fbpx

Fotowoltaika – bilansowanie 1:1

9 listopada 2021

Fotowoltaika – bilansowanie 1:1

Wokół tematu paneli fotowoltaicznych w ostatnim czasie dość mocno zawrzało. Wszystko za sprawą najnowszych zmian, które mają wejść w życie wraz z rokiem 2022 (Jeżeli chcesz dowiedzieć się o jakich dokładnie zmianach mowa, kliknij tutaj). Niestety, nie wróżą one najlepiej, dlatego cały rynek odnawialnych źródeł energii nastawia się na ogromne zainteresowanie zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych. Rok 2021 na pewno dla wielu będzie rokiem ciężkiej pracy. Z uwagi na prognozowane wzmożone zainteresowanie fotowoltaiką w niedalekiej przyszłości, chcemy przybliżyć nieco sposób w jaki bilansowana jest wyprodukowana przez system energia.


Bilansowanie fotowoltaiki: system 1:0,8 vs 1:1

Obecny system bilansowania. Bilansowanie 1:0,8

Sposób, w jaki obecnie skonstruowany jest system system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej ze słońca jest bardzo prosty. Nadmiar wyprodukowanej przez panele energii elektrycznej trafia do sieci, skąd później jest pobierana w momencie gdy instalacja nie pracuje (w pochmurne dni lub nocą). Dystrybutor energii za to, że jego sieć pełni rolę baterii o nieskończonej pojemności pobiera do 20% wysłanej mu energii. Przedstawiając to wszystko na liczbach: prosument przekazuje do sieci energetycznej 1000 kWh energii, a odbiera z niej 800 kWh energii – stąd z resztą określenie bilansowania 1:0,8. Dotychczasowe rozwiązanie jest bardzo wygodne dla użytkowników fotowoltaiki i pozwala im osiągać maksymalnie duże oszczędności. 

Bilansowanie 1:1

Niektóre z przedsiębiorstw działających w branży fotowoltaiki w swojej ofercie posiada również opcję bilansowania 1:1. Jest to dość nowe rozwiązanie, które pozwala użytkownikom paneli fotowoltaicznych zużywać 100% wyprodukowanej energii elektrycznej, bez dodatkowych prowizji po stronie dystrybutora prądu. Aby skorzystać z tej opcji, należy zerwać umowę z obecnym dostawcą energii elektrycznej i podpisać nowy dokument z przedsiębiorstwem oferującym bilansowanie 1:1. Umowa podpisywana jest na 2 lata, później prosument ma możliwość podjęcia decyzji czy zostaje przy obecnym rozwiązaniu, czy woli jednak poprzednie rozwiązanie.

Obecnie na rynku fotowoltaicznym mamy dwie opcje skorzystania z bilansowania 1:1. W pierwszej z nich prosument może wykorzystać wyprodukowane nadwyżki energii w ciągu roku rozliczeniowego. Jest to możliwe dzięki temu, że przedsiębiorstwo oferujące tę opcję dzierżawi obsługę sieci od właściwego dystrybutora energii elektrycznej i nie rozprowadzają energii na innych odbiorców, ponieważ sami jej nie produkują. Druga opcja zaś przygotowana jest w nieco inny sposób i oparta jest na planie taryfowym G12. Oznacza to, że prosument może odebrać nadwyżki wyprodukowanej energii w godzinach poza szczytem, czyli w soboty, niedziele i święta oraz w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach 22:00 – 6:00 oraz 13:00 – 15:00. Docelowo osoby korzystające z pozostałych planów taryfowych z grupy G mają również doczekać się ofert dla siebie. 

Czy bilansowanie 1:1 się opłaca?

Możliwość pozyskania dodatkowych ilości energii na pewno brzmi interesująco. Szacuje się, że taki wzrost wykorzystania energii o dodatkowe 20% działa w taki sam sposób jak dołożenie do całej instalacji od 2 do 5 nowych paneli. Biorąc pod uwagę to, że często takie rozszerzenie instalacji jest niemożliwe (ponieważ nie ma już na nią miejsca na dachu lub przekroczy ona moc 10 kW, co spowoduję utratę dofinansowania z programu ‘’Mój Prąd’’), możliwość posiadania większej ilości prądu brzmi naprawdę bardzo obiecująco. Jednak, nie wszystko jest tak idealne jak może się wydawać. W bilansowaniu 1:1 prosument może ponosić wysokie koszty rozliczenia zgromadzonej energii, przez co opcja nie będzie już tak atrakcyjna. 

Więcej o fotowoltaice przeczytasz w naszych poprzednich artykułach:

Ostateczna decyzja dotycząca podpisania umowy z firmą świadczącą usługi bilansowania 1:1 leży tylko i wyłącznie po stronie prosumenta. Przed podjęciem jakiegokolwiek kroku zalecamy dokładne przekalkulowanie ewentualnych zysków i strat jakie może nieść ze sobą to przedsięwzięcie. W końcu, cała odpowiedzialność spada zawsze na osobę składającą podpis na umowie. Całe szczęście – w razie popełnienia błędów obliczeniowych – umowa będzie na czas określony i zawsze po jej zakończeniu można wrócić do poprzedniej opcji.

 

Skontaktuj się z nami, aby poznać nowe możliwości, jakie idą w parze z korzystania z kotłów elektrycznych! Wykonaj kompleksową termomodernizację swojego domu z Energetycznym Projektem!

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną technologię i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

Dane kontaktowe(wymagane)
Działamy na razie tylko w województwach, które są podane, ale z czasem pewnie dojdą kolejne :)
Dodaj proszę numer kierunkowy
Wybierz interesujące Cię technologie(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TEŻ

Czyste Powietrze dla Powodzian – 300 mln zł na termomodernizację domów

Program Czyste Powietrze powraca z nowym komponentem, który ma na celu wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych z terenów dotkniętych powodzią. Od 12 grudnia 2024 roku można składać wnioski o dofinansowanie na modernizację budynków. Jeśli jesteś mieszkańcem województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego lub śląskiego i Twój dom ucierpiał w wyniku powodzi – to

Czytaj więcej »