fbpx

Najważniejsze parametry falowników, na które trzeba zwrócić uwagę

Falownikom poświęciliśmy już sporą ilość artykułów. Nie uważamy jednak, abyśmy wyczerpali temat, dlatego wracamy teraz z kolejną dawką wiedzy. Tym razem omówimy szerzej najważniejsze parametry inwerterów. Powiemy także o tym, na które z nich warto najbardziej zwrócić uwagę, a które to tylko miły dodatek od producenta. Zapraszamy do lektury!

Zobacz również: Falownik jednofazowy czy trójfazowy? Które rozwiązanie jest lepsze?

Działanie falowników

Panele fotowoltaiczne, przechwytują fotony i wytwarzają za ich pośrednictwem energię elektryczną. Prąd płynący od strony modułów jest prądem stałym. Aby mógł popłynąć w domowej instalacji, powinien zostać zmieniony w prąd zmienny, czyli taki, jaki odnajdziemy w każdym gniazdku. To właśnie tym zajmuje się inwerter. Na rynku odnajdziemy kilka ich rodzajów: od tych przeznaczonych wyłącznie do małych instalacji, przez uniwersalne po te najmocniejsze, wykorzystywane w dużych instalacjach PV i farmach fotowoltaicznych.

Zobacz również: Falowniki MPPT i liczba stringów

Parametry falowników – analiza krok po kroku na podstawie karty katalogowej

Aby najprościej zrozumieć temat, przyjrzymy się danym, które można odnaleźć na kartach katalogowych produktów. W naszym przypadku omówimy specyfikację falowników marki Growatt, ponieważ w naszych realizacjach chętnie korzystamy z ich rozwiązań. Możesz się o tym przekonać sam, zaglądając do zakładki REALIZACJE.

Zobacz również: Instalacje naszych klientów – pompy ciepła, kotły gazowe, fotowoltaika i inne technologie!

Parametry inwerterów, które można odnaleźć w każdej karcie katalogowej produktu.

Dobrze, więc zacznijmy od początku. Dane wyjściowe większości falowników wyglądają następująco:

Max. moc paneli fotowoltaicznych (warunki STC*)określa maksymalną dopuszczalną wartość mocy modułów fotowoltaicznych podłączonych do falownika.

*Warunki STC (Standard Test Conditions) nazywane są inaczej ‘’warunkami testowymi’’. Panele fotowoltaiczne testowane są w temperaturze 25*C i stopniu nasłonecznienia wynoszącym 1 000 W/m2.

Max. napięcie DCokreśla lub maksymalną ilość energii jaką można odprowadzić do sieci lub maksymalną moc odbiorników jakie można podłączyć do falownika.

Napięcie startu – to wyznacznik mówiący o tym, jakie napięcie powinno zostać dostarczone do modułów fotowoltaicznych, aby falownik został wzbudzony.

Zakres napięcia pracy MPP parametr który określa, przy jakiej wartości napięcia na wejściu DC falownika zostanie wykryty punkt mocy maksymalnej przez MPP traker.

Napięcie nominalnewartość napięcia ze strony modułów PV przy którym falownik w ogóle się uruchomi i zacznie generować energię.

Max. prąd wejściowy – parametr pomocny w szczególności przy projektowaniu instalacji. Określa ilość prądu jaką będzie w stanie przyjąć falownik.

Max. prąd wejściowy stringu – określa ilość prądu jaką będzie w stanie przyjąć falownik z jednego stringu.

Liczba niezależnych trakerów MPP / stringów – jak sama nazwa wskazuje: parametr określa liczbę niezależnych trakerów MPP lub stringów, które mogą pracować w instalacji.

Zobacz również: Rodzaje falowników (inwerterów) dostępnych na rynku

 

Przejdźmy teraz do parametrów wyjścia AC, czyli prądu zmiennego:

Znamionowa moc wyjściowa AC – parametr określający moc prądu zmiennego, przy którym falownik będzie pracował zgodnie z zaleceniami producenta.

Maksymalna moc wyjściowa – maksymalna moc, przy której falownik jest w stanie prawidłowo pracować.

Maksymalne natężenie prądu – definiuje w jakich zakresach natężenia prądu może pracować urządzenie.

Napięcie znamionowe AC – parametr analogiczny do znamionowej mocy wyjściowej AC.

Zakres częstotliwości w sieci AC – parametr analogiczny do maksymalnego natężenia prądu.

Regulowany współczynnik mocy – wykorzystywany szczególnie przy projektach instalacji oraz przy wypełnianiu ankiety dla dostawcy energii, z którym mamy podpisać umowę. Parametr może być  rozbity na dwa osobne parametry: przewzbudzenie oraz niedowzbudzenie.

THDI – Total Harmonic Distortion. Kolejny parametr pracy falownika. To współczynnik odkształceń harmonicznych prądu w sieci. Dla falowników parametr ten wynosi zwykle mniej niż 4%.

Liczba faz AC – ilość faz prądu zmiennego, które mogą zasilić inwerter.

 

Parametry techniczne falowników marki Growatt (1)

Zobacz również: Przegląd rynku. Ranking falowników do instalacji fotowoltaicznej 2021

Następnie, sprawdźmy jakie parametry określają wydajność falownika:

  • Maksymalna sprawnośćto stosunek mocy skutecznej wyjściowej prądu przemiennego do mocy wejściowej prądu stałego.

  • Sprawność ważona europejska – Sprawność będąca średnią ważoną sprawności falownika w warunkach nasłonecznienia odpowiadających tym, panujących w Europie środkowej.

  • Sprawność MPPT – akronim od Maximum Power Point Tracking. Jest to funkcja, która pozwala  maksymalnie wykorzystać panele słoneczne poprzez regulację napięcia i prądu płynącego z systemu, aby zmaksymalizować moc wyjściową.

Zobacz również: Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce na przestrzeni minionych 10 lat.  

Parametry zabezpieczeń to także coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę. W końcu bezpieczna instalacja to klucz do spokojnej głowy jej właściciela. Wyznacznikami zabezpieczeń zastosowanych w falowniku są:

  • Ochrona przed złą polaryzacją DC – system ochrony przed odwróceniem polaryzacji zasilania. Inaczej: ochrona przed zamianą biegunów zasilania.

  • Wyłącznik DC – bezpieczny wyłącznik pozwalający odciąć od instalacji prąd DC.

  • Zabezpieczenia nadprądowe – element, który przerywa ciągłość obwodu, gdy prąd w nim płynący osiąga zbyt dużą wartość.

  • Wyjściowa ochrona przeciwprzepięciowa warystor AC – urządzenie mające zdolność do szybkiego ograniczania fali udarowej napięcia w instalacji.

  • Monitoring zwarcia doziemnego – system pozwalający szybko alarmować użytkowników instalacji w przypadku wystąpienia przepięcia.

  • Monitoring sieci – system umożliwiający stałą kontrolę pracy całego układu.

Jednostka monitorowania upływności prądu – wykrywa nawet minimalne upływy prądu, które mogą powstać na przykład z powodu drobnych uszkodzeń izolacji. Jednostka odłącza niebezpieczne napięcie, chroniąc tym samym użytkowników instalacji.

Parametry techniczne falowników marki Growatt (2)

Zobacz również: OZE to nie tylko fotowoltaika

 

Parametry falowników, które omówimy poniżej są równie przydatne co te wcześniej wymienione, jednak zwykle nie grają głównej roli w wyborze rozwiązania. Są jednak bardzo przydatne i niektóre z nich potrafią skutecznie usprawnić działanie całej instalacji. We właściwościach i danych ogólnych falownika znajdują się następujące parametry:

  • Wymiary – wysokość, szerokość i głębokość. Parametr najczęściej wyrażany w milimetrach [mm]. Pomocy podczas planowania miejsca, w którym ma zostać zamontowany inwerter.

  • Ciężar – waga urządzenia.

  • Temperaturowy zakres mocy – zakres mocy, w których falownik jest w stanie efektywnie pracować.

  • Poziom hałasu (typowa) – wartość natężenia dźwięku, jakie wydaje urządzenie podczas swojej pracy.

  • Pobór własny (w nocy) – ilość energii jaką pobiera falownik podczas swojej pracy nocą.

  • Topologia falownika – kategoria falownika, do której się zalicza. Wyróżnia się falowniki transformatorowe i beztransformatorowe.

  • Chłodzenie – rodzaj chłodzenia zastosowany w urządzeniu.

  • Stopień ochrony IP – stopień ochrony według międzynarodowego standardu (IEC 60529). Określa stopień szczelności obudowy urządzenia, jego odporności na działanie ciał stałych, wody i pyłu. Klasyfikacja IP jest zgodna z normą PN EN 60529.

  • Wilgotność względna – stosunek rzeczywistej zawartości pary do jej maksymalnej ilości.

  • Połączenie DC – rodzaj złącza jaki powinien być zastosowany przy połączeniu prądu stałego.

  • Połączenie AC – rodzaj złącza jaki powinien być zastosowany przy połączeniu prądu zmiennego.

  • Wyświetlacz – rodzaj zastosowanego wyświetlacza (LCD lub inny).

Interfejs: RS232/RF/Wi-Fi/LAN/GPRS – port szeregowy/przełącznik mikrofalowy/podłączenie falownika do domowej sieci Wi-Fi/ podłączenie falownika bezpośrednio do rutera/ podłączenie falownika z interfejsem komunikacyjnym GSM/GPRS.

Gwarancja – oświadczenie producenta o jakości i wytrzymałości jego towaru. Inaczej czas, w którym użytkownik może zgłosić uwagi do działanie urządzenia.

Parametry techniczne falowników marki Growatt (3)

W kartach katalogowych znajduje się naprawdę dużo informacji. Żadna z nich nie jest przypadkowa. Każdy opisany w niej parametr wpływa na wydajność pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Osoba niedoświadczona może mieć problem z dobraniem odpowiedniego rozwiązania. To właśnie dlatego bezpieczniej jest korzystać z usług profesjonalistów, którzy dobiorą i zaprojektują rozwiązanie zgodnie z obowiązującymi normami i zaleceniami.

Więcej informacji o fotowoltaice znajdziesz tutaj:

Od lat zajmujemy się inwestycjami w panele fotowoltaiczne. Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów i ciesz się fotowoltaiką w Twoim domu! Zostaw nam swój numer w formularzu kontaktowym. Oddzwonimy!

 

 

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

koniec pieców gazowych

Nadchodzi koniec pieców gazowych?

Od pewnego czasu słyszymy i czytamy o likwidacji kotłów gazowych na “rozkaz” Unii Europejskiej. “Nadchodzi koniec pieców gazowych”, “Przygotujmy się na poważne zmiany”, “Gaz już nie jest ekologiczny”. Takie nagłówki możemy znaleźć szukając informacji na ten temat. Prawdą jest, że zmiany nadchodzą, ale czy na pewno tak drastycznie i szybko?

Czytaj więcej »
ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Ogrzewanie podłogowe do niedawna kojarzyło się nam z luksusem, dostępnym tylko dla nielicznych. Jednak dzięki postępowi technologicznemu i zmianom w podejściu efektywności energetycznej, ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej dostępne i atrakcyjne dla szerokiego grona osób. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia jego korzyści i wybiera je jako skuteczną metodę ogrzewania. Ale czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Czytaj więcej »

Duże zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 22 kwietnia 2024 roku program Czyste Powietrze wymaga korzystania z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) przy zakupie pompy ciepła, kotłów zgazowujących i kotłów na pellet. Pojawiły się także istotne zmiany w programie czyste powietrze przy składaniu dokumentacji oraz korekty przy najwyższym poziomie dofinansowania.

Czytaj więcej »