Optymalny kąt nachylenia dachu – jak osiągnąć najwyższe uzyski energii korzystając z paneli fotowoltaicznych?
Na wydajność instalacji fotowoltaicznej składa się szereg czynników. Po pierwsze, należy w odpowiedni sposób dobrać komponenty wchodzące w skład instalacji. Kolejną ważną kwestią jest znalezienie najbardziej nasłonecznionego miejsca na terenie nieruchomości. Na końcu trzeba zadbać o właściwy montaż. Odpowiednie ustawienie modułów fotowoltaicznych jest kluczem do osiągania najwyższego stopnia zależności. W niniejszym artykule chcemy przybliżyć nieco temat odpowiedniego ułożenia paneli fotowoltaicznych montowanych zarówno na dachu jak i na gruncie.
Jak dobrze ustawić panele fotowoltaiczne?
Podczas określania kątów ułożenia modułów fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę ułożenie Słońca na przestrzeni całego roku. Korzystanie z energii elektrycznej ma to do siebie, że stopień jej wykorzystania wygląda bardzo podobnie w ciągu całego roku. Dlatego dobrze jest mieć podobną wydajność paneli zimą i latem. Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych będzie inny dla poszczególnych miejsc na globie. Dla Polski przyjmuje się optymalną wartość nachylenia fotowoltaiki między 25 a 50 stopni. Inwestorom z miast położonych na południu Polski rekomenduje się ułożenie paneli pod kątem 25 – 40 stopni. Natomiast północnym instalacjom rekomenduje się nachylenie pod kątem 30 – 50 stopni. Sprecyzowaną wartość warunkuje kierunek, w którym panele będą zwrócone. Usytuowanie paneli uzależnione jest również od kierunku, w którym ustawiony jest dach nieruchomości.
Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Źródło: https://forum.budujemydom.pl
Zobacz również: FOTOWOLTAIKA – ZMIANY PRZEPISÓW 2021. CZY TO KONIEC FOTOWOLTAIKI?
Panele fotowoltaiczne umiejscowione w kierunku wschodnio – zachodnim pozwalają wcześniej rozpoczynać proces produkcji energii elektrycznej oraz później go kończyć. Dzięki takiemu rozwiązaniu energia może być konsumowana od razu po jej wyprodukowaniu, w godzinach największego szczytu. Niestety, nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ takie umiejscowienie paneli fotowoltaicznych sprawia, że tacą one około 15% całkowitego uzysku energetycznego. Dlatego lepiej trzymać się rozwiązania z ułożeniem paneli w kierunku południowym.
Dla paneli ułożonych pod dość niewielkim kątem przeważnie dodawana jest specjalna konstrukcja wsporcza. Konstrukcja może być stosowana dla różnego rodzaju pokryć dachowych. Spotykana jest też w przypadku płaskich dachów. Należy mieć na uwadze fakt, że konieczność posiadania takiej konstrukcji wsporczej zajmie więcej miejsca na dachu oraz będzie podwyższało koszt całej inwestycji.
Zobacz również: Skąd słońce produkuje energię i jak zacząć z niej korzystać?
Minimalnym nachyleniem paneli fotowoltaicznych jest kąt 10 stopni. Gwarantuje on większą wydajność paneli zimą, kiedy pada śnieg. Dzięki minimalnemu chociaż nachyleniu opady śniegu mogą zsunąć się w powierzchni modułów, nie zakłócając tym samym ich pracy.
Nachylenie paneli fotowoltaicznych latem i zimą
Nachylenie modułów fotowoltaicznych w odniesieniu do pór roku
Słońce inaczej zachowuje się latem, inaczej zimą. Tego raczej nie trzeba nikomu przypominać i tłumaczyć. Zgodnie z tym, o czym już mówiliśmy – z energii korzystamy cały rok. Dobrze jest zatem, aby jej produkcja była zrównoważona w skali całego roku. Optymalnym kątem ułożenia paneli fotowoltaicznych w Polsce jest kąt 30 stopni. Takie ułożenie pozwala zachować ilość produkowanej energii na podobnym poziomie zarówno zimą jak i latem.
Zobacz również: Udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce na przestrzeni minionych 10 lat.
Kryterium, na podstawie którego dobiera się nachylenie modułów fotowoltaicznych jest częstotliwość korzystania z instalacji. Dla domków letniskowych lub działek używanych wyłącznie latem stosuje się nachylenie paneli o wartości 10 – 15 stopni. Pozwala to osiągać największe uzyski energetyczne i zapewnić odpowiednią ilość prądu dla budynku.
Na rynku dostępne są również panele z automatycznie zmieniającym się kątem ich nachylenia. Takie urządzenia jednak są bardzo drogie. Głównie korzysta się z nich przy wielkopowierzchniowych farmach fotowoltaicznych. Urządzenia z systemem zmieniania kierunku i kata nachylenia często ulegają awariom, dlatego nie poleca się ich dla właścicieli mniejszych nieruchomości.
Jak zapewnić sobie produkcję energii na najwyższym poziomie?
Aby panele fotowoltaiczne produkowały jak największą ilość energii, powinny być nie tylko odpowiednio usytuowane. Kluczem do wysokich uzysków jest odpowiednie dobranie paneli fotowoltaicznych i współpracującego z nim inwertera. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie dbanie o całą instalację. Nie jest to nic trudnego ani czasochłonnego. Więcej na ten temat dowiesz się z naszych poprzednich artykułów.
Zobacz również: Jak dbać o fotowoltaikę?
Wszechobecne zachęcanie do korzystania z odnawialnych źródeł energii nie pojawiło się bez powodu. Surowce wydobywane do produkcji energii elektrycznej zaczynają powoli się kończyć. Coraz trudniej je wydobyć, co realnie wpływa na ceny prądu. Aby uratować samych siebie przed tą katastrofą powinniśmy jeszcze chętniej korzystać z potencjału OZE. Działamy tym samym pozytywnie nie tylko na naszą planetę, a także na swój portfel. Promieniowanie słoneczne jest darmowe, nigdy go nie zabraknie, dlatego fotowoltaika to przepustka do stałych i niskich rachunków. Korzystając z promieniowania słonecznego, warto wyciągnąć z niego jak najwięcej. Pomoże w tym z pewnością odpowiednio usytuowana instalacja paneli fotowoltaicznych.
Więcej informacji o fotowoltaice znajdziesz tutaj: