fbpx

Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce na przestrzeni minionych 10 lat.  

Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce na przestrzeni minionych 10 lat.  

Programy zachęcające do korzystania z odnawialnych źródeł energii przynoszą pozytywny skutek. Świadczy o tym stopień wykorzystania OZE w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. Jego poziom nie jest co prawda jeszcze tak wysoki, jak powinien, jednak warto docenić to, do czego doszliśmy do tej pory. Ilość prądu produkowanego z wykorzystaniem OZE rośnie liniowo i zmienia się dynamicznie na przestrzeni lat. Przeanalizowaliśmy dane udostępnione przez Polskie Sieci Energetyczne oraz GUS i zebraliśmy je w niniejszym artykule. 

Czym są odnawialne źródła energii?

OZE, jak sama nazwa wskazuje to taki rodzaj surowca, który jest w pełni odnawialny i nie grozi nam jego całkowite wydobycie. Odnawialnymi źródłami energii są: powietrze, woda, promieniowanie słoneczne, energia geotermalna, ciekłe biopaliwa i biogazy oraz energia wytworzona przez pompy ciepła. W analizach wykorzystania OZE będziemy brać pod uwagę wszystkie te wyznaczniki razem, lecz najbardziej skupimy się na danych o promieniowaniu słonecznym. 

Wykorzystanie odnawialnych źródeł w latach 2010 – 2019

Wśród OZE najczęściej wykorzystywana jest biomasa stała i biopaliwa ciekłe. To one zawsze górują na wykresach i podsumowaniach rocznych. Na uwagę, zasługuje też fakt ogromnego wzrostu produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Trend wzrostowy pojawił się w okresie startu programów rządowych, gdy oferowane były wsparcia finansowe dla przyszłych prosumentów. Udział energii słonecznej w ogólnej produkcji prądu jest co prawda najmniejszy, jednak cechuje się najbardziej dynamicznym wzrostem. 

 

Zobacz również: FOTOWOLTAIKA – ZMIANY PRZEPISÓW 2021. CZY TO KONIEC FOTOWOLTAIKI?

 

W produkcji energii elektrycznej w naszym kraju króluje niezmiennie od lat węgiel kamienny i brunatny. Z biegiem lat tego surowca jest coraz mniej i coraz droższe staje się jego wydobycie. Stąd konieczność przerzucenia się na odnawialne źródła energii. OZE są nieskończone i darmowe, co daje gwarancję stałych cen za prąd.

 

Wykres przedstawiający udział promieniowania słonecznego w produkcji energii elektrycznej w Polsce w latach 2010 – 2019

 

Zobacz również: Porównanie paneli fotowoltaicznych

Wykres przedstawiający udział OZE w ogólnej produkcji energii elektrycznej w latach 2010 – 2019

 

Rosnące zainteresowanie i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii napawa ogromną nadzieją. Wspólnie pracujemy na to, aby nie doprowadzić do momentu, w którym energia będzie zbyt droga na nasze możliwości. Wierzymy, że w ciągu nadchodzących lat zainteresowanie OZE będzie stale rosło i prześcignie dotychczasowe najpopularniejsze surowce do produkcji prądu.

 

Zobacz również: Skąd słońce produkuje energię i jak zacząć z niej korzystać?

 

Plany na nadchodzące lata

We wrześniu 2020 roku został nam przedstawiony Projekt Energetycznej Polski. Zawiera on plany dotyczące wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zakłada on zmniejszenie udziału węgla wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej do około 56% w 2030 roku oraz 28% w 2040 roku. Przy obecnym rosnącym trendzie wykorzystania OZE plan wydaje się całkiem prawdopodobny do zrealizowania. Projekt przewiduje również wzrost udziału zielonej energii w produkcji prądu. Ma być to 23% całkowitego zużycia energii. Planowane jest także znaczne zwiększenie udziałów produkowania energii za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych o kilka procent. 

 

Podstawowe informacje o panelach fotowoltaicznych

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem pozyskiwania energii przy użyciu promieniowania słonecznego, zajrzyj do naszych poprzednich artykułów:

 

Odnawialne źródła energii są przyszłością i ratunkiem dla nas wszystkich. Zadzwoń do nas i poznaj dostępne dla Ciebie możliwości! Oszczędzaj i bądź eko z Energetycznym Projektem!

 

 

energetyczny projekt fotowoltaika

Energetyczny Projekt

Prawa zastrzeżone do artykułu na rzecz Energetyczny Projekt Sp. z o.o.

Zaplanujmy razem
najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Nasi eksperci pomogą Ci wybrać optymalną pompę ciepła i przygotują spersonalizowaną ofertę cenową.

ZOBACZ TEŻ

koniec pieców gazowych

Nadchodzi koniec pieców gazowych?

Od pewnego czasu słyszymy i czytamy o likwidacji kotłów gazowych na “rozkaz” Unii Europejskiej. “Nadchodzi koniec pieców gazowych”, “Przygotujmy się na poważne zmiany”, “Gaz już nie jest ekologiczny”. Takie nagłówki możemy znaleźć szukając informacji na ten temat. Prawdą jest, że zmiany nadchodzą, ale czy na pewno tak drastycznie i szybko?

Czytaj więcej »
ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Ogrzewanie podłogowe do niedawna kojarzyło się nam z luksusem, dostępnym tylko dla nielicznych. Jednak dzięki postępowi technologicznemu i zmianom w podejściu efektywności energetycznej, ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej dostępne i atrakcyjne dla szerokiego grona osób. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia jego korzyści i wybiera je jako skuteczną metodę ogrzewania. Ale czy ogrzewanie podłogowe ma sens?

Czytaj więcej »

Duże zmiany w programie Czyste Powietrze

Od 22 kwietnia 2024 roku program Czyste Powietrze wymaga korzystania z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) przy zakupie pompy ciepła, kotłów zgazowujących i kotłów na pellet. Pojawiły się także istotne zmiany w programie czyste powietrze przy składaniu dokumentacji oraz korekty przy najwyższym poziomie dofinansowania.

Czytaj więcej »