fbpx

Jaki rodzaj dachu jest najlepszy do montażu fotowoltaiki?

Konstrukcja dachu odgrywa kluczową rolę dla budynku. Wpływa nie tylko na jego trwałość, a także na montaż dodatkowych technologii. Przykładem takich technologii mogą być kolektory słoneczne, wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub panele fotowoltaiczne. W naszym artykule chcemy skupić się na rodzajach konstrukcji dachowych, lecz bardziej w kontekście fotowoltaiki – technologii dobrze nam znanej i lubianej. 

Zobacz również: Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce na przestrzeni minionych 10 lat.  

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką

Największe zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi przypadło na lata 2018 – 2020. Stało się to za sprawą programów oferujących dofinansowania na zakup i  montaż tej technologii. Programy, o których mowa to ‘’Czyste Powietrze’’ oraz ‘’Mój Prąd’’ (klikając w nazwę projektu zostaniesz przeniesiony do artykułu na jego temat). Skoro tak duże zainteresowanie wybuchło zaledwie kilka lat temu, to czy oznacza to, że fotowoltaika to rozwiązanie dla wybranych? Nic bardziej mylnego. Technologia ta nie wymaga skomplikowanych przygotowań do inwestycji. Wystarczy odpowiednia powierzchnia na ziemi lub dachu. Z roku na rok jej cena maleje, z uwagi na coraz tańszy sposób produkcji poszczególnych urządzeń. 

Zobacz również: FOTOWOLTAIKA – ZMIANY PRZEPISÓW 2021. CZY TO KONIEC FOTOWOLTAIKI?

Kształt dachu to nie wszystko

Wytrzymałość dachu, gdy panele fotowoltaiczne mają zostać umieszczone na jego powierzchni jest bardzo istotną kwestią. Przeciętnie pojedynczy panel fotowoltaiczny waży około dwudziestu kilogramów. Ilość zastosowanych paneli zawsze zależy od zapotrzebowania energetycznego. Przyjmijmy jednak, że projektowana instalacja liczy osiem modułów fotowoltaicznych. Nietrudno policzyć, że całkowita waga rozwiązania będzie przekraczać 160 kilogramów. Jest to obciążenie, którego może nie wytrzymać każdy dach, szczególnie ten wieloletni. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji należy dokładnie upewnić się, czy dach poradzi sobie z ciężarem instalacji. 

W przypadku gdy dach okaże się zbyt słaby, można wybrać dwie opcje. Pierwszą będzie remont dachu, natomiast drugą, umieszczenie fotowoltaiki na gruncie (jeżeli tylko występuje taka sposobność).

UWAGA: Inwestycja w panele fotowoltaiczne bez wcześniejszej weryfikacji stanu dachu jest skrajnie nieodpowiedzialna i naraża użytkowników budynku na uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć!

Weryfikacja stanu dachu to zapewnienie najbliższym zdrowia i bezpieczeństwa

Zobacz również: Optymalny kąt nachylenia dachu – jak osiągnąć najwyższe uzyski energii korzystając z paneli fotowoltaicznych?

Rodzaje konstrukcji dachowych

Kształt dachu często jest decydującym czynnikiem podczas inwestycji w panele fotowoltaiczne. W końcu ogromny wpływ na wydajność paneli ma kąt, pod którym zostały ułożone oraz kierunek, w którym są zwrócone. Ze względu na kształt wyróżnia się następujące rodzaje konstrukcji dachowych:

Dach jednospadowy a fotowoltaika

W zasadzie jest to idealnie przystosowana powierzchnia pod inwestycję w panele fotowoltaiczne. Jedyny warunek do spełnienia w tym przypadku to odpowiedni kierunek, w którym zwrócony jest dach. Najlepszym kierunkiem dla fotowoltaiki jest kierunek południowy, południowo – wschodni lub południowo – zachodni. Budowa instalacji fotowoltaicznej w kierunku południowym mija się z celem.

Dach płaski montaż paneli fotowoltaicznych

Instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim zawsze towarzyszy specjalna konstrukcja wsporcza. Pozwala ona ustawić panele pod odpowiednim kątem. Ustawienie modułów fotowoltaicznych zupełnie na płasko nie jest najlepszym pomysłem. W takiej sytuacji zimą może zalegać na nich śnieg, ograniczając ich wydajność. Latem natomiast mogą pojawiać się miejscowe zacienienia od sąsiadujących modułów. Minimalne nachylenie paneli wynosi 5 – 10 stopni. Najczęściej jednak montuje się je pod katem 30 – 55 stopni. 

Dach wielospadowy a panele fotowoltaiczne

Najbardziej problematyczny rodzaj dachu, jeżeli mówimy o panelach fotowoltaicznych. Bardzo często zdarza się, że cały system zamontowany jest na różnych częściach dachu. Moduły często znajdują się w znacznej odległości od siebie, a sama instalacja jest dość mocno rozbudowana. Ostateczna jej wielkość zależy oczywiście od dobranej mocy. Projektując instalację fotowoltaiczną na dach wielospadowy należy dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń i upewnić się, czy montaż będzie możliwy. 

Dach dwuspadowy – fotowoltaika

Montaż na dachu dwuspadowym jest równie łatwy co na dachu jednospadowym. Tutaj również główną rolę odgrywa odpowiedni kierunek dachu. Sam montaż jest nieskomplikowany i zwykle w przypadku dachów dwuspadowych nie występują problemy z brakiem powierzchni.

Dach kopertowy (dach namiotowy) instalacja fotowoltaiczna

Dość problematyczny rodzaj dachu. Wydawać by się mogło, że dach namiotowy to idealne rozwiązanie z uwagi na niewielkie nachylenie, jednak tak nie jest. Na dachu kopertowym niejednokrotnie ciężko jest uzyskać jednolity poziom nasłonecznienia. Instalacje na dachu namiotowym często montowane są na konstrukcjach wsporczych, tak samo jak ma to miejsce w przypadku dachów płaskich.

Rodzaje konstrukcji dachowych w kontekście fotowoltaiki

Zobacz również: Jak dbać o fotowoltaikę?

Jak właściwie zainwestować w fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne to nasza przyszłość, jak z resztą wszystko co wykorzystuje OZE (Odnawialne Źródła Energii). Dzieje się tak za sprawą tego, że z roku na rok zasoby paliw stałych, wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej się uszczuplają. Im mniej jest tych zasobów, tym trudniejsze i droższe jest ich wydobycie, co bezpośrednio wpływa na koszt prądu. Z roku na rok cena prądu rośnie, więc te słowa mają potwierdzenie w rzeczywistości. To właśnie z tego powodu z każdej strony czuć naciski do korzystania z Odnawialnych Źródeł Energii. Są one darmowe i nieskończone i pozwolą nam uniknąć zapowiadanej katastrofy ekologicznej. Aby móc cieszyć się pełnymi możliwościami paneli fotowoltaicznych należy zadbać o ich odpowiedni montaż. To właśnie dlatego rekomenduje się współpracę z przedsiębiorstwami zajmującymi się zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych. Najlepiej, aby była to firma zajmująca się również przeprowadzeniem audytu energetycznego oraz obsługą w zakresie programów ze wsparciem finansowym dla inwestorów. Oddając się w ręce specjalistów zyskuje się gwarancję właściwego wykonania wszystkich czynności związanych z inwestycją.

Zobacz również: Skąd słońce produkuje energię i jak zacząć z niej korzystać?

Więcej informacji o fotowoltaice znajdziesz tutaj:

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

brown brick building near green grass field during daytime wartość nieruchomości fotowoltaika

Czy termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości?

Decydując się na termomodernizacje chcemy poprawić kondycję naszego domu. Zalet jej wykonania jest wiele: oszczędność, ochrona zdrowia, ekologia czy komfort. Ale czy do nich możemy zaliczyć to, że termomodernizacja podnosi wartość nieruchomości? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj więcej »
window curtain open wide

Jakie okna wybrać? Energooszczędne okna w Twoim domu!

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. To jak będą wyglądać jest zawsze kwestią gustu i oceny inwestora. Jednak bardzo istotnym elementem przy ich wyborze jest to, jak bardzo będą one izolowały, w skrócie – ile ciepła dzięki nim zostanie u nas w domu. Podpowiadamy, jakie energooszczędne okna wybrać.

Czytaj więcej »