Falownik jednofazowy czy trójfazowy? Które rozwiązanie jest lepsze?

Inwerter jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia potrzebnych przy uruchamianiu systemu solarnego. Zamieniają one prąd stały (DC) z paneli na prąd zmienny (AC), który może być wykorzystany w Twoim domu. Inwertery jednofazowe działają tylko z jednym panelem, a inwertery trójfazowe pozwalają na podłączenie więcej niż jednego panelu jednocześnie. Który z nich jest więc lepszy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Zapraszamy do czytania!

 Zacienienie modułów – jaki ma wpływ i jak sobie z tym poradzić?
Wymagania Operatora Sieci Dystrybucyjnej a rodzaj falownika

Każdy inwerter powinien być dobrany do instalacji z uwzględnieniem obowiązujących norm. Określają one konkretnie jaki falownik powinien zostać przypisany do danej mocy instalacji fotowoltaicznej. Na dzień dzisiejszy wytyczne wyglądają w sposób następujący:

  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy poniżej 3 kW – falownik jednofazowy,
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy od 3 do 4,6 kW – falownik jednofazowy lub trójfazowy,
  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 4,6 kW – falownik trójfazowy.
Tak naprawdę wybór co do zastosowanego rozwiązania mają jedynie właściciele instalacji fotowoltaicznych, których moc mieści się w przedziale od 3 do 4,6 kW. Pozostali powinni dostosować się do wytycznych Operatora Sieci Dystrybucyjnej, z którym podpisywana jest stosowna umowa. 

Wytyczne co do rodzaju stosowanych falowników w odniesieniu do mocy całej instalacji 
Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce na przestrzeni minionych 10 lat.  

Który falownik jest lepszy? Jednofazowy czy trójfazowy?

Falownik trójfazowy jest lepszy dla instalacji o mocy 3 kilowatów, ponieważ równomiernie rozkłada moc w każdej fazie, co sprawia, że jest lepszy dla sieci energetycznej. Inne względy przemawiają na korzyść falowników jednofazowych, gdy mówimy o falownikach małej mocy, ale tylko wtedy, gdy napięcie na ciągach modułów mieści się w granicach 300-350 V. W tym przypadku falownik jednofazowy będzie miał wyższą sprawność niż trójfazowy. 

Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku?

Zazwyczaj falownik trójfazowy jest podłączony do trzech faz. Oznacza to, że musi być on podłączony do obwodu trójfazowego. Falownik steruje wszystkimi fazami jednocześnie. Jeśli z jakiegoś powodu wystąpi problem z jedną fazą (niestabilne napięcie), falownik wyłączy się i przestanie działać. 

Falownik jednofazowy łączy się tylko z jedną fazą na raz i może być podłączony do dowolnej fazy, która ma najbardziej stabilne i najlepsze obciążenie na nim. Jednak inwertery jednofazowe są tańsze niż ich trójfazowe odpowiedniki. Jednak cena nie zawsze powinna być wyznacznikiem. Fotowoltaika to rozwiązanie na nadchodzące dziesięciolecia, dlatego warto zadbać o jak najlepsze podzespoły, które zagwarantują systemowi najwydajniejszą pracę.

Zobacz również: FOTOWOLTAIKA – ZMIANY PRZEPISÓW 2021. CZY TO KONIEC FOTOWOLTAIKI?


Jedną z zalet inwerterów jednofazowych jest to, że mogą być umieszczone dalej od akumulatorów niż trójfazowe, co oznacza, że prawdopodobieństwo ich przegrzania się jest mniejsze. Systemy trójfazowe sprawdzą się lepiej w przypadku większych instalacji z większą liczbą paneli; mają one również wyższą sprawność (choć nie jest ona duża). Więc jeśli nie jesteś pewien, czy wybrać falownik jedno- czy trójfazowy, zostaw to profesjonalistom. Odpowiednia firma zadba o dobór właściwego rozwiązania już na etapie projektu rozwiązania. 

Który rodzaj falownika do instalacji fotowoltaicznej jest lepszy?

 Skąd słońce produkuje energię i jak zacząć z niej korzystać?

Pamiętaj, że ostateczna decyzja co do rodzaju zastosowanego falownika powinna być odpowiednio przemyślana. Dobór powinien odbyć się z uwzględnieniem rodzaju instalacji, jej wielkości i mocy oraz lat, przez które ma pracować. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci podjąć świadomą decyzję i zebrał wszystkie informacje niezbędne przy wyborze między tymi dwoma produktami. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek pytania – śmiało skontaktuj się z nami poprzez dostępny poniżej formularz kontaktowy!

 Jak NIE inwestować w fotowoltaikę? Najczęstsze błędy podczas inwestycji.

Więcej informacji o fotowoltaice znajdziesz tutaj:

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

mój prąd 6.0

Co z Mój Prąd 6.0 – czy już coś wiemy o nowej edycji programu?

Niemal 91 tys. wniosków i aż 962 mln zł dotacji – zainteresowanie ostatnią edycją programu Mój Prąd przerosło najśmielsze oczekiwania ekspertów z branży i organizatorów całego przedsięwzięcia. Zaplanowany budżet wyczerpał się po niespełna 8 miesiącach, co spowodowało wcześniejsze zamknięcie naboru. Oficjalnie od 14 grudnia 2023 roku prosumenci nie mogą składać

Czytaj więcej »
Mój prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 już wystartował! Co się zmieniło?

22 kwietnia ruszył nabór do zapowiedzianej w marcu piątej edycji programu Mój Prąd. Nowa odsłona nieco różni się od poprzednich. Co się zmieniło? Kto może liczyć na rządową pomoc? Ile maksymalnie można otrzymać? Sprawdzamy, co wiadomo o Mój Prąd 5.0! Główne założenia Mój Prąd 5.0 Podobnie jak w poprzednich edycjach

Czytaj więcej »