fbpx

Co jeżeli nie możesz zamontować paneli fotowoltaicznych na dachu?

Ze wszystkich rodzajów odnawialnych źródeł energii, to właśnie fotowoltaika w pewnym momencie cieszyła się najwyższym wskaźnikiem zainteresowania. Największa ilość inwestycji w moduły fotowoltaiczne miała miejsce w latach 2018 – 2020. Wszystko to za sprawą startu rządowych programów, które oferowały dofinansowanie na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Trend wysokiego zainteresowania fotowoltaiką w dalszym ciągu zachowuje podobny poziom, co w poprzednich latach. Od lat pomagamy w tym, aby zainteresowanie fotowoltaiką rosło. W pytaniach od naszych klientów najczęściej powtarza się jedno: ‘’A co jeżeli nie będę mógł usytuować paneli na dachu?’’. W tym artykule chcemy odpowiedzieć na to pytanie.

Przeciwwskazania do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu

Tak naprawdę występuje pięć głównych powodów dyskwalifikujących montaż fotowoltaiki na dachu. Niektóre z nich wykluczają z inwestycji czasowo, inne całkowicie ją uniemożliwiają. Czynnikiem, który negatywnie wpływa na decyzję co do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu jest:

Nieregularny kształt dachu

Dach z wieloma załamaniami może okazać się problematyczny przy próbie zaplanowania umieszczenia paneli fotowoltaicznych. Instalacja składająca się z 6 paneli zajmie powierzchnię liczącą około 8 m2. Dach o nieregularnym kształcie może nie posiadać wolnej powierzchni na właściwy montaż rozwiązania. Panele fotowoltaiczne montuje się pod odpowiednim kątem i kierunku. Umieszczenie poszczególnych modułów na każdym skrawku dachu kompletnie mija się z celem. Tak zamontowana instalacja będzie nie tylko bardzo droga ale również zupełnie niewydajna.

Zbyt słaba konstrukcja dachu 

Przeciętnie panel fotowoltaiczny waży około dwudziestu kilogramów. Zakładając jak w powyższym przykładzie, że instalacja będzie składała się z 6 modułów, łatwo policzyć, że będzie ona ważyła przynajmniej 120 kilogramów. Montowanie instalacji fotowoltaicznej bez uprzedniego upewnienia się, czy dach na pewno będzie w stanie utrzymać ten ciężar jest skrajnie nieodpowiedzialne. Słaba konstrukcja dachu jest tylko tymczasowym wykluczeniem z ewentualnej inwestycji. Po wykonaniu wzmocnienia dachu można bez problemu przystąpić do montażu fotowoltaiki. 

Mała powierzchnia dachu

Ilość paneli fotowoltaicznych uzależniona jest bezpośrednio od zapotrzebowania energetycznego w projektowanym gospodarstwie domowym. W swojej karierze mieliśmy okazję montować wszelkiego rodzaju projekty: od małych, sześciopanelowych instalacji, po te robiące wrażenie, które posiadały aż 26 modułów. Jeżeli okazałoby się, że ilość miejsca na dachu jest zbyt ograniczona, należy wtedy zdecydować się na montaż fotowoltaiki na gruncie

Niewłaściwe nachylenie dachu

Za wydajność paneli odpowiada ich odpowiednie ułożenie. Nachylenie dachu nie powinno stawić problemu o ile nie różni się ono od projektowanego rozwiązania. Kąt ułożenia fotowoltaiki można korygować przy użyciu specjalnej konstrukcji wsporczej. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wpłynie to na wagę całej instalacji oraz zwiększy koszty inwestycji.

Zbyt duże zacienienie dachu

Moduły fotowoltaiczne pracują wykorzystując promieniowanie słoneczne do produkcji prądu. Tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć (a jeżeli jednak trzeba – zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszymi poprzednimi artykułami). Zacieniony panel nie pracuje z wystarczającą wydajnością, co bezpośrednio wpływa na opłacalność inwestycji i szybkość jej zwrotu. 

Zobacz również: Optymalny kąt nachylenia dachu – jak osiągnąć najwyższe uzyski energii korzystając z paneli fotowoltaicznych?

Powody, dla których montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest niemożliwy

FOTOWOLTAIKA – ZMIANY PRZEPISÓW 2021. CZY TO KONIEC FOTOWOLTAIKI?

 

Montaż fotowoltaiki na gruncie

Do zamontowania paneli fotowoltaicznych na gruncie należy w odpowiedni sposób się przygotować. Znalezienie odpowiedniej powierzchni to nie wszystko. Fotowoltaika to rozwiązanie na nadchodzące dziesięciolecia. Dobrze jest zatem wziąć to pod uwagę i nie wsadzać nowych drzew w obrębie instalacji. Panelom należy zagwarantować jak najwyższy stopień nasłonecznienia. Inną równie istotną kwestią jest rodzaj gruntu. Najlepiej, aby był jak najcięższy. Montowanie fotowoltaiki na gruncie lekkim i sypkim (na przykład piasku) mija się z celem, nawet gdy przygotuje się pod nią specjalne fundamenty.

Zobacz również: Jak dbać o fotowoltaikę?

Wady i zalety usytuowania modułów fotowoltaicznych na gruncie

Każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety. W naszej pracy stawiamy na szczerość, dlatego zawsze przedstawiamy korzyści i wady płynące z korzystania z danego rozwiązania. To samo chcemy zrobić teraz z fotowoltaiką na gruncie. 

Wady fotowoltaiki na gruncie

  • Zajmuje ona znaczną powierzchnię działki – z pewnością nie da się jej przeoczyć. Tego rozwiązania nie rekomendujemy dla osób posiadających zbyt energiczne dzieci, które mogą uszkodzić powierzchnie paneli (na przykład poprzez kopnięcie w ich stronę piłką). 
  • Rozwiązanie jest nieco droższe – wyższa kwota wynika z konieczności przygotowania i zamontowania specjalnej instalacji wsporczej, która umożliwia ustawienie paneli pod odpowiednim kątem.

Zalety fotowoltaiki na gruncie

    • Bardzo łatwy montaż – poprzez brak konieczności pracy na wysokościach, montaż fotowoltaiki na gruncie jest z reguły szybki i bezproblemowy.
    • Lepszy dostęp do paneli – w przypadku ewentualnej awarii lub konieczności wyczyszczenia paneli jest to szczególnie wygodne.
  • Łatwość w ustawieniu paneli pod odpowiednim kątem i w odpowiednim kierunku.

Wady i zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Oczywiście montaż fotowoltaiki na gruncie może zostać wykonany na wyraźną prośbę klienta. Nawet w momencie gdy dach wydaje się być idealnie przystosowany do zamontowania na nim paneli fotowoltaicznych. Moduły fotowoltaiczne na gruncie to rozwiązanie, na które decyduje się znacznie mniejsza liczba inwestorów. Z fotowoltaiką na gruncie mamy do czynienia znacznie mniej, jednak z czystym sumieniem możemy potwierdzić, że takie rozwiązanie (zamontowane w prawidłowy sposób) przynosi tyle samo korzyści co fotowoltaika na dachu.  

Zobacz również: Jak obliczyć zużycie prądu przez urządzenia w Twoim domu?

Więcej informacji o fotowoltaice znajdziesz tutaj:

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę? Dobrze trafiłeś! Zostaw nam swoje dane w formularzu poniżej, a my oddzwonimy i opowiemy Ci nieco więcej o korzystaniu z promieniowania słonecznegoa

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

koniec pieców gazowych

Nadchodzi koniec pieców gazowych?

Od pewnego czasu słyszymy i czytamy o likwidacji kotłów gazowych na “rozkaz” Unii Europejskiej. “Nadchodzi koniec pieców gazowych”, “Przygotujmy się na poważne zmiany”, “Gaz już nie jest ekologiczny”. Takie nagłówki możemy znaleźć szukając informacji na ten temat. Prawdą jest, że zmiany nadchodzą, ale czy na pewno tak drastycznie i szybko?

Czytaj więcej »
ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Ogrzewanie podłogowe do niedawna kojarzyło się nam z luksusem, dostępnym tylko dla nielicznych. Jednak dzięki postępowi technologicznemu i zmianom w podejściu efektywności energetycznej, ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej dostępne i atrakcyjne dla szerokiego grona osób. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia jego korzyści i wybiera je jako skuteczną metodę ogrzewania. Ale czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Czytaj więcej »

Duże zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 22 kwietnia 2024 roku program Czyste Powietrze wymaga korzystania z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) przy zakupie pompy ciepła, kotłów zgazowujących i kotłów na pellet. Pojawiły się także istotne zmiany w programie czyste powietrze przy składaniu dokumentacji oraz korekty przy najwyższym poziomie dofinansowania.

Czytaj więcej »