Więcej informacji o fotowoltaice znajdziesz tutaj:

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »
window curtain open wide

Jakie okna wybrać? Energooszczędne okna w Twoim domu!

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. To jak będą wyglądać jest zawsze kwestią gustu i oceny inwestora. Jednak bardzo istotnym elementem przy ich wyborze jest to, jak bardzo będą one izolowały, w skrócie – ile ciepła dzięki nim zostanie u nas w domu. Podpowiadamy, jakie energooszczędne okna wybrać.

Czytaj więcej »